$
מוסף 23.05.2013

היחס למיעוטים מדרדר את ישראל

במדד האחרון, שפורסם בינואר 2011, דורגה ישראל במקום 1 בעולם בהשקעה במחקר ופיתוח, במקום 4 במדד הטכנולוגיה (פינלנד היתה ראשונה), במקום 13 בשיעור בני המעמד היצירתי אבל רק במקום 24 במדד היצירתיות הכללי, לצד סרביה ואחרי מדינות כגון סלובניה ויוון

טלי שמיר 09:0223.05.13

ריצ'רד פלורידה, פרופסור באוניברסיטאות טורונטו ו־NYU, הוא גם בעל חברה לייעוץ פיתוח אורבני, עורך בכיר במגזין האמריקאי הנחשב "אטלנטיק" וראש מכון מרטין פרוספריטי בבית הספר למינהל של אוניברסיטת טורונטו. במסגרת המכון הוא מפרסם אחת לכמה שנים את "אינדקס היצירתיות הגלובלי", שמדרג את היצירתיות של 82 מדינות. המדד הוא עיבוד משוקלל של מאגר נתונים גדול, בתחומים שונים: מספר הפטנטים הנרשמים במדינה, רמת החינוך, התפלגות שוק העבודה, תקציבי המחקר והפיתוח, ועד סובלנות כלפי מיעוטים וגייז ועוד ועוד. "מקום שרוצה להצליח צריך להשקיע במה שאני מכנה שלושת ה־T של פיתוח כלכלי: טכנולוגיה, כישרון וסובלנות (Technology, Talent and Tolerance)", הוא מסביר.

 

ריצ'רד פלורידה ריצ'רד פלורידה צילום : ג'יימי הוג

 

במדד האחרון, שפורסם בינואר 2011, דורגה ישראל במקום 1 בעולם בהשקעה במחקר ופיתוח, במקום 4 במדד הטכנולוגיה (פינלנד היתה ראשונה), במקום 13 בשיעור בני המעמד היצירתי אבל רק במקום 24 במדד היצירתיות הכללי, לצד סרביה ואחרי מדינות כגון סלובניה ויוון. הפרמטר העיקרי שפגע בדירוג שלה הוא מדד הסובלנות כלפי מיעוטים, שבו ישראל מדורגת במקום 66, שני מקומות אחרי טורקיה ושניים לפני איראן.

 

"ישראל היא ללא ספק דוגמה חשובה לכלכלה יצירתית. היא דוגמה קלאסית לכלכלה פוסט־תעשייתית עם סקטור טכנולוגי גדול ועם תרומה משמעותית לאמנות, תרבות ובידור", אומר פלורידה, שבשבוע הבא ישתתף בוועידת ירושלים הבינלאומית השנייה לתיירות, שתתמקד בחדשנות טכנולוגית בתחומי התיירות. הוועידה תתקיים ב־ 29-28במאי במרכז הקונגרסים הבינלאומי בנייני האומה. "קיבלתי הרבה אימיילים מאנשים שחושבים שלירושלים, עם ההיסטוריה התרבותית והיצירתית שלה והמגוון האנושי, יש פוטנציאל להיות מרכז יצירתי. לא הייתי בישראל יותר מעשור, וזו אחת הסיבות שאני מגיע עכשיו - הייתי רוצה מאוד לראות מה הולך שם. אני אוכל להעריך את העיר רק אחרי שאהיה בה". ובכל זאת, עוד לפני הביקור, הוא כבר נותן קריאת כיוון: "בגדול אנחנו מוצאים שרמות גבוהות של דתיות הן מכשול בדרך ליצירתיות. ככל שחברה יותר חילונית, יותר פתוחה וסובלנית למיעוטים, כך גדלה היכולת שלה להיות מעורבת בעידן היצירתי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x