שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ועד חברת החשמל מעכב בניית תחנת כוח פרטית של חברת דליה

בפעם השנייה בשבועיים האחרונים עובדי חברת החשמל נטשו את עבודתם בתחנת כוח פרטית. מנכ"ל חברת החשמל הפרטית דליה אנרגיות טוען כי העובדים קיבלו הוראה מהוועד ומזהיר: עיכוב בעבודות יגרור הפסדים ותביעת פיצויים מהמדינה

ליאור גוטמן 07:0304.06.13

המלחמה של עובדי חברת החשמל ביצרני החשמל הפרטיים עולה מדרגה. ועד עובדי חברת החשמל סירב לחבר את תחנת הכוח הפרטית של חברת ייצור החשמל הפרטית דליה אנרגיות לחשמל ובכך מנע את התחלת הקמת התחנה, כך נודע ל"כלכליסט".

לטענת מנכ"ל דליה אנרגיות איתן מאיר, עובדי חברת החשמל קיבלו הוראה טלפונית ועזבו בפתאומיות את המקום. הסירוב של עובדי חברת החשמל לחבר את תחנת הכוח של דליה מצטרף לסירובם מהשבוע שעבר לחבר תחנת כוח פרטית אחרת של דוראד, שאמורה לפעול ברבעון השלישי של 2013 ולהשלים ביקושים לחשמל ברמה הארצית. ועד העובדים מצדו טוען שפעולת הכנסת יצרני חשמל פרטיים דינה כדין הפרטת משק החשמל וזאת מבלי שנחתם עמם, או אפילו נוהל עמם משא ומתן, על שינוי ארגוני, פיצויים לעובדים והסדרי פרישה מרצון.

 

מנכ"ל דליה אנרגיות איתן מאיר מנכ"ל דליה אנרגיות איתן מאיר צילום: אוראל כהן

 

"קיבלו הוראה ועזבו"

ביום שישי האחרון היו אמורים עובדי חברת החשמל להתקין חיבור ראשוני לשטח שבו אמורה לקום תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל, באזור צפית שליד קריית מלאכי, אשר אמורה לספק כ־870 ואט, היקף ייצור השווה ל־7.5% משיא הביקוש הארצי שנרשם בקיץ האחרון. במכתב בהול ששלח מנכ"ל דליה לרשות ההגבלים העסקיים, משרד האנרגיה וחברת החשמל בעקבות המקרה כתב כי העובדים "עזבו בפתאומיות את אתר דליה אנרגיות בשל הוראה טלפונית שקיבלו בעודם בשטח שלא לבצע את החיבור בשל היותה יצרן חשמל פרטי" וכי התחנה לא חוברה לחשמל, מה שיעכב את בנייתה.

 

דליה אנרגיות נמצאת בידי ארגון התשומות של משקי התק"מ (43.3%), חירם אפסילון (43.4%), סיגמא אפסילון (3.3%) וקרן תשתיות ישראל (10%). התחנה שנמצאת בשלבי הקמה באזור צפית אמורה לפעול עד 2015 והיא תלויה בהרחבת מערכת הולכת הגז בישראל. עלות בניית התחנה כ־4 מיליארד שקל, מתוכם 2.3 מיליארד שקל בעסקת מימון שחתמו היזמים בנובמבר האחרון, ושאר הכסף מקורו במקורות עצמיים. אתמול היזמים הניחו את אבן הפינה לתחנת הכוח, לאחר שבשנה החולפת בוצעו במקום עבודות מקדמיות, בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס ושר האנרגיה סילבן שלום, ולאחריהן יחלו עבודות הבנייה בפועל. "אנחנו מדינת חברת החשמל או מדינת ישראל? בלי חשמל במקום אנחנו תקועים", מסביר מקורב לבעלי התחנה. גם המנכ"ל התריע כי העיכוב שיוצרים עובדי חברת החשמל גורם לו בעיות מימון, תביעות מקבלנים ועיכובי תשלומים, מה שיוביל לטענתו לאפשרות של תביעת החזרים ופיצויים מול המדינה.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אמר יו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי כי "כולם חושבים שאנחנו רעים, אבל אני לא מוכן להפריט את משק החשמל בלי שינהלו איתנו משא ומתן. נתתי הוראה שלא לחבר אף תחנת כוח פרטית חוץ מזאת של החברה לישראל. בגלל שיש טקס עם נשיא המדינה ואני לא רוצה לעשות להם בעיות שלחתי לשם על חשבון הוועד גנרטור נייד כדי שיהיה להם חשמל לקיים את טקס הנחת אבן הפינה".

 

עיצומים בהסכמה

נזכיר כי עובדי חברת החשמל החלו בשבוע שעבר בעיצומים קשים אשר הופסקו בהוראת בית הדין לעבודה בחיפה. העיצומים כללו אי מתן שירות ללקוחות וביצוע עבודות פיתוח ותפעול בהתאם לכל תוכניות החברה לרבעון הנוכחי. הסיבה הרשמית לעיצומים היא רצונה של המדינה לחבר את תחנת הכוח הפרטית של חברת דוראד כבר בקיץ הקרוב, זאת כדי שהיא תפעל במתכונת חלקית ותשלים את הביקוש לחשמל ברמה הארצית.

 

המדינה שקלה בעבר להפעיל את תחנת הכוח במתכונת חלקית כבר בקיץ הקרוב, כך שהיא תוכל לספק כ־600 מגה וואט ולעזור לחברת החשמל לעמוד בשיאי הביקוש, זאת בנוסף לתחנת הכוח הפרטית של החברה לישראל שאמורה להתחיל לעבוד בשבועות הקרובים ולספק כ־440 מגה וואט.

 

עובדי חברת החשמל טוענים שכניסת יצרנים פרטיים בהיקף כה רחב מהווה הפרטה בפועל של משק החשמל וזאת מבלי שסוכם עם העובדים על מתווה הפרטה ופיצויים לעובדים שיפרשו. חברת החשמל פנתה לבית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה לעובדים השובתים, אך בהסכמת הצדדים חזרו העובדים לעבודה, פרט להסכמה על המשך העצומים בכל הנוגע לחיבור תחנות כוח פרטיות עד להחלטת בית הדין בנושא.

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "הנהלת החברה פנתה לבית הדין לעבודה לעניין התנהלות ארגון העובדים בכל הקשור לחיבור יצרנים פרטיים לרשת החשמל. העניין נדון בבית הדין אולם טרם התקבלה החלטה. במקרה של דליה, מדובר בחיבור של האתר לחשמל לצורך תחילת עבודות להקמת תחנה, שאמורה להתחבר לרשת החשמל לקראת סוף 2015 . גם במקרה הזה, הורה מנכ"ל החברה לפנות לבית הדין על מנת שיכריע בעניין. הנהלת חברת החשמל תגלה אפס סובלנות לתופעות שכאלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x