$
משפט

"יורם גלובוס הותיר אותנו חסרי כל"

בעלי מניות המיעוט בקולנוע הוד שבשליטת קבוצת גלובוס טוענים כי הקולנוע נמכר כדי לכסות חובות אישיים של בעל השליטה. גלובוס: מדובר בטענות סרק

זוהר שחר לוי 08:0904.08.13

בעלי מניות המיעוט בקולנוע הוד, שבשליטת קבוצת גלובוס, דורשים למנות מפרק לחברה ושבית המשפט יפקח מקרוב על הליך הפירוק. כך עולה מבקשה שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב. לטענת התובעים, "קבוצת גלובוס רוקנה את נכסי החברה לכיסוי חובותיו האישיים של יורם גלובוס והותירה אותנו חסרי כל".

חברת קולנוע הוד נרכשה בשלהי שנות השמונים של המאה הקודמת בידי טייקון הקולנוע יורם גלובוס, בני משפחתו ושתי חברות בבעלותו, והוא מכהן כדירקטור יחיד בה. לחברה היה נכס ברחוב דיזנגוף פינת פרישמן בתל אביב. שנתיים לאחר שהנכס נמכר לעיריית תל אביב היא עברה להליך של פירוק מרצון בעקבות בקשה של בעלי מניות המיעוט שהוגשה בדצמבר 2011.

 

בעלי המניות מחכים שלוש שנים לתשלום

 

בין 17 בעלי מניות המיעוט המחזיקים ברבע ממניות החברה לבין קבוצת גלובוס התגלעו מחלוקות קשות, ובקשת הפירוק שהוגשה אז לבית המשפט מטעם בעלי המניות חשפה האשמות קשות מצדם. בין מגישי הבקשה היה הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין־שחק המנוח, שהחזיק גם הוא במניות החברה. בבקשה נטען כי בשנת 2009 נקלעו עסקיו של גלובוס לקשיים תזרימיים, והוא החליט להשתמש בחברה ובבית הקולנוע לתשלום חובות של חברות אחרות שבשליטתו.

 

יורם גלובוס. "אין לטענות קשר להליך הפירוק" יורם גלובוס. "אין לטענות קשר להליך הפירוק" צילום:עמית שעל

 

בעלי המניות טענו שבינואר 2010 כינס גלובוס אסיפה כללית בהולה, ובמסגרתה שכנעו אנשים מטעמו את בעלי המניות להסכים למכירת הקולנוע לעיריית תל אביב תמורת 9 מיליון שקל והבטיחו להעביר לבעלי המניות 10% מהתמורה - 900 אלף שקל.

 

לדברי בעלי המניות, הכסף שהתקבל ממכירת הנכס שימש לכיסוי חובותיו של גלובוס ואנשיו ולמעשה הועבר כולו לבנק. לאחר הגשת הבקשה החליטו הצדדים על פירוק מרצון. השופטת ורדה אלשיך אישרה את ההחלטה ומינתה לחברה שני מפרקים: בא כוחם של בעלי מניות המיעוט ד"ר בן ציון אליאש ובא כוחו של גלובוס ד"ר יוסי כהן.

 

ואולם, נראה ששיתוף הפעולה בין הצדדים לא עלה יפה, שכן בשבוע שעבר פנו שוב בעלי המניות לבית המשפט בדרישה למנות לחברה מפרק ושהפירוק ייעשה בפיקוחו "לפי הוראות ותנאים שיקבע".

 

בבקשה שהוגשה נגד גלובוס ובני משפחתו, אורלי וגיא גלובוס, חברת סרטי הוד וחברה זרה בשליטתו בשםRialto Establishment טוענים בעלי המניות שעד היום לא קיבלו את חלקם במכירת הקולנוע.

 

בבקשה נכתב כי "כל כספי התמורה מעסקת המכר לאחר תשלומי מס שבח אמורים להתחלק בין הבנק הבינלאומי לבין בנק הפועלים, כך שלחברה ולבעלי מניות המיעוט לא נותרה פרוטה".

 

לגרסת בעלי המניות, למרות ההסדר שנעשה בהסכמת הצדדים לפירוק מרצון ואף שהתקיימו כמה ישיבות של באי כוח הצדדים, "המשיכו אנשי קבוצת גלובוס לתעתע בבעלי מניות המיעוט ולא סיפקו להם את המידע הנדרש לצורך בדיקת הנסיבות שהובילו לחדלות פירעונה של החברה". כך, נטען, נתקעו למעשה הליכי הפירוק שלה.

 

בבקשה מציין עו"ד אליאש, בא כוחם של בעלי מניות המיעוט, כי מאז ההסכמה בין הצדדים להליכי הפירוק הוא פעל לבדו ובעצמו לריכוז המידע שהוביל את החברה לכינוס נכסים. עוד הוא אומר שעד כה גילה שהחיוב שהוטל על החברה עבור מס שבח מקרקעין בעקבות עסקת המכירה הסתכם ב־870 אלף שקל, כך שהתמורה על הנכס לאחר המס גבוהה מ־8 מיליון שקל.

 

מנגד, כך צוין, החובות לבנק הבינלאומי ולבנק הפועלים, ששולמו מכספי תמורת מכירת הנכס, הם של מי מקבוצת גלובוס, ואין לחברה חוב כלשהו לבנקים אלה. "מכל האמור לעיל", נכתב, "התברר שחשדותיהם של בעלי מניות המיעוט בדבר ריקון נכסי החברה על ידי קבוצת גלובוס לכיסוי חובות אישיים של יורם גלובוס או אחרים מקבוצתו - מבוססים".

בשולי הבקשה נכתב שבזמן שחלף מהגשת הבקשה המקורית לפירוק נפטר בעל המניות אמנון ליפקין־שחק ואת מקומו תתפוס אלמנתו טלי ליפקין־שחק.

 

גלובוס: "מלינים במקום להודות על הפחתת חוב"

 

בקבוצת גלובוס טוענים שיש למחוק את הבקשה שהגישו בעלי מניות המיעוט בנימוק שאין היא מתאימה להליך הפירוק. "לכל אורך הבקשה", כותב בא כוח הקבוצה לבית המשפט, "טוענים המבקשים שקופחו במכירת נכסי החברה שלא נותרו כספים לחלוקה לבעלי המניות, שמסתירים מהם מידע ועוד טענות - כולן מוכחשות כמובן - אשר אין ביניהן ובין הליך הפירוק כל קשר".

 

עוד מציינים נציגי גלובוס שהקבוצה פעלה כדין במטרה להשתחרר מנכס שרבצו עליו חובות כבדים "תוך תכנון מס לגיטימי, שהפחית, בין היתר, את חובות בעלי המניות בסכומים נכבדים".

 

מגלובוס, באמצעות עו"ד ד"ר יוסי כהן, נמסר: "מצער שבעלי מניות המיעוט, במקום להודות לגלובוס ששילם עבורם סכומי עתק, מלינים ומעלים טענות סרק. אני מקווה שבית המשפט יאמר את דעתו על כך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x