$
הוועידה הכלכלית הלאומית 2013
גג כתבה הוועידה הכלכלית

הוועידה הכלכלית

רון חולדאי: "תנו את אדמות המינהל לראשי הערים הגדולות והם יבנו"

ראש עיריית ת"א בוועידה הכלכלית הלאומית: "כשהממשלה החליטה שלא בונים במרכז היא לא גיבתה זאת בתחבורה ולכן בפועל לא היה מעבר של מחפשי דיור לפריפריה"

מיקי פלד 12:5428.08.13
"אני פונה לממשלה ואומר שלפחות בערים הגדולות צריך לתת את אדמות המינהל לראשי הערים בשביל לתכנן ולעשות ואז יהיו לכם יותר דירות", כך אמר היום ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט".

 

לדעת חולדאי, אין לבוא לראשי העיריות בטענה על יוקר הדיור או מחסור בדירות: "אני אומר בצורה ברורה שכשמדברים על מצוקת הדיור זה קודם כל עניין של תפיסת עולם וערכים. השאלה היא האם אנחנו, כחברה, אמינים, שזו אחריות של מדינה וממשלה לדאוג לכך שלכל אזרח תהיה קורת גג כזכות בסיסית או שאנחנו משאירים את הנושא לכוחות נעלמים של הקדוש ברוך הוא או כוחות השוק. המציאות לפיה זוגות צעירים ממעמד הביניים שעובדים לפרנסתם ולא יכולים אפילו לחלום על רכישת דירה אינה גזירה משמיים. זוהי תולדה של תפיסת עולם, של החלטות, של סדרי עדיפויות, שלנו, באמצעות בחירותינו בכנסת ובממשלה ושל תכנון וראייה לטווח ארוך".

 

רון חולדאי רון חולדאי צילום: עמית שעל

 

הסיבה לכך הוא טוען, היא כי "ממשלת ישראל שולטת בשלושת הגורמים המרכזיים המשפיעים על מחירי הדיור – הקרקע, התכנון והחקיקה. צריך להבין שכשמחירים עולים זוהי תפיסת עולם ומדיניות או לחילופין היעדר מדיניות של הממשלה, ומדיניות איננה דיבורים אלא מעשים".

 

חולדאי הוסיף כי "כשהמדינה מחזיקה את מלאי הקרקעות ולא דואגת לדיור הציבורי אז בפועל רשות המקרקעין נוהגת כאחרון היזמים הפרטיים ורצה להשיא את המחיר שתקבל על הקרקע וזה עוד יותר מסחרר את המחירים. אפילו החוק מחייב אותו לעשות את זה – כי פעם ניתן היה לתת הנחות בקרקע והיום זה אסור בחוק. מצד שני, בכובע התכנוני, לא הוכנו תכניות לטווח הארוך העונות על ביקוש עתידי ולכן גם כשיש משבר ומתחילים לבנות ויש קרקע לא בונים".

 


 

חולדאי סיפר עוד כי "גם כשאנחנו כעירייה הגשנו פרוייקטים לוועדה המחוזית אמרו לנו שאין דבר כזה דיור בר השגה בחקיקה הישראלית. כשהגשנו המלצות שכן יחוקקו אז בישיבת הממשלה עיקרו מההחלטה את מרכיב ההשתכרות, אנחנו כעירייה עושים לא מעט, כמו מלגות לסטודנטים ופיתוח דיור סוציאלי ציבורי, אבל בשורה התחתונה, בסוף דיור כזה צריך להיבנות על ידי המדינה אבל היא מכרה את הדיור הציבורי, לא בנתה חדשים ואז במקום 250 אלף דירות שהיו כשבמדינת ישראל היו 3.5 מיליון תושבים היום יש לנו 80 אלף על 8 מיליון תושבים".

 

חולדאי טען עוד כי "לוקח זמן של עשורים מהיום שקובעים מדיניות ועד שרואים תוצאה ברת משמעות. לדוגמה, הממשלה אומרת שתהיה הקלה לזוגות צעירים אם יפנו את שדה דב וכשאומרים דבר כזה אני צוחק". לדבריו, גם כאשר הממשלה החליטה שלא בונים במרכז הארץ היא לא גיבתה זאת בתחבורה מהפריפריה למרכז ולכן בפועל לא היה מעבר של מחפשי דיור לפריפריה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x