$
מחלקים את העוגה
תקציב 2013 גג עמוד

איך קוראים את עוגת התקציב החדשה?

פרויקט "משווים את התקציב" נותן לכם את האפשרות לגלות איפה הכסף ולרוץ לספר. איך זה עובד ואיפה אתם בתמונה

שאול אמסטרדמסקי 07:0017.06.13

מהי מערכת השוואת התקציב?

מערכת השוואת התקציב היא מערכת ראשונה מסוגה שכוללת את נתוני תקציב המדינה האמיתיים שפרסם שלשום משרד האוצר, מוגשים בצורה גרפית נוחה המאפשרת לראות מהם התקציבים הכי גדולים ואילו תקציבים הכי גדלו והכי קוצצו.

 

 

 

מי בנה את המערכת?

את המערכת יזמו ובנו מתנדבי הסדנא לידע ציבורי - אדם קריב ומושון זר־אביב, בשיתוף מתנדבים נוספים. בשבועות האחרונים עבדו מתנדבי הסדנה עם כתבי "כלכליסט" על כתיבת פירושים לסעיפים התקציביים השונים ועל שכלול המערכת כך שתוכל לתת תמונה מקיפה ככל האפשר, אך לא מסובכת מדי.

 

מחלקים את עוגת התקציב: לפרויקט המלא לחצו כאן

 

מה אומר גודל העיגולים?

ככל שעיגול מסוים גדול יותר, כך הוא משקף תקציב גדול יותר, ולהפך. ראו למשל את גודל העיגול של משרד הביטחון לעומת גודל העיגול של משרד התיירות.

 

מה אומר צבע העיגולים?

צבע העיגולים משקף את השינוי בגודל כל סעיף תקציבי בין השנה שעברה לשנתיים הקרובות. ככל שסעיף מסוים גדל יותר, כך הוא יהיה בצבע סגול כהה יותר וימוקם גבוה יותר. ככל שסעיף מסוים קוצץ יותר, כך הוא יהיה בצבע צהוב כהה יותר וימוקם נמוך יותר.

 

 

 

איפה ניתן לראות עוד נתונים?

המערכת נמצאת באתר האינטרנט של "כלכליסט" ובמהדורת האייפד, וכן באתר אינטרנט ייעודי שבנתה לשם כך הסדנא לידע ציבורי.

 

ומה אפשר לעשות עם המערכת באתר?

המערכת היא אינטראקטיבית ומאפשרת צלילה לתוך התקציב עד הרמה המפורטת ביותר שמשרד האוצר מאפשר. למשל, נסו לחפש בתקציב משרד החינוך כמה כסף מזרימה המדינה מדי שנה לתמיכה בכוללים.

 

גיליתם משהו מסעיר - מה עושים?

המערכת מאפשרת לכל אחד לבצע את החיתוכים והחיפושים שלו, לשמור את התוצאה ולשתף אותה ברשתות החברתיות. מצאתם סעיף מסתורי בתקציב? נדהמתם לגלות כמה כסף המדינה מעבירה לחטיבה להתיישבות? שמרו את החיפוש שלכם ושתפו בפייסבוק (לנוחותכם, יש גם סרטון הדרכה באתר "כלכליסט").

 

מצאתם משהו לא ברור בתקציב ואתם רוצים הסבר?

זה בדיוק המקום שלכם לפעול. אתם לא מבינים למה תקציב המענקים לסיוע בשכר דירה ירד? או למה המדינה עדיין מוציאה כסף על מימון תוכנית ההתנתקות? שלחו לנו את השאלות שלכם, מפורטות ככל האפשר. אנחנו כבר נשאל את פקידי האוצר ונפרסם את התשובות.

 

ומה הלאה?

בחודש וחצי הקרובים, עד סוף יולי, ועדות הכנסת ידונו בסעיפי התקציב ובחוק ההסדרים הנלווה לו. "כלכליסט" והסדנא לידע ציבורי ילוו את הדיונים בסדרת כתבות מיוחדת ויציגו לציבור ולחברי הכנסת את המידע שעולה מהחיתוכים השונים. למשל, מה באמת קורה בתקציב החינוך, לאן באמת הולך הכסף בתחבורה, ומה לעזאזל קורה בצד ההכנסות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x