$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

לי קא־שינג משקיע בפיתוח ישראלי לגילוי מוקדם של סרטן

קרן ההשקעות הורייזונס העבירה 20 מיליון דולר לחברת שאם.סי.אס מדיאל גילוי סרטן, שפיתחה אלגוריתם לזיהוי המחלה באמצעות בדיקת דם פשוטה

גולן חזני 06:5801.10.13

אל רשימת הסטארט־אפים שבהם משקיעה קרן הורייזונס של לי קא־שינג מצטרף סטארט־אפ נוסף. ל"כלכליסט" נודע כי לאחרונה השקיעה הקרן כ־20 מיליון דולר בחברת אם.סי.אס מדיאל גילוי סרטן. מדובר בסטארט־אפ אלמוני יחסית, אשר נחשף כאן לראשונה, שעוסק בתחום הגילוי המוקדם של מחלת הסרטן.  

 

מדיאל פיתחה אלגוריתם אשר באמצעותו יתאפשר לזהות בעזרת בדיקת דם פשוטה אם לנבדק יש סיכוי לחלות באחד מחמשת סוגי הסרטן הנפוצים, ובהם סרטן המעי, סרטן הלבלב, סרטן השד וסרטן הכבד. החברה היא חלק מקבוצת החברות מדיאל העוסקת בתחום הרפואי ובעיקר במכשור ובעזרים רפואיים לחולים ומוגבלים. מדיאל גילוי סרטן מעסיקה כיום 14 עובדים בלבד, והיא מתנהלת בבית פרטי ברמות השבים.

 

לי קא שינג יו"ר האצ'יסון, בעת האירוע שלשום בטכניון לי קא שינג יו"ר האצ'יסון, בעת האירוע שלשום בטכניון צילום: עמית שעל

 

עד כה התבסס מימון החברה על כספי מייסדיה, וככל הנראה זוהי ההשקעה הראשונה שהגיעה מחוץ לה. בעקבות ההשקעה מונה גלעד נוביק, נציג קרן הורייזונס בישראל, לדירקטור במדיאל גילוי סרטן. נוביק יושב בלונדון ועומד מאחורי ההשקעות של הקרן בחברות ההזנק הישראליות. עם זאת הורייזן ידועה כקרן שמאפשרת ליזמי הסטארט־אפים שבהם היא משקיעה להוביל את מהלכי החברה ולא להתערב בהם.

 

היזם ובעלי קבוצת מדיאל וחברת מדיאל גילוי סרטן הוא ניר קלקשטיין. השם אולי אינו אומר הרבה לרבים מאיתנו, אולם קלקשטיין הוא ממציא האלגוריתם המקורי של חברת פיינל מהרצליה, העוסקת במסחר בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים תחת מעטה סודיות. לפי הערכות החברה מרוויחה 200–300 מיליון דולר בשנה, מה שהופך אותה לאחר החברות הרווחיות בישראל. פיינל אינה חברה יצרנית, ופעילותה נעשית באמצעות נוסחאות ותוכנות מחשב שפיתחה, אשר דרכן היא סוחרת בבורסות המניות והנגזרים בעולם בתדירות גבוהה מאוד - אלפי עסקאות בשעה. זאת במטרה למצוא הפרשי מחיר קטנים בשווקים ולנצל אותם לשם עשיית רווחים. הפעילות כולה נעשית בשווקים בחו"ל. על פי הערכות, קלקשטיין מחזיק עם אביו אריה קלקשטיין ונעם שטרן־פרי בכ־45% ממניות פיינל.

 

 

לאחר שקלקשטיין צבר הון מפיינל, הוא פרש באופן מלא מפעילותו בחברה וכיום הוא עוסק במחקר בתחומים רפואיים. את הידע שצבר בפיינל העביר קלקשטיין למדיאל, ואת האלגוריתם של מדיאל גילוי סרטן פיתח בעצמו.

 

קרן הורייזונס השקיעה עד היום ב־18 סטארט־אפים ישראליים. הבולט שבהם הוא ווייז, אפליקציית הניווט שנמכרה לאחרונה לגוגל תמורת מיליארד דולר. הקרן הפילנתרופית של לי קא־שינג הכריזה שלשום על תרומה יוצאת דופן של 130 מיליון דולר לטכניון.

 

את קרן הורייזונס ייצגו עורכי הדין רועי קנר ואפרת רפאלי ממשרד ארדינסט ושות'. את מדיאל ייצגו מוטי מלכה ומרים קוגן ממשרד ש.הורוביץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x