שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מינוי סלינגר: עם מעלות רבות בשוק ההון לתוך הביצה הפוליטית

הממונה החדשה על אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון דורית סלינגר מגיעה לתפקיד עם ניסיון רב בשוק ההון, אך כטירונית פוליטית. היא תידרש להשלים פערים בתחומי הביטוח והפנסיה וללמוד להתמודד עם המאבקים באוצר

הדס שפר ואסף גילעם 07:0425.08.13

שר האוצר יאיר לפיד מינה בסוף השבוע, בשקט יחסי, ממונה לאגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במקומו של פרופ' עודד שריג הפורש בסוף החודש. המינוי כפוף לאישור הממשלה. הממונה הנבחרת היא דורית סלינגר, שכיהנה כ־13 שנה כמנכ"לית בחברת הדירוג S&P מעלות.

 

מועמדים נוספים לתפקיד היו לימור דנש, פרופ' אסף חמדני, רמי דיין, יואל נוה ושיראל גוטמן־עמירה. נוה היה המועמד המועדף על מנכ"לית האוצר יעל אנדורן, וגוטמן־עמירה סירבה לקחת על עצמה את התפקיד.

 

צמחה ב־S&P מעלות

 

סלינגר (53) נשואה ליונתן, אם לשתי בנות, ניצן (25) ויובל, (21), ומתגוררת בגבעתיים. היא נולדה וגדלה בחיפה.

היא צמחה ב־S&P מעלות. סלינגר הצטרפה לחברה עם הקמתה ב־1991 ושימשה כאנליסטית ראשית. מאוחר יותר התקדמה לתפקיד סמנכ"לית, ולתפקיד מנכ"לית מונתה בשנת 1998 וסיימה את תפקידה ב־2011. היא פעלה ליצירת השותפות האסטרטגית עם חברת הדירוג הבינלאומית Standard & Poor's ובהמשך להשלמת רכישת מעלות על ידיה בשנת 2008, רכישה שאותה הגדירה כנקודת השיא בקריירה שלה בהודעת הפרישה שפרסמה.

 

אף על פי שהיא נתפסת כדמות סולידית יחסית, ידעה סלינגר סערות לא קטנות בתפקידה ב־S&P מעלות, בעיקר בעקבות הביקורת החריפה על כך שחברות הדירוג לא זיהו את המשבר של 2008 מבעוד מועד. בתקופת כהונתה כמנכ"לית הגיע גם המשבר עם רשות ניירות ערך, כאשר יו"ר הרשות זוהר גושן הכריז כי בכוונתו להגביר את הרגולציה על חברות הדירוג.

 

דורית סלינגר. "היא נמצאת בסמסטר הראשון של שנה א'" דורית סלינגר. "היא נמצאת בסמסטר הראשון של שנה א'" צילום: אוראל כהן

 

רשות ניירות ערך גם הודיעה בשעתו על השתתפותה במימון תביעה ייצוגית שהוגשה נגד S&P מעלות בסכום של 85 מיליון שקל על ידי רוכשי אג"ח מובנות של חברת מטבעות עולם שהיו מגובות על ידי בנק ליהמן ברדרס. התובעים טענו כי S&P מעלות התרשלה בכך שלא הורידה את דירוג האג"ח, אף שלכאורה היו סימנים מקדימים להסתבכותו של הבנק. התיק עודו מתנהל בבית המשפט.

 

בהמשך הגיעה סלינגר לעימות כמעט חזיתי מול לב לבייב ובני שטיינמץ, שתקפו את הדירוגים שניתנו לחברותיהם.

מאז פרשה מתפקידה בחברת הדירוג, שימשה סלינגר כיועצת פיננסית ודירקטורית בחברות הציבוריות מליסרון, חילן ופרוקוגניה. היא שימשה כחברת ועדת השקעות של החברה הפרטית אלטו השקעות פרטיות, כחברה בוועדת האשראי של עמיתים קרנות פנסיה, כחברת הוועד המנהל של עמותת מעלה וכחברה בוועדה לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות ובתאגידים ציבוריים.

 

לא התעסקה בפנסיה ובביטוח

 

השאלה המרכזית שעולה לאחר בחירתו של לפיד בסלינגר היא האם יש לה מספיק ידע בנושא המרכזי והחם ביותר שבו עוסק אגף שוק ההון לאחרונה ושבו דרוש טיפול מיידי - סוגיית הפנסיה.

 

סלינגר תיכנס לתפקיד בדיוק באמצע מהלך שנוי במחלוקת שמקדם אגף שוק ההון, ומטרתו לשנות את הנחות התשואה לצורך חישוב קצבאות הפנסיה, כך שהנחת הריבית תותאם מ־4% לריבית האמיתית והנמוכה השוררת בשוק כבר תקופה ארוכה. מהלך זה צפוי לפגוע בקצבת הפנסיה של הפורשים כעת. בנוסף, בכוונת האוצר לנצל את הפרישה של שריג כדי לבחון מחדש את האפשרות של הכפפת אגף שוק ההון באוצר לרגולטור המקביל - המפקח על הבנקים - מיזוגו עם רשות ניירות ערך או הכנסת שלושת הרגולטורים תחת רשות מפקחת אחת.

 

גורם בכיר באוצר לשעבר מסביר כי "ברמה המקצועית, סלינגר מכירה טוב מאוד את שוק ההון אבל לא התעסקה בתחום של פנסיה וביטוח, שזה חיסרון, אבל זה לא משהו שאי אפשר להשלים. היא מאוד אינטליגנטית, חכמה ויסודית, וגם מנכ"ל חדש שמגיע לחברה לומד את העסק בתוך חצי שנה־שנה, כך שלא נראה שיש בעיה".

 

יאיר לפיד. משלים את הכוורת יאיר לפיד. משלים את הכוורת צילום: אוראל כהן

אבל יש מי שאופטימי פחות. "המינוי הזה רק מראה שיאיר לפיד לא מבין את גודל התפקיד. להבין בחיסכון ארוך טווח זה משהו שלוקח הרבה שנים ללמוד וגם אז קשה להבין אותו. היא נמצאת בסמסטר הראשון של שנה א' ולא בטוח שזה מה שאנחנו צריכים לשם, זה כמו לשים ננס ב־NBA. אנחנו יודעים מה קורה באגף שוק ההון והפנסיה, גם ככה המצב שם הולך ומידרדר בשנים האחרונות", אומר גורם אחר מהאוצר לשעבר.

 

אלא שעיקר החששות שנשמעים נוגעים ליכולתה להתנהל מול המערכת הפוליטית. בתפקידה כממונה תצטרך סלינגר לעבוד מול שר האוצר, ועדת הכספים, אגף התקציבים ורגולטורים אחרים. היא לא מכירה את המערכת ואת כללי המשחק הפוליטי. זו בדיוק היתה הביקורת העיקרית על הממונה העוזב. שריג נחשב למומחה בתחום שוק ההון ובעל הבנה עמוקה בתחומים שעליהם פיקח, אך מנגד נטען שכאיש אקדמיה, הוא התקשה להתמודד עם הביצה הפוליטית.

 

יש הטוענים כי נראה כאילו שהשיקול העיקרי שהנחה את לפיד היה מינויה של אשה לתפקיד, בכל מחיר, באופן שמעדיף פופוליזם על מהות.

 

יתרון בטיפול בהסדרי חוב

 

מלבד נושא הפנסיה סלינגר תהיה ככל הנראה חברה בוועדה לבחינת הסדרי החוב בשוק ההון ("ועדת אנדורן"). שם יש לסלינגר יתרון ברור כמי שעסקה בדירוג חברות ציבוריות ובחינת סיכוני האשראי שלהן. מינויה צפוי לחזק את הראייה השוק הונית באוצר.

 

לפני מינויה הנוכחי שבה סלינגר לכותרות כשביקשה להתמנות למומחית לבחינת הסדר החוב באי.די.בי אחזקות מטעם בית המשפט. למרות תמיכת שני הצדדים, השופטת ורדה אלשיך פסלה את המינוי עקב חשש לניגוד עניינים אפשרי, זאת בשל העובדה שסלינגר מכהנת כדירקטורית בחברת פרוקוגניה, המצויה בשליטת צחי סולטן — שותפו לעסקים של נוחי דנקנר בעל השליטה באי.די.בי.

 

"היא באה מהשוק אז היא מכירה את השוק, וזה חיובי. בשנים האחרונות הממונה על שוק ההון, הביטוח, התמקד יותר בשני החלקים האחרונים של תפקידו ודי הזניח את הראשון. אולי היא תעשה קצת סדר בין כל הרגולטורים שמתפרעים להם, כל אחד בתחומו, בלי תיאום", אומר אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות. "היא נכנסת לתפקיד לא קל, ודורית היא לא יס־מנית. מלבד זאת, אין ספק שהיא יותר מנוסה בתפקיד מאשר הבוס שלה", הוא מסכם. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x