$
בארץ

הנבואה של פרנקל שלא הגשימה את עצמה

בדצמבר 2007 אמר פרנקל, ששימש באותה תקופה סגן יו"ר AIG, כי "משבר הסאב-פריים לא יגרום למיתון עולמי"

כלכליסט 23:1123.06.13

נבואה שלא הגשימה את עצמה: יעקב פרנקל, שיחליף את סטנלי פישר בתפקיד נגיד בנק ישראל, אמר בצמבר 2007 כי "משבר הסאב-פריים לא יגרום למיתון בכלכלה העולמית".

 

פרנקל, שכיהן באותה תקופה בתפקיד סגן יו"ר AIG העולמית - אשר נקלעה לקשיים ונאלצה לקבל סיוע מהממשל האמריקאי - אמר אז עוד כי "פגשתי לאחרונה חבר ממאדים שמגיע מדי פעם לביקורים על כדור הארץ וקרא על כל המשברים שיש כאן חדשות לבקרים - משבר השווקים המפתחים בסוף שנות ה-90, משבר ההיי-טק ב-2001 ומשבר הסאב-פריים היום. הוא אמר לי: 'אני רואה שאתם כל הזמן צומחים ונדהם לגלות שגם תחזיות ל-2008 הן שהעולם ימשיך לצמוח. אני רואה שאין אינפלציה בכדור הארץ ושהאבטלה נמצאת בירידה, אז ממה אתם כל כך מודאגים?"

 

יעקב פרנקל יעקב פרנקל צילום: עמית שעל

 

פרנקל הוסיף כי "אני לא רואה סיבה שמשבר הסאב פריים יהפוך למשבר מקרו-כלכלי. הבנקים שמוחקים טריליוני דולרים, אבל הם מספיק חזקים לעמוד בכך ולא לקרוס. ייתכן שנראה האטה כלכלית מסוימת בארה"ב, אבל מנועי הצמיחה החזקים באחרים בעולם - הודו, סין ואירופה ימשיכו להניע את הכלכלה הגלובאלית. לסיכום, הכלכלה הגלובאלית אינה בדרך למיתון".

 

משבר הסאב-פריים, שהחל בארה"ב ב-2007 בעקבות מתן משכנתאות מפוקפקות ברמת מינוף גבוהה, הוביל לקריסת בנקים וגופים פיננסיים רבים - ודירדר את העולם למשבר כלכלי עמוק.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x