$
משפט

נעצר עוקץ "הסלבים" שנמלט מהארץ לפני כשלוש שנים

בתחילת שנת 2010 ברח העוקץ מישראל כשהוא משאיר אחריו חובות שהוערכו אז בכ-20 מיליון שקל. בין קורבנותיו: ציון ברוך, רון קופמן וחברות לניכוי צ'ק

זוהר שחר לוי 12:3411.08.13
עוקץ "הסלבים" שנמלט מהארץ לפני כשלוש שנים, כשהוא משאיר חובות של מיליונים, הובא בסוף השבוע לרשויות בישראל על ידי המשטרה הפיליפינית ונעצר. בין קורבנותיו: ציון ברוך, רון קופמן וחברות לניכוי צ'קים. סנגורו: "ממצאי החקירה יהיו שונים מהתלונות שהוגשו על ידי המתלוננים באופן מגמתי".

 

בתחילת שנת 2010 ברח העוקץ מישראל כשהוא משאיר אחריו חובות שהוערכו אז בכ-20 מיליון שקל. הבחור, באמצע שנות ה-30 לחייו, היה מוכר כאושייה תל אביבית שחייה חיים ראוותניים ומתחככת בברנז'ה המקומית, ידוענים, דוגמניות, אנשי עסקים ועוד.

 

רון קופמן (ארכיון) רון קופמן (ארכיון) צילום: סטודיו לם ויליץ

 

בדיעבד התברר לכמה מאותם אנשים עמם בילה, כי נעקצו על ידו בעשרות ומאות אלפי שקלים. בין שלל עיסוקיו של העוקץ, הוא עבד כמתווך בעסקות ניכיון צ'קים ואחת השיטות שלו, לפי החשד היה לעקוץ את החברות לניכיון צ'קים שעמן עבד. הלקוחות שהפקידו בידיו צ'קים גילו כי לא קיבלו את הכסף וכי שלשל את הכסף לכיסו. החברות לניכיון צ'קים שעמן עבד, פדו את הצ'ק לאחר שלא קיבלו ממנו את הכסף, וכך נוצר מצב שבו הלקוח שהעביר את הצ'ק לניכיון – שילם פעמיים.

 

עוד עלה החשד כי העוקץ העביר לחברות עמן עבד צ'קים של חברות פיקטיביות ושל אנשים שהלכו לעולמם ואת הכספים שהחברות סיפקו לו לקח לעצמו. לשתי חברות כאלו שנפלו קורבן חייב העוקץ, לפי החשד, כ-5.5 מיליון שקל.

 

גם את חבריו הקרובים, לפי החשד, עקץ. חברים שהעבירו לו כסף תמורת ריבית חודשית, ביניהם ציון ברוך שהיה מקורב אליו ואף חלק עמו בעבר מסיבת יום הולדת, ממנו לקח כחצי מיליון שקל.

 

שנה וחצי לאחר שנמלט מהארץ, באוגוסט 2011, סיפר גם השדר והפרשן רון קופמן לבית המשפט, במסגרת הליך פשיטת הרגל שלו, כי נפל קורבן למעשי העוקץ. לדברי קופמן, העוקץ הכניס אותו לסחרור כלכלי ולחובות של 1.5 מיליון שקל. "אדם שהתגלה בדיעבד כנוכל מדופלם", כתב לבית המשפט, "שדבר נוכלותו נודע ברבים בשעה שעקץ ידוענים רבים ולאחר מכן

ברח לחו"ל".

 

לגרסת קופמן, הוא הפקיד בידי העוקץ כ-440 אלף שקל בכמה תשלומים לצורך עסקאות נדל"ן. התשלום האחרון היה במרץ 2010 ואחריו העוקץ טס לחו"ל והותיר את קופמן בלי החזר.

 

 

קופמן:

 

בתצהיר שהגיש קופמן לבית המשפט נכתב כי הכיר את העוקץ בשנת 2009 והתחבר עמו. "אציין", כך כתב, "כי הסתבכותי הכלכלית נבעה מחברותי עמו, הלה, אדם שהתגלה בדיעבד כנוכל מדופלם, ואשר דבר נוכלותו נודעה ברבים שעה ש'עקץ' קרי – הונה ורימה – ידוענים רבים, ולאחר מכן ברח לחו"ל. בהתאם לפרסומים בעיתונות הונאתו מסתכמת בסך של 15-20 מיליון שקל".

 

קופמן ממשיך: "בשנת 2009 רכש הבחור את אמוני ועניין אותי בעסקת נדל"ן של הצטרפות לקבוצת רכישה בקנדה. בשלב זה הפקדתי בידיו 180 אלף שקל אשר כ-130 מתוכם לוויתי מהבנקים והיתרה של 50 אלף שקל מומנו באמצעות כספים אישיים. במקביל, באותה התקופה, הוא ביקש ממני הלוואה של 60 אלף שקל לצורך כיסוי חובות שהיו לאביה של חברתו. נענתי לבקשתו ומסרתי לו 3 שיקים של חברת קוף מדיה, כל אחד על סך 20 אלף שקל".

 

לגרסת קופמן, בהמשך בורסוק עניין אותו בעסקת נדל"ן נוספת – הפעם בישראל והוא העביר לו לצורך העסקה עוד 180 אלף שקל. "זה המקום לציין כי הבחור הנ"ל הציג חזות של אדם בעל ממון רב, החזיק מגורי פאר בהם אירח לעיני כל אנשי עסקים וידוענים רבים, החזיק מכונית פאר ו-2 נהגים שהסיעו אותו בכל שעות היממה. לפיכך סברתי כי נתתי מבטחי באיש עסקים מצליח שיביא לי רווחים רבים".

 

בהמשך, כך לפי קופמן, בחודש מרץ 2010 ביקש ממנו העוקץ הלוואה נוספת בגובה של 75 אלף שקל, הלוואה שניתנה על סמך הבטחה כי תוזחר בתוך שבועיים, אך שבועיים ממועד מתן ההלוואה הוא נמלט לחו"ל "והותיר אותי בתדהמה ומבלי שהחזיר לי את ההלוואה שהענקתי לו", מתאר קופמן.

 

לדברי קופמן הוא נעקץ בסכום כולל של 440 אלף שקל ו"הואיל ואין לי וגם לא היה לי כל רכוש שניתן לפרע באמצעותו את החוב הנ"ל, החל החוב לצבור הצמדות וריביות והחל להתנפח ככדור שלג".

 

בסוף השבוע הובא העוקץ על ידי המשטרה הפיליפינית לישראל, אולם לא בהליך הסגרה רשמי. הוא הועבר לידי המשטרה שם הוא נחקר בשעות אלו ובשעות הצהריים יובא לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב. החקירה בעניינו, שהחלה במפלג ההונאה של משטרת תל אביב, החלה כבר בשנת 2010 והיא נוגעת למספר תלונות שהתקבלו גביו.

 

סנגורו, עו"ד רונן רוזנבלום מסר: "אנחנו ממתינים לממצאי חקירה. אני סמוך ובטוח שיתברר שממצאי החקירה יהיו שונים מהתלונות שהוגשו על ידי המתלוננים באופן מגמתי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x