$
בארץ

העמותה שניהל שר החינוך: פירון מגדיל את הפערים בישראל

עמותת "הכל חינוך" יוצאת נגד מי שעמד עד לא מזמן בראשה. לטענתה, העלאת תשלומי שיעורי העשרה שאושרה היום תפגע בשכבות החלשות

חן פונדק 20:3118.06.13

ועדת החינוך של הכנסת בראשות עמרם מצנע אישרה היום (ג') את תשלומי הורים לשנת הלימודים הבאה. תשלומי החובה ותשלומי הרשות אמנם לא ישתנו השנה אולם תשלום נוסף שנקרא תשלום תל"ן שאותו משרד החינוך קובע ולא מצריך את אישור הוועדה האמיר.

 

תוכנית הלימודים הנוספת (תל"ן) היא תוכנית העשרה שהורי התלמידים יכולים לבחור לילדיהם. אם מרבית ההורים בכיתה בוחרים בתוכנית היא מתקיימת כשעות העשרה, והילדים שהוריהם לא שילמו עליה נשארים מחוץ לה. בעקבות פסקת בג"ץ ב-2009 בית ספר שבו רוב ההורים אישרו תשלום תל"ן מחוייב גם להציע לילדים שלא שילמו להשתתף. במציאות, זה לא תמיד פועל כך. במשרד החינוך הדגישו שבמקרה ויש הפרה יש לפנות אליהם והם יטפלו בכך.

 

פירון. תשלומי לימודי הרשות קפצו ב־50% פירון. תשלומי לימודי הרשות קפצו ב־50%

 

לפי החלטת הוועדה, מחיר התל"ן קפץ באופן משמעותי. כך למשל, בלימודים קדם יסודיים המחיר עלה מ־119 שקל ל־199 בשנת לימודים ובתיכון ניתן יהיה לגבות עד 230 שקל במקום 149 שהיו מאושרים עד כה.

 

עמותת הכל חינוך, ששר החינוך שי פירון עמד בראשה עד שחבר ליאיר לפיד היתה הראשונה לצאת נגד המהלך. ורד ליבנה מנכ"לית העמותה אמרה כי המהלך יגדיל את הפערים בין עניים לעשירים. לדבריה, "ההורים יצטרכו לשלם יותר עבור התל"ן, עד 50%, ומי ישלמו את זה? בעיקר ההורים במעמד הביניים, שהלחץ עליהם הולך וגובר, כי הרי איזה הורה שאיכשהו יכול לממן זאת יגזול העשרה מילדיו. זה מלכוד להורים. לעומת זאת הורים במעמד הנמוך אליהם יצטרפו עוד ועוד הורים פשוט לא יוכלו לעמוד בתשלומים החדשים. וכך במו ידיהם מגדילים משרד החינוך ומשרד האוצר את הפער בין מה שמקבלים תלמידים שונים במדינת ישראל".

 

תשלומי התל"ן אומנם מוגדרים כתשלומי רשות שאינם חובה, אך הבעיה היא שהם כוללים לרוב אומנות, מוסיקה, מחשבים ולעיתים גם מדעים. ליבנה מסבירה כי אלו "תחומים שאמורים להיות חלק אינטגרלי מתוכנית הלימודים של כל ילד, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בילדים המגיעים מבתים שהוריהם אינם יכולים לממן להם חוגי העשרה. העובדה שהמדינה אינה ממנת אותם אלא מטילה את עלותם על ההורים, גורמת לכך שבאופן בוטה במקום לצמצם פערים היא מגדילה אותם".

 

ליבנה הוסיפה כי "במקום שהמדינה תשוב ותקח על עצמה את האחריות לאיכות החינוך היא ממשיכה להתנער ממנה. העברת תחומי ידע רבים לשעות תל"ן, היא העברת שעות הוראה למורים המועסקים כעובדי קבלן שהרי חלק ניכר משעות ההוראה התל"ניות מועבר על ידי מורי קבלן. מדובר בהסרת אחריות של המדינה. השיעורים לא צריכים להיות תלויים בחסדי ההורים, ואם המערכת לא יכולה לתת שתגיד את זה, ושאנשים יבינו מהו סדר העדיפות במדינה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x