$
דו"ח מבקר המדינה 2013

דו"ח המבקר

רק 1% מגביית הארנונה על תעשייה ועסקים - במגזרי המיעוטים

המבקר מצא כשלים בפעילות משרד התמ"ת ולפיה אין למשרד תוכניות עבודה רב-שנתיות לפיתוח אזורי תעשייה במגזרי המיעוטים

דותן לוי 16:0508.05.13

ברבים מיישובי מגזרי המיעוטים עסקים רבים אינם מוסדרים סטטוטורית בהתאם להוראות חוק. נתון נוסף מגלה כי למרות שמגזרי המיעוטים מונים כ-20% מאוכלוסיית ישראל, 99% מהארנונה על תעשייה ועסקים נגבים ברשויות המקומיות במגזר היהודי, ורק 1% נגבה ברשויות במגזרי המיעוטים. כך קבע מבקר המדינה שבחן את נתוני גביית הארנונה מאזורי תעסוקה.

 

רק 2.4% משטחי התעשייה בישראל נמצאים ביישובים הערביים. ביישובים שבהם יש אזור תעשייה, שטחו הכללי קטן לא אחת מהשטח המקובל של אזורי תעשייה ביישובים אחרים.

 

הדו"ח בחן את פעילות פיתוח אזורי התעשייה ברשויות המקומיות הבאות: נצרת, כיסרא-סמיע ופקיעין, כפר קאסם ובאקה אל-גרבייה. הבדיקה נעשתה הן מצד פעילות הרשויות, משרד התמ"ת והרשות לפיתוח כלכלי וכן בדיקות השלמה בוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה ובוועדות המקומיות הרלוונטיות וכן במשרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות.

 

היישוב הערבי פרדיס (ארכיון) היישוב הערבי פרדיס (ארכיון) צילום: אלעד גרשגורן

 

הדו"ח מצא כשלים בפעילות משרד התמ"ת ולפיה אין למשרד תכניות עבודה רב-שנתיות לפיתוח אזורי תעשייה במגזרי המיעוטים לרבות לוחות זמנים לפיתוח אזורי התעשייה ולשיווקם ופירוט המקורות התקציביים הדרושים להשלמת הפיתוח והשיווק.

 

כמו כן, הסכם פיתוח שגובש עם הרשויות המקומיות ונועד בין היתר לקבוע את תחומי האחריות בנוגע להקמת התשתיות ולתחזוקתן לא נחצתם על ידי חלק מהרשויות. אך נצרת ופקיעין, שבתחום שיפוטן החל המשרד בפיתוח אזורי תעשייה, טרם חתמו על הסכם זה. עוד נמצא, כי בעבר העביר משרד התמ"ת את האחריות לתחזוקת התשתיות שהקים באזורי התעשייה השונים לרשויות המקומיות בלי להסדיר זאת בהסכם.

 

גם בפעולות הרשות לפיתוח כלכלי אשר פועלת בין היתר לפיתוח אזורי תעשייה, בהתאם לתכנית חומש נמצא, כי במועד סיום הביקורת, כשנתיים לאחר החלטת הממשלה על תכנית החומש, עדיין לא הכינה הרשות לפיתוח כלכלי מודל ותכנית עבודה להקמת חברות כלכליות אזוריות או מינהלות לאזורי התעשייה ולא גיבשה מדדי תוצאה לתכניות העבודה לפיתוח אזורי התעשייה שבאחריות משרד התמ"ת, אף שנדרשה לעשות כל אלה בהתאם להחלטת הממשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x