שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פישר נפרד מוועדת הכספים: "אסור לתת לגירעון לצאת משליטה"

נגיד בנק ישראל שפורש בעוד כחודשיים נפרד מוועדת הכספים: "עברנו את המשבר בצורה טובה כי כבר לפניו היתה כאן צמיחה". יו"ר האופוזיציה: "מבין כל הקפיטליסטים, אתה הקפיטליסט החביב עלי"

תומר אביטל 11:1103.06.13
"הסיבה שהצלחנו לעבור את המשבר העולמי בצורה טובה היא כי כבר לפניו היתה כאן צמיחה, מאזן התשלומים היה בעודף, הבנקים היו חזקים. המשק היה חזק והצלחנו לעבור את המשבר בצורה טובה, עם מיתון קטן לאורך תקופה קצרה מאוד", באלגנטיות זו סיכם נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר את כהונתו במהלך ישיבת ועדת הכספים שבה בירכו אותו לקראת פרישתו בעוד כחודשיים.

 

פישר הודה לחברי הכנסת עימם עבד במהלך הקדנציה שלו כנגיד, ובמיוחד ליו"ר ועדת הכספים לשעבר, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וליו"ר הכנסת דאז רובי ריבלין וציין אותם לשבח על הסיוע בקידום חוק בנק ישראל החדש. פישר הודה גם ליו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'.

 

סטנלי פישר נפרד סטנלי פישר נפרד צילום: בלומברג

 

האחרונה עקצה אותו בשעה שבירכה אותו על "כהונה אחראית ומוצלחת", ואמרה "מבין כל הקפיטליסטים, אתה הקפיטליסט החביב עלי".

 

לדבריה "לא היססת לנהוג בצעדים לא קונבנציונאליים ולא הלכת שולל אחרי גורמים שונים, לרבות גורמים חזקים במשק, ניהלת מאבק בלתי מתפשר לטובת ממשל תאגידי בבנקים, שבא לידי ביטוי בפרשה של דנקנר וגם קידמת את חוק בנק ישראל שמתאים לבנק מרכזי מודרני".

 

עם זאת יחימוביץ' הדגישה "הייתי מצפה גם לשמוע על הדברים הפחות נעימים שהם תוצרים של המדיניות הפיסקאלית: אי השוויון בישראל, על שכר העבודה, רמת העוני בקרב העניים העובדים, חלק מחוק בנק ישראל, והמאבק באי-השיוויון".

פישר עצמו סיכם במצגת קצרה את הקדנציה שלו: "הצלחנו להוריד את יחס החוב-תוצר מ-93.9% ב-2005 ל-73.1% ב- 2012. האבטלה ירדה ובסוף 2012 שיעור התעסוקה עומד על 74%. מצב יתרות המט"ח שלנו השתנה לחלוטין. ב- 2005 יתרות מט"ח נמוכים 27.8 מיליארד שקל ובסוף 2012 צברנו 75.9 מיליארד שקל. תחזית הצמיחה של בנק ישראל ל- 2013 עומדת על 3.8% וללא תרומת ההכנסות מגז - 2.8%". לדבריו, "את ההשפעות החיוביות מהגידול בהכנסות הגז אנחנו צפויים לראות מ- 2014 והוא יתחיל לזרום בצורה אינטנסיבית יותר ב-2017 – 2018 ולפי מה שאנחנו מעריכים הכי גבוה יהיה ב- 2025".

 

עוד הוסיף: "בעשור האחרון בין 2000 ל- 2012 היינו רוב הזמן בצמיחה מרשימה יותר מאשר ברוב המדינות המפותחות. אם נמשיך לשמור על המצב היציב במשק, נמשיך לצמוח. מבחינת הגירעון; היינו במסלול טוב של ירידה בגירעון מ- 5.1% ב- 2009 ל- 3.8% ב- 2010 ול- 3.3% ב- 2011 ועכשיו עלינו ל- 4.3% ב- 2012. אסור לתת לגירעון לצאת משליטה ולכן יהיה צורך לנקוט בצעדים כואבים".

 

בהמשך בירך ריבלין את פישר ואמר "עמדת מול נבחרי ציבור עם הצרכים הפופוליסטיים שלהם, אתה עמדת מולם גם בגלל המקצועיות הכלכלית שלך וגם בגלל האמון הציבורי שנהנית ממנו. היית הנגיד מטעם הציבור. אני מקווה שתיקח חופש ותחזור".

 

לסיכום קרא פישר, "לפעול להוריד את שיעור ההוצאות על הביטחון מהתוצר, שהן הגבוהות בכל המדינות המפותחות ומרוב המדינות בעולם. זהו הגורם הגדול והמשמעותי ביותר בתקציב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x