$
סביבה

עתירה נגד בה"ד 1: "זיהם את מערכות הביוב בדרום"

תאגיד המים של מצפה רמון עתר נגד צה"ל ומשרד הביטחון על שלא הקימו מתקן טיהור שפכים בבסיס שהיה מונע נזק לביוב העירוני

חן פונדק 08:1104.06.13

תאגיד המים והביוב מעיינות הדרום עתר נגד צה"ל ומשרד הביטחון בטענה כי בית הספר להכשרת קצינים של צה"ל (בה"ד 1) מזרים שפכים מזהמים למערכת הביוב העירונית. סכום התביעה שדורש התאגיד עומד על 792,639 שקל.

לפני כמה שנים החל צה"ל להקים מערכות שפכים פנימיות שיביאו לסילוק השפכים דרך המערכות העירוניות. ב־2008 הקים צה"ל קו ביוב דרכו מוזרמים שפכי הבסיס לתחנת שאיבה ולמתקן טיהור שפכים שהקימה המועצה המקומית מצפה רמון.

 

אולם לפי העתירה, בה"ד 1 לא עמד בהוראות הדין של הזרמת שפכים, שאוסרות על הזרמת שפכים מזהמים ומחייבות טיפול מוקדם טרם הזרמת שפכים. דגימת שפכים שביצע תאגיד המים במאי גילתה שפכי הבסיס כוללים מוצרי היגיינה וסמרטוטים בכמויות אדירות ובחלק מהדגימות אף חומרים תעשייתיים אסורים נוספים.

 

הרמטכ"ל בני גנץ הרמטכ"ל בני גנץ צילום: צביקה טישלר

 

למרות בקשות התאגיד כי הבסיס יקים מתקן טיהור שפכים בתחומו על מנת למנוע את הנזק למערכת הביוב, הדבר לא נעשה וכך מערכת ההולכה של התאגיד ניזוקה עד כדי השבתת מתקן טיהור השפכים ודליפות והזרמת שפכים לא מטופלים.

 

תגובת משרד הביטחון: "תהליכי ההקמה והשדרוג של תשתיות הביוב בבה"ד 1 נעשו בשיתוף פעולה עם תאגיד הביוב האזורי 'מעיינות הדרום', והם עודם נמשכים לשם ביצוע עבודות הנדסיות שונות. על מנת לתקן חריגות בהזרמת השפכים, מערכת הביטחון העמידה תקציב של כמיליון שקל, והתיקון צפוי להסתיים באוקטובר השנה. מערכת הביטחון תגיב על התביעה, כמקובל, בבית המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x