$
בארץ

סלומינסקי על חוק הריכוזיות: "ועדת הכספים תצמצם את הפירמידות"

לדבי יו"ר הוועדה, "חוק הריכוזיות שיאושר יימנע מבעל שליטה בפירמידה לשלוט ללא עוררין בכספי הציבור ללא השקעה אישית מכספו שלו"

תומר אביטל 13:0913.05.13

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי הצהיר הבוקר בפתח הדיון הראשון בחוק הריכוזיות כי הוועדה תפעל לצמצם את הפירמידות לשתי שכבות בלבד. לדבריו "חוק הריכוזיות שיאושר יימנע מבעל שליטה בפירמידה לשלוט ללא עוררין בכספי הציבור ללא השקעה אישית מכספו שלו".

 

לשאלה של ח"כ עופר שלח (יש עתיד) לגבי מרווח הזמן הדרוש לצמצום לשתי שכבות הציע יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר כי "תינתן להם תקופה בת 7 שנים". האוזר הדגיש: "אני בעד לתת - 5-4 שנים לחברות שיצרכו לקפל שכבות וכדי להגיע לשכבה 2 יוכלו לקבל פרק זמן של 7 שנים. אבל ברגע שיחליטו על מירווח זמן החברות ימהרו וימכרו כי לא ירצו להגיע לסד של זמן שיאלץ אותם להתפשר במחיר". סלומינסקי מנגד ציין כי "לא נוכל לתת 7 שנים לחברות שיצרכו לקפל שכבות עד השכבה השלישית אבל ניתן להן יותר מ-4 שנים".

 

רוב חברי הכנסת ביקשו להחריף את החוק. ח"כ זהבה גלאון ראשת מרצ אמרה כי "חוק הריכוזיות צריך לשים סוף להשתוללות לקיחת האשראי של הטייקונים. לא מספיק להגביל את כמות האשראי שבנק או קרן פנסיה יכולים להעניק לתאגיד, צריך להגביל את סך האשראי שתאגיד יכול לקבל מכל הגופים הפיננסיים יחד".

 

ח"כ עדי קול (יש עתיד) ביקשה מיו"ר הוועדה לזמן לדיון את כלל האנשים שהופיעו בפני ועדת הריכוזיות במהלך השימועים. קול אמרה לפני הדיון ל"כלכליסט": "אנו רוצים לשמוע את הנציגים של החברות - איך הם יישמו את החוק לאחר שיאושר, ומה השתנה בשנה וחצי האחרונות".

 

ח"כ עדי קול: "לשמוע את הנציגים של החברות" ח"כ עדי קול: "לשמוע את הנציגים של החברות" צילום: יובל חן

 

ח"כ אראל מרגלית (העבודה) הדגיש בדיון את החשיבות בחיזוק מעמדם של הדירקטורים מטעם הציבור, כחלק מההתמודדות עם השליטה הריכוזית בחברות בשכבות שונות. "אם חלק גדול מהאחריות יעבור לציבור כי הוא בעל מניות מרכזי, נדרש שדרוג במעמדם של הדירקטורים מטעם הציבור" אמר.

 

שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע צילום: אוראל כהן

 

נציג התאחדות התעשיינים בדיון, עו"ד עמיחי פינקלשטיין, הביע התנגדות להקשחת החוק ממצב מאפשר שלוש שכבות לשתיים בלבד. לדבריו, "ראוי שתתאפשר שכבה שלישית באופן כוללני לכולם ולא לעשות הבחנה בין פירמידות חדשות לוותיקות. המעבר לשתי שכבות הוא פגיעה בשוק ההון. זה לא רק שיימכרו את החברות, שכן יש עוד שיטה להוציא חברה, ע"י מיזוג. למשל, ניתן להביא למצב שיש פחות חברה אחת שנסחרת בבורסה ובצורה כזו מעלימים את החברה משוק ההון. על-כן הוועדה צריכה לשקול שיקול אמיתי כמה שוק ההון יינזק במעבר משלוש שכבות לשתיים".

 

הפעילה החברתית דפני ליף, נכחה בחלק מהדיון. ליף אמרה ל"כלכליסט": "זו מכבסה אחת גדולה - כל הדיבורים כאן ובישיבת התקציב בממשלה הם של טווח קצר ולא מכבדים את הבוחרים".

 

חוק הריכוזיות שעומד על הפרק מבקש להגביל חברות בעלות מבנים פירמידיאליים ולכפות הפרדה בין נכסים ריאליים ופיננסיים תוך שש שנים. לפי תזכיר החוק, יידרשו בעלי השליטה בפירמידות קיימות להגביל אותן לשלוש שכבות, ואילו פירמידות חדשות יורכבו משתי שכבות בלבד.

 

החוק אושר בקריאה ראשונה ביולי 2012 על ידי הכנסת ה־18. אלא שעקב הקדמת הבחירות, הדיונים בו והכנתו לקריאה שנייה ושלישית הוקפאו במהרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x