$
חקר ביצועים

חקר ביצועים: השבוע שבו מלאנוקס עזבה את הבורסה

מלאנוקס נמחקת מהמסחר, חשד להונאה ב-UBS, עוד שבוע של מתקפת יח"צ, דנקנר יוצא למלחמה על שמו ו"שומרי הסף" נגד "האח הגדול"

כתבי כלכליסט 08:3206.06.13

אקספלורר

מתחזק, אבל לא באמת

לפי הבדיחה המקובלת, הדבר הכי טוב באקספלורר הוא שאפשר להוריד באמצעותו את הדפדפנים המתחרים. מיקרוסופט לא צוחקת, וממשיכה להילחם עד חורמה את מלחמת הדפדפנים הגדולה. לא מוותרת על מילימטר מה־55% נתח שוק שלה במחשבים האישיים, ומשיקה גרסאות חדשות לעתים קרובות יותר. אז הנה, החודש זה אפילו קצת הצליח לה. לפי חברת המדידה Net Applications, מספר הגולשים באקספלורר 10 זינק במאי ביותר מ־50%. כמה חבל שזה קורה כשאקספלורר 11 כבר בפתח, ושנתח השוק של 10 עדיין נמוך ;מ־10%. בקרב הגולשים הכבדים גוגל כרום ממשיך להתחזק, ומיקרוסופט מצדה מתמודדת עם הגבלות חוקיות על קידום האקספלורר וקרב כמעט אבוד על גלישה במובייל. אז נכון, הדפדפן הפופולרי בעולם הוא עדיין אקספלורר 8. אבל עם הדינוזאור הזה היא לא תוכל לשלוט לנצח.

דור צח

 

אקספלורר 10 אקספלורר 10 צילום מסך: Cnet

 

 


 

הבנקים האירופיים

כסף גדול, מאכערים קטנים

רק לפני ארבע שנים שילם בנק UBS קנס של 780 מיליון דולר על סיוע להעלמות מס בארצות הברית. עכשיו חוקרות הרשויות בצרפת חשד כי הבנק השוויצרי סייע ללקוחות צרפתים להעלים מסים, במבצע שמזכיר סרטי פעולה או ריגול. על פי החשד, בנקאים שוויצרים נסעו לצרפת מצוידים במחשבים ניידים עם תוכנה מוצפנת שהופעלה באמצעות משחק סוליטייר, פגשו לקוחות פוטנציאליים באירועים יוקרתיים בבית האופרה של פריז וברולאן גרוס (אליפות צרפת הפתוחה בטניס), ואת חלוקת העמלות רשמו ב"פנקסי חלב", כמו אלה שמשמשים את החלבנים השוויצרים לרישום משלוחים. באמת, לא מטאפורית. חמש שנים אחרי פרוץ המשבר הכלכלי הגלובלי, מפחיד לחשוב שענקי בנקאות אירופיים עדיין מנהלים את העסק כאילו היה חנות מכולת.

תמר טוניק

 

UBS UBS צילום: בלומברג

 

חמדאללה

נשאר רק משחק מילים

כשבנימין נתניהו הבטיח, במערכת הבחירות, שלום כלכלי, הוא ראה לנגד עיניו את ראש הממשלה הפלסטינית דאז סלאם פיאד, כלכלן בכיר ויוצא קרן המטבע הבינלאומית, שעמל לבנות ברשות תשתית מינהלית וכלכלית. אלא שלפיאד היו גם שאיפות פוליטיות, והוא כיוון לתפקיד יו"ר הרשות, למורת רוחם של היו"ר מחמוד עבאס (אבו מאזן) ותנועת פתח, שירדו לחייו עד שהתפטר. במקומו הם מינו אדם מאיים הרבה פחות, את פרופ' ראמי חמדאללה, בלשן ונשיא אוניברסיטת אל־נג'אח בשכם. יכול להיות שהוא יחזיק בתפקיד רק זמן קצר, אם אבו מאזן יעמוד בהסכם עם חמאס לבחירות בסוף הקיץ. בכל מקרה, חוץ מאת הקפאת השלום הכלכלי, המינוי של מומחה ללשון מסמן גם את העובדה שהמשא ומתן המדיני הוא כיום לא יותר ממשחק מילים.

דני רובינשטיין

 

שטיפת מוח

תמיד עובדת בקטנות

השבוע נחת בתיבות הדוא"ל של כתבים המייל המוזר הבא. חשבתי לשתף אתכם במידע, כהצצה אל מאחורי הקלעים של תעשיית העיתונות. לא נגענו: "בוקר טוב, ברצוני לעדכן אוף דה רקורד (ההדגשה במקור) כי נבחרת ספרד עד גיל 21 בכדורגל צפויה להגיע היום בשעה 17:00 למלון דן אכדיה בהרצליה, לצורך השתתפות באליפות אירופה לנבחרות עד גיל 21 בכדורגל. לטובת הנבחרת הספרדית נסגרה קומה שלמה במלון ובכניסה לקומה הוצמדה אבטחה כבדה. לצלמים לא תתאפשר כניסה למלון. חשוב לי להדגיש כי המידע אינו לציטוט ולא לייחוס למלון דן אכדיה. בברכה, רן רהב, דובר מלונות דן". שתדעו.

שאול אמסטרדמסקי

 

רני רהב רני רהב צילום: צביקה טישלר

 

בניהו

מחיה את הנדיב הידוע

נוחי דנקנר הבין בשבוע האחרון שגם אם המערכה הפיננסית של חייו תוכרע בבית המשפט, הקרב על דעת הקהל עוד לא אבוד. הציבור הרחב - שלא באמת סגור על מי נגד מי בסאגה המתמשכת של אי.די.בי, רחוק מלדקדק בהבדל בין פתוח לאחזקות ואובד לגמרי מול סדרות האג"ח השונות - עדיין עשוי להשתכנע שדנקנר הוא נדבן גדול ומעסיק נהדר שנפל קורבן לתאוותנות וחמדנות של קרן יורק הקפיטליסטית והטורפנית. למלחמה נגד הקרן גייס דנקנר את אבי בניהו הכה־ישראלי, שלא לומר צה"לי, קונטרה הולמת לג׳רמי בלנק האמריקאי קר הלב.

סופי שולמן

 

לבנון

צריכה לשנות פוקוס

בדמיונות הכי פרועים שלה לא היתה יכולה אסתר לבנון לדמיין שתפקיד מנכ"ל הבורסה ייהפך לחלום בלהות, ועוד במשמרת שלה. השבוע היא ספגה עוד מהלומה, כשמלאנוקס הודיעה שהיא עוזבת את הבורסה כי כללי הממשל התאגידי לא מתאימים לה וממשיכה להיסחר רק מעבר לים. זו סטירת לחי למנהלי הבורסה, אבל כדאי להתייחס אליה כאל קריאת השכמה. הגיע הזמן שהם יבינו שאין להם מה לחזר אחרי חברות כמו מלאנוקס או צ'ק פוינט, ואין כל תועלת ממשית בהרחבת שעות המסחר כדי להתאימן לאירופה וארצות הברית. במגרש הגלובלי נמשיך להיות בורג קטן. לכן עדיף למקד את המאמצים בהתאמת הפלטפורמה לחברות מקומיות קטנות יותר שמשוועות לגיוסי הון, ובמקביל לעודד כניסה של סוחרים נוספים, מוסדיים ופרטיים. אולי אפילו כדאי לחשוב על אפשרות פרועה, ואחרי עונש של 30 שנה בגלות - להחזיר את הבנקים המקומיים לזירה.

גלית חמי

 

אסתר לבנון אסתר לבנון צילום: בלומברג

 

וולדמן

בריון שוק הון

הרגולציה בישראל אולי מכבידה, הבורסה מתייבשת, והמונופול של חברת הייעוץ אנטרופי בייעוץ למוסדיים בהחלט יכול להרגיז. ועדיין, לאורך שנים נהנתה חברת מלאנוקס בראשות איל וולדמן מהחיבוק החם של המשקיעים המקומיים, שכמעט אִפשר לה לזכות במעמד המכובד של מניית העם, לצד טבע וכיל. אבל אז וולדמן שבר את הכלים. ברגע שהמוסדיים לא אישרו לו להמשיך לשמש גם כמנכ"ל וגם כיו"ר, והוא העדיף להעמיד את טובתו האישית לפני טובת החברה שהקים במו ידיו, ופשוט מחק את החברה מהמסחר בישראל, רק כדי להיפטר מהמוסדיים. רגע אחד, החלטה אחת של שיכרון כוח, וולדמן נהפך ממנהל מוערך לסתם בריון.

נעמה סיקולר

 

איל וולדמן איל וולדמן צילום: אוראל כהן

 

טלוויזיית קיץ

הגענו לתחתית

אפילו הדיון המיותר שנכפה על צופי ערוץ 1 בתום הקרנת הפרק הראשון של הסדרה המרתקת "שומרי הסף" לא הצליח לקלקל את ההישג הנדיר. איזה פלא: אזרחי ישראל מקבלים בפריים טיים מנה גדושה של מזון למחשבה, תזכורת לחיוניותו של שידור ציבורי אמיתי. "שומרי הסף" בולט במיוחד הקיץ הזה על רקע הפח הגדול של הערוצים המסחריים - תערובת של פחמימות ריקות, מקולקלות, מניפולטיביות, בטעם של מוצרי לוואי של תעשיית הפלסטיק. למעט תוכניות החדשות והאקטואליה בשני הערוצים, הגענו לתחתית של המדרון החלקלק. זה כבר לא ריאליטי, זו ערימת זבל. כן, אני משתמש בשפה בוטה, כי נמאס לי ואני לא מבין איך זה לא נמאס עליכם. של מי הטלוויזיה המטומטמת הזאת לעזאזל?

יואל אסתרון

בטל שלח
    לכל התגובות
    x