שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שוב תקלה בתחנת הכוח רוטנברג; עלות התיקון - עשרות מיליוני שקלים

התקלה - באחת מיחידות הכוח, האחראית על ייצור כ-575 מגה וואט; מומחים מארה"ב אמורים לנחות בימים הקרובים בישראל כדי לסייע בתיקונה; לפני שנה אירעה תקלה ביחידה אחרת בתחנה

ליאור גוטמן 23:1931.08.13
חברת החשמל פרסמה בסוף השבוע פטור ממכרז עבור תיקון בהול של יחידת כוח פחמית בתחנת הכוח רוטנברג שבאשקלון. התקלה הנוכחית קיזזה מתפוקת הייצור הארצי כ-575 מגה וואט - כ-4.4% מיכולת ייצור החשמל הארצית או כ-4.8% ביחס לשיא הביקוש הארצי שנרשם עד היום בישראל.

 

בחברת החשמל עוד לא יודעים מדוע נגרמה התקלה או מה חומרתה, ואולם עיון בפרסומי חברת החשמל מעלה שנמצאה תקלה במדחף (רוטור) של היחידה, שמונע ממנה לייצור חשמל, לטענת החברה, "כל יום עיכוב בתיקון התקלה יגרום להשבתה ממושכת של היחידה". 

 

תחנת הכוח רוטנברג תחנת הכוח רוטנברג cc by ד"ר אבישי טייכר

 

בחברת החשמל מעריכים שהתיקון ייארך כחודש, כאשר עלותו אינה ידועה ועלולה להגיע לכמה עשרות מיליוני שקלים ואף יותר מכך. הסיבה לעלות הגבוהה: תחנת הכוח הפחמית באשקלון מכילה טורבינות ישנות יחסית שנכנסו לעבודה בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת.

 

החברה מבצעת מדי שנה תחזוקה שוטפת ובשבוע הקרוב היא תבדוק האם תחזוקת התחנה בוצעה בזמן וכנדרש. מומחים מארה"ב של חברת ווסטינגהאוז אמורים לנחות בימים הקרובים בישראל כדי לסייע בתיקון בתקלה.

 

למזלה של חברת החשמל, הביקוש הארצי הגבוה שמאפיין את חודשי הקיץ נמצא בסימן ירידה, ובעת מצוקה היא יכולה לפנות לתחנת הכוח הפרטית של דוראד שכבר מסוגלת לעמיד לטובתה כ-350 מגה וואט.

 

אין זו הפעם הראשונה שתחנת הכוח הזאת מתקלקלת: בדיוק לפני שנה, בספטמבר 2012, נפלה יחידת ייצור פחמית שהפיקה 575 מגה וואט בתחנת הכוח ברוטנברג, מה שהוביל ברגע התקלה להפסקות חשמל פתאומיות של 15 עד 20 דקות באשקלון וביישובים סביב.

 

רוטנברג היא אחת משתי תחנות הכוח הפחמיות בבעלות חברת החשמל - השנייה היא "אורות רבין" שבחדרה. 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x