שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בנק ישראל: עלייה קלה של 0.1% באינפלציה הצפויה ל-1.9%

זאת בעקבות פרסום מדד אפריל, שעלה ב-0.4%. סביבת האינפלציה הנמוכה תקל על הוועדה המוניטרית לשוב ולהפחית את הריבית

אמנון אטד 12:0119.05.13

בעקבות פרסום מדד אפריל, שעלה ב-0.4%, חלה עלייה קלה של 0.1% באינפלציה הצפויה במשק ל-12 החודשים הבאים, והיא מסתכמת כעת ב-1.9%. את האינפלציה הצפויה, שהיא אחד המשתנים החשובים ביותר בשיקולי מדיניות הריבית של בנק ישראל, מחשב בנק ישראל כממוצע של ההערכות שמפרסמים האנליסטים השונים במשק.

 

מהנתונים החודשיים שמפרסם היום (א') בנק ישראל מתברר עוד כי על פי שיטת החישוב הנוספת של הבנק, זו של הפרשי התשואות בשוק אגרות החוב הממשלתיות, נרשמה בחודש האחרון דווקא ירידה של 0.2% באינפלציה הצפויה, וגם היא מסתכמת כעת ב- 1.9%. אולם נתון זה נחשב למעט בעייתי ולהרבה פחות אמין, והוועדה המוניטרית של בנק ישראל נוטה לייחס לו חשיבות מועטה יחסית במהלך דיוני הריבית החודשיים.

 

קניות בסופרמקרט קניות בסופרמקרט צילום: אלעד גרשגורן

 

מדד חודש אפריל שפרסמה הלמ"ס ערב חג השבועות עלה כאמור ב- 0.4%, בעיקר בשל סיבות עונתיות. יחד עם זאת, האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור, נותרה עדיין ברמה נמוכה יחסית והיא מסתכמת כעת ב-0.8% - הרבה מתחת למרכז תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (3%-1%).

 

סביבת האינפלציה הנמוכה ששוררת כעת במשק תקל על הוועדה המוניטרית של בנק ישראל לשוב ולהפחית את הריבית בתחילת השבוע הבא, אחרי הפחתת הריבית המפתיעה של 0.25% שהיא ביצעה שלא במועד המתוכנן, בשבוע שעבר. אולם חלק מההערכות בשוק ההון הן שבנק ישראל לא ימהר לשוב ולהפחית את הריבית כבר החודש, בעיקר בשל החשש שלו מההשפעה של מהלך מסוג זה על מחירי הדירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x