$
בארץ

ליאו ליידרמן ימונה לנגיד בנק ישראל; פלוג עוזבת את בנק ישראל

ליידרמן מכיר היטב את בנק ישראל בו עבד קודם בבנק ישראל במשך 8 שנים, מחצית מהן כיועץ למחלקה המוניטרית ולנגיד ומחצית כחבר ההנהלה הבכירה של הבנק וכמנהל מחלקת המחקר. ככל הידוע, אחת הסיבות שהובילה למינויו לתפקיד הנגיד הייתה העובדה שליידרמן זוכה להערכה רבה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ומצד אנשים נוספים בסביבתו הקרובה. שלשום הסיר יעקב פרנקל את מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל בעקבות פרשת הדיוטי פרי בהונג קונג

אמנון אטד 18:1131.07.13

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד החליטו היום (ד') למנות את פרופ' ליאו ליידמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, לתפקיד נגיד בנק ישראל הבא, במקום הנגיד היוצא פרופ' סטנלי פישר שפרש מתפקידו לפני חודש. מ"מ הנגיד ד"ר קרנית פלוג, שהיתה מועמדת לתפקיד, בירכה את ליידרמן והודיעה כי תעזוב את בנק ישראל.

בכך באה לסיומה הסאגה הארוכה והמביכה של מציאת מחליף לפישר, שהודיע על פרישתו מהתפקיד בדיוק לפני חצי שנה. לפני חמישה שבועות החליט נתניהו למנות לתפקיד הנגיד את פרופ' יעקב פרנקל שכיהן כבר בתפקיד זה במשך 8.5 שנים ופרש מבנק ישראל לפני תום תקופת כהונתו השנייה לפני כ- 13 שנים. לפני כמה ימים הודיע פרנקל על הסרת מועמדותו לתפקיד, על רקע התמהות מינויו בוועדת טירקל לבדיקת מינויים בכירים בשירות הציבורי בשל חקירת פרשת ההסתבכות שהייתה לו בדיוטי פרי של שדה התעופה בהונג קונג לפני כשבע שנים.

 

פרופ' ליאו ליידרמן. זוכה להערכה של נתניהו פרופ' ליאו ליידרמן. זוכה להערכה של נתניהו צילום: עמית שעל

 

ד"ר קרנית פלוג, משנה לנגיד בנק ישראל וממלאת מקום הנגיד, מסרה כי היא מברכת את פרופ' ליאו ליידרמן על מינויו הצפוי לנגיד בנק ישראל ומאחלת לו הצלחה רבה. לדבריה, בכוונתה לסיים את עבודתה בבנק ישראל, בתום 25 שנות עבודה, לאחר שתסייע במשך כחודש לנגיד החדש להיכנס לתפקידו ולהכיר את המערכת.

 

8 שנים בבנק ישראל

 

פרופ' ליאו ליידרמן (62), מכיר היטב את בנק ישראל. ליידרמן, שמכהן ב-10 השנים האחרונות בתפקיד היועץ הכלכלי הבכיר של בנק הפועלים, עבד קודם לכן במשך 8 שנים בבנק ישראל, מחצית מהן כיועץ למחלקה המוניטרית ולנגיד, ומחצית נוספת כחבר ההנהלה הבכירה של הבנק ומנהל מחלקת המחקר. בין לבין, כיהן ליידרמן במשך 3 שנים בתפקיד האחראי על השווקים המתעוררים בדוייטשה בנק, מה שהוסיף לניסיונו הרב בתחום המוניטרי והפיננסי גם ניסיון ניהולי לא מבוטל.

 

ככל הידוע, אחת הסיבות שהובילה למינויו לתפקיד הנגיד הייתה העובדה שליידרמן זוכה להערכה רבה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ומצד אנשים נוספים בסביבתו הקרובה. ככל הידוע, נתניהו אף נהג להתייעץ איתו בהזדמנויות שונות כאשר כיהן בתפקיד שר האוצר לפני 10 שנים.

 

ד"ר קרנית פלוג. מברכת ועוזבת ד"ר קרנית פלוג. מברכת ועוזבת צילום: מיקי אלון

 

נקודת החולשה העיקרית שאיתה יהיה על ליידרמן להתמודד עכשיו היא העובדה שב- 13 השנים האחרונות הוא אינו מצוי בענייניו הפנימיים של בנק ישראל. בתקופה זו חלו שינויים גדולים בדרך עבודתו של הבנק, במיוחד לאחר מינוי הוועדה המוניטרית - דבר שמחייב כעת את הנגיד להתמודד מדי שבוע עם שלושה פרופסורים מנוסים ועתירי מוניטין. טענת הנגד בנקודה זו היא שבדומה לנגיד פישר ולנגיד לשעבר פרופ' יעקב פרנקל, גם ליידרמן, המחזיק בתואר ד"ר לכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, הוא למעשה שילוב של איש אקדמיה בכיר עם ניסיון עשיר באוניברסיטת תל אביב ושל כלכלן עתיר מוניטין בינלאומי ובעל הבנה רבה בתחום המוניטרי. השנים הרבות שבהן פעל בארץ ובחו"ל הפכו אותו למוכר היטב גם בשוק ההון המקומי וגם בקרב ארגונים כלכליים חשובים בעולם, כמו קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי.

 

נגיד בנק ישראל הוא גם יועצה הכלכלי של הממשלה, ובנקודה זו יש לליידרמן יתרון נוסף, בשל יכולתו לנתח במדויק את מצב הכלכלה בארץ ובעולם. ויעידו על כך התחזיות הכלכליות שהשמיע ליידרמן בראיונות שהעניק ל"כלכליסט" בשלוש השנים האחרונות, שהתגשמו לאחר מכן כמעט אחת לאחת.

 

בחודש שעבר התייחס ליידרמן לנושא מחירי הדיור ואמר כי "גם אם חלה עלייה מרשימה בגיוסי אג"ח מתחילת השנה על ידי חברות נדל"ן, אלה לא ממהרות להתחיל פרויקטים חדשים, כך שללא שינוי מהותי במדיניות הממשלה, עודפי הביקוש ועליות המחירים צפויים להימשך בשנים הבאות.

בהינתן ההאטה במנועי הצמיחה, היינו ממליצים לממשלה להשתמש בשוק הדיור כמנוע צמיחה מרכזי למשק, מה שיהיה נכון גם מבחינה חברתית. על הממשלה לחשוב מחוץ לקופסה ולחפש מנועי צמיחה נוספים".

 

עוד אמר ליידרמן: "לדעת סוחרי מט"ח גדולים בעולם, השקל הוא השקעה טובה לטווח הבינוני והארוך, הם קונים שקלים ומוכרים דולרים וזה לא בגלל פער הריביות, אלא בגלל שלהערכתם השפעות הגז הטבעי על המשק יהיו טובות יותר מהצפי של בנק ישראל, העומדות על תוספת של כ-1% לצמיחה. מבחינת שוק העבודה, המצב בישראל טוב יחסית לעולם, במיוחד במדינות הפריפריה של אירופה, שם האבטלה שוברת שיאים. הבנקים המרכזיים אינם צפויים להרים את הריבית כל זמן שהאבטלה גואה, לפי ההערכות בוול סטריט, תחילת העלאות הריבית צפויה לקראת 2015-16", הוסיף.

 

פרנקל הסיר מועמדות

 

שלשום הסיר יעקב פרנקל את מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל. פרנקל היה מועמדו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחליף את סטנלי פישר, אך תוך כדי הליך המינוי עלתה פרשת עיכובו לחקירה בנמל התעופה בהונג קונג לפי כמה שנים בחשד שיצא מחנות דיוטי פרי מבלי לשלם על פריט. נתניהו ושר האוצר, יאיר לפיד, הביעו צער על ההחלטה, שפותחת מחדש את המירוץ לתפקיד הנגיד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x