$
דעות

חלם זה כאן: בזבוז כספים וזמן משווע של משרד החינוך

יזמים המעוניינים להמיר ספרי לימוד לדיגיטליים, עוברים שבעת מדורי גיהינום עד שמתייאשים: טפסים על גבי טפסים ומפקחים הנוסעים אישית לכל מו"ל. דוגמא אחת מיני רבות

דדי צוקר 13:3706.10.13

רגולציה היא הכרח בחייה של מדינה מודרנית שתוהו ובוהו לא נמנה על מטרותיה. לנוגעים בדבר ישירות זה לא נוח, אבל האינטרס הציבורי דורש אותו. ואולם, במרבית המקרים בשלב מסויים ההגיון שביסוד הרגולציה משתבש, ומשתלט עליו הגיון חדש. ההיגיון החדש הוא סוג של פתולוגיה.

 

במקום הרגולציה שהשתבשה, התפתחה מוטציה גנטית: "רגוליטיס"- המתרפקת על האינטרס הציבורי המקורי כמו על זיכרון רחוק. ה-DNA השתנה. מנקודה זו אין סיכוי לגוף (ראש ממשלה, שר, מנכ"ל) להשתלט על המחלה, וזו מתחילה לנהל את הגוף כולו.

 

ספר דיגיטלי ספר דיגיטלי

 

מתי ואת מי תוקפת ה"רגוליטיס"? המחלה תוקפת ממשלות שמצטיינות בתחושת מחויבות עזה כלפי תושביהן. ממשלה כזו נוטה להתעלם מכוחות חברתיים בעלי משקל (כלכלה, חדשנות, יצירתיות, חירות) בשם האינטרס של דאגה לציבור. הציבור, הוא מקבץ של יצורים מוגבלים מעט, שיש לדאוג להם. למה? כי הם לא יודעים לדאוג לעצמם אלא אך ורק באמצעות ממשלה והזרועות שלה.

 

בכל שלב של המחלה ניתן לאתר בגוף החולה גם נוגדנים שה-DNA המקורי שלהם לא השתנה. הנוגדנים מנסים למנוע את השיבוש הגנטי, שהרעיל את הגוף כולו. הם רק מאיטים את התפשטות המחלה. הם לא יכולים לה.

 

זהו תיאור המקרה הכללי של ה"רגוליטיס". המקרה הפרטי של השיבוש הגנטי במשרד החינוך הוא "רגוליטיס חינוכיטיס". לשם דיאגנוזה ניתן לקחת למעבדה מקרה מבחן אחד: אישור ספר לימוד דיגיטלי. מדובר בספר לימוד שאושר כבר על ידי האגף לאישור ספרי לימוד שיש להמירו (כלשונו) לפורמט דיגטלי.

 

1. ספר הלימוד המדובר מוגש לאישורו כספר דיגיטלי אחרי שעבר תהליך טכנולוגי בידי היזם. הגירסה הדיגיטאלית מוגשת לאישור פדגוגי-דיגיטלי ביחידה שמכירה אותו: אגף לאישור ספרי לימוד. המטרה היא בדיקת התאמה בין ספר הנייר לבין הגירסה הדיגיטלית שלו. הספר (מאומה לא השתנה בו) מקבל אישור פדגוגי לגירסה הדיגיטלית. משך הבדיקה אורך שלושה חודשים ומעלה.

 

2. הספר עובר לבדיקת כשרותו הטכנולוגית אל המינהל למדע וטכנולוגיה. הבדיקה לא מתחילה בטרם ממציאים למינהל גירסת נייר של הספר. מדוע? כדי לבדוק נקודות שנבדקו כבר על ידי אגף לאישור ספרי לימוד.

 

לגבי חלק מן הספרים, חייב היזם להמציא תכנית עבודה לכל ספר וספר בנפרד. מדובר במאות ספרים. יש לציין בתכנית העבודה באיזה יום מתחילה הדיגיטציה עבור כל ספר, באיזה יום היא מסתיימת. תסמיני המחלה כבר גלויים לעין.

 

שלבי הבדיקה כוללים טופס בדיקת תנאי סף: לכל ספר יש למלא טופס קצר. טכני. עם אישור הטופס מתחילה בדיקת תנאי סף. בבדיקה יש לעמוד ב- 134 תנאים. כל ספר בנפרד. לצורך כך קמה מחלקה ייחודית לתחום זה: מיקור חוץ. הבדיקה נמתחת על פני שבועות, דבר הגורם ליזמים לוותר באמצע התהליך.

  

חלק מ-134 הדרישות אבסורדיות (המרת כל הספר למערכת LINUX שאיננו נהוג אפילו במוסד חינוכי אחד בישראל); דרישות אחרות לא נשענות על שום הגיון (הפונט שבו מודפס התנ"ך - נאסר לשימוש); דרישות אחרות, הן בלתי מעשיות בעליל (החלפת כל הפונטים בספר הלימוד, במקרים מסוימים).

 

עובד המשרד נוסע לכל מו"ל כדי לבדוק את הקובץ הדיגיטלי המקורי של כל ספר וספר. במערכת החינוך פועלים עשרות מו"לים וכ-1,500 כותרי לימוד. כתוצאה מכך, העלויות למשק מגיעות לעשרות אלפי דולרים לכל חברה ואלפי שעות עבודה. העלויות החינוכיות: עיכוב של מספר שנים במעבר של מערכת החינוך לעידן הדיגטלי.

 

בשלב הבא בבדיקה, יש למלא טופס המונה 140 סעיפים. זהו השלב שבו ה"רגוליטיס" השתלט סופית על האורגניזם והביס את כל הנוגדנים. חלק מן הסעיפים כבר נבדקו בשלבים הקודמים. יש למנות את כל סוגי הפונטים של כל ספר ולציין את שמו של כל פונט. ספר עשוי לכלול 20-30 פונטים שונים.

 

בשלב האחרון בבדיקה, מתחילה בדיקת האמת האחרונה והמכריעה. משך הבדיקה: משתנה בין מספר שבועות למספר חודשים.

 

הדוגמ ממחישה כי משרד החינוך בצרות. כולנו בצרות.המחלה מתפשטת למרות כיסי התנגדות בתוך האורגניזם. מומלץ לבצע צעדים כירורגיים רדיקליים למרות החרדות הכרוכות בהתערבות זו.

 

הכותב הוא מייסד ושותף בחברת learni

בטל שלח
    לכל התגובות
    x