$
בארץ

לפיד על מינוי פרנקל: "היה קשה לשכנע אותו כי הוא ירוויח פחות מבג'יי פי מורגן"

שר האוצר אמר בראיון לגלי צה"ל כי היה שותף לבחירתו של יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל וכי מדובר בבחירה הנכונה. "אנחנו בניסיון לייצב את המשק בעת סערה. אתה רוצה מישהו שמכיר את המערכת". בנושא חלוקת רווחי הגז אמר: "לא מוצא חן בעיני שתשובה ירוויח מזה אבל זו הדרך היחידה שבה הכסף יגיע לאזרחים"

כלכליסט 09:3924.06.13

"ראש הממשלה לא הפתיע אותי עם מינוי פרנקל. לא מפתיעים בדברים כאלה. פרנקל הוא ידיד והוא שכן שלי. אנחנו שנינו מרוצים ממנו", כך אמר (ב'), שר האוצר, יאיר לפיד, בראיון לגלי צה"ל בבוקר לאחר מינוי של יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל.

 

לפיד טען כי לא התנגד למינוי. לדבריו: "היו אין סוף שמות. הייתה בורסת שמות. לא אני ולא ראש הממשלה אמרנו לא או כן על אף אחד מהם. כל אחד ששאל אותי אמרתי 'אני מוכן לענות אם תגיד לי מה נגיד עושה'. בשלב הזה אנשים היו משתתקים כי אף אחד לא יודע מה נגיד עושה.

 

 

יאיר לפיד. זה שאנשים לובשים ג'ינס וטי שירט ויוצאים להפגין זה טוב. אני משתדל להפגין חיבה כלפיהם כשאני עובר עם האוטו יאיר לפיד. זה שאנשים לובשים ג'ינס וטי שירט ויוצאים להפגין זה טוב. אני משתדל להפגין חיבה כלפיהם כשאני עובר עם האוטו צילום: אלכס קולומויסקי

 

לפיד נשאל מדוע בחרו דווקא בפרנקל, למרות הביקורות הקשות על התנהלותו. "אנחנו בתקופה מסובכת למשק. אתה רוצה מישהו שמכיר את המערכת מבפנים", ענה והמשיך:  "אנחנו בניסיון לייצב את המשק בעת סערה ואי לכך אתה מביא מישהו שיודע לעשות את זה. זה מינוי מצויין. אין ויכוח עליו"

 

לפיד נשאל מדוע היה צורך בהפעלת לחצים על פרנקל לקחת את התפקיד. בתשובה לכך אמר: "כי הוא היו"ר של ג'יי פי מורגן וזה ג'וב לא קטן ויש לו חיים. אתה קורא למישהו למילואים ואומר לו המדינה זקוקה לך. זו לא החלטה פשוטה. זו גם משכורת יותר קטנה".

 

ראש הממשלה יצא בחריפות נגד הגל שהוא מכנה פופוליסטי נגד עושי הרווחים. יעקוב פרנקל הוא חלק מאותה השקפה. לא?

 

"אתה לא? כל אחד יודע שצריך מגזר פרטי ועסקי חזק. גם אחד שפותח חנות וגם מי שמחזיק מכולת - זה גם עסק פרטי. זה לא חידוש גדול. יש בארץ אווירה אנטי עסקית וזה לא טוב. אתה רוצה שאנשים יפתחו פה עסקים שאנשים ישכרו אנשים לעבודה. מי שיש לו עבודה הוא לא מהחלשים והוא משלם מיסים.

 

אתה הייתה שותף להחלטה של יצוא 40% מהגז?

 

"אני לא שותף לעניין עם הפופוליזם. זה שאנשים לובשים ג'ינס וטי שירט ויוצאים להפגין זה טוב. אני בעד מעורבות חברתית. אני משתדל להפגין את חיבתי כשאני עובר עם האוטו. כל אזרח בכיס שלו ירוויח מהדבר הזה".

 

לפיד נשאל מדוע צריך להתחלק ברווחי הגז עם הטייקונים ואמר בתשובה: "אני מעדיף שהכסף יכנס לכיסנו ויוריד את יוקר המחיה. אנשים רוצים לקבור אותו בים במשך 30 שנה. אז מה אתה רוצה להוציא לעצמך עין בתנאי שהם יוציאו שניים. לא מוצא חן בעיני שתשובה ירוויח מזה, אבל זו הדרך היחידה שהכסף הזה יגיע לאזרחים. אז יש מישהו שאומר בוא נחכה 30 שנה. אין לנו 30 שנה. לך תדע מה יהיה בעוד 30 שנה.

 

לפיד נשאל מדוע הוא מזלזל במי שיוצא להפגין בג'ינס וטי שירט:

 

אתה לבשת ג'ינס וטישירט ויצאת להפגין. זה סוג של זלזול

"מה מזלזל בזה? אני אומר שאני חושב שזה דבר יפה. מעורבות חברתית זה דבר יפה. המסע הזה שהתחיל לטובת מעמד הביניים, התחיל עם טישירט ברחוב.

 

אמרת שבעוד שנה וחצי יהיה יותר טוב- על מה אתה מסתמך?

"על מה שקורה בעולם לגבינו. אני יושב במשרד בתקופה האחרונה נכנס יו"ר סיסקו ומדבר על התרחבות המפעל שלו. נכנס יו"ר סימנס שבא לדבר על ההרחבה. ראשי אינטל באו לדבר על הרחבת המפעל. יוצאים ונכנסים 30 אנשי עסקים סיניים שבאו לעשות ביזנס. שאלתי את אנשי האוצר- זה תמיד היה ככה? אמרו לי לא.

 

וכמה אנשים ממעמד הביניים יהנו מהיוזמות האלה?

כולם. זה מקומות עבודה. יש במשק הישראלי מנועים וכל מה שצריך לעשות זה לקחת עמוק אוויר וזה יקרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x