$
בארץ

האתגרים שעומדים בפני הנגיד פרנקל: ריבית נמוכה ומחירי הדירות

"אני באופן אישי יכול לומר שלא הייתי רוצה להיות נגיד בנק מרכזי כיום, כאשר הריבית אפסית, משום שאי אפשר לעשות כמעט כלום", כך התבטא פרופ' יעקב פרנקל רק לפני שלושה חודשים. נתניהו הטיל אמש פצצה כשהחליט כי מחליפו של הנגיד סטנלי פישר יהיה פרנקל שכבר כיהן כנגיד בשנים 91' עד 2000

אמנון אטד 06:5324.06.13

"אני באופן אישי יכול לומר שלא הייתי רוצה להיות נגיד בנק מרכזי כיום, כאשר הריבית אפסית, משום שאי אפשר לעשות כמעט כלום", כך התבטא נגיד בנק ישראל החדש-ישן פרופ' יעקב פרנקל לפני שלושה חודשים. את הדברים אמר פרנקל בשיחה שניהל בכנס הרצליה עם נגיד הבנק המרכזי של גרמניה לשעבר אקסל ובר.

פרופ' יעקב פרנקל. מחליף את סטנלי פישר פרופ' יעקב פרנקל. מחליף את סטנלי פישר צילום: בלומברג

 

יכול להיות שהנגיד הנכנס התכוון למה שקורה בארצות הברית ובגוש היורו, שבהן הריביות אכן קרובות מאוד לאפס. אבל גם אצלנו הריבית כעת, לפני ההחלטה החודשית שתתקבל היום, נמוכה מאוד, ואין לה עוד הרבה לאן לרדת. הפחתת הריבית היא הכלי שבו משתמש הבנק המרכזי כאשר המשק משדר אותות מצוקה. וזה מה שקורה עכשיו, כאשר המשק הישראלי מוריד הילוך והסימנים שמגיעים מאירופה מבהירים לכולם שההאטה הכלכלית אצלנו לא הולכת להיות זמנית.

 

הסיפור אבל מורכב יותר, ומה שאמר פרנקל בכנס הרצליה אינו מדויק. בנק מרכזי יכול לפעול לעידוד הפעילות הכלכלית במשק גם בסביבת ריבית אפסית. כךפועלים היום הבנקים המרכזיים של ארצות הברית ושל גוש היורו. ההרחבה הכמותית שבה נוקט נגיד הבנק האמריקאי בן ברננקי, שהיא מהלך של רכישת אגרות חוב ממשלתיות, פועלת להורדת הריבית לטווח בינוני וארוך.

 

גם בארץ הפעיל הנגיד פישר מהלך דומה בעיצומו של המשבר, אבל הבעיה היא שבמהלך מסוג זה יודעים כיצד מתחילים אותו, אבל לא כיצד יוצאים ממנו. ותעיד על כך המהומה העצומה שהתחוללה בימים האחרונים בשוקי ההון בכל העולם לאחר שברננקי אמר כי בכוונתו להתחיל לבצע בעוד מספר חודשים יציאה הדרגתית מתוכנית ההרחבה הכמותית.

 

בעיה לא פחות חמורה שאיתה יהיה על פרנקל להתמודד היא המשך העלייה במחירי הדירות. מצב המשק יחייב אותו להמשיך להוריד את הריבית, ולצורך העניין זה לא משנה אם מדובר בריבית בנק ישראל לטווח קצר או בריבית על אגרות החוב לטווח בינוני וארוך. הורדת הריבית תשלח עוד ועוד קונים אל שוק הנדל"ן, ומחירי הדירות ימשיכו לעלות.

 

לכן הבעיה של פרנקל בתקופה הקרובה תהיה איך לתמרן בין הדאגה למצב כלל המשק, לבין הצורך להתמודד עם המשך העלייה במחירי הדירות. חיים קלים בטוח לא יהיו לו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x