$
בארץ

פרסום ראשון

לפיד ועיני קרובים לסגור עסקה: פעימת השכר של יולי תידחה ל-2015

אנשי משרד האוצר וההסתדרות מסכמים את פרטי עסקת החבילה שתאפשר קיצוץ של מעל מיליארד שקל בהוצאות השכר של עובדי המדינה ובתמורה ייושם הסכם עובדי הקבלן ויינתן פיצוי עתידי לעובדי המגזר הציבורי

מיקי פלד 19:4207.05.13

לקראת הסכם בין שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר ההסתדרות עופר עיני: ל"כלכליסט" נודע כי מחר (ד') עשויים שני הצדדים להכריז על העסקה ביניהם, כאשר בשעות אלו יושבים הצוותים המקצועיים של שני הצדדים וסוגרים את הפרטים של עסקת החבילה.

 

 

לפיד. ייצא מרוצה? לפיד. ייצא מרוצה?

 

על פי גורמים בהסתדרות, מסתמן כי תוספת השכר בשיעור של 1% לעובדי המגזר הציבורי שתוכננה להינתן ביולי תידחה ל-2015 וכך גם יקרה בנוגע להסכם לתוספת שכר נוספת שהמשא ומתן עליו אמור היה להתחיל בין הצדדים. באופן זה יחסוך האוצר הוצאות שכר נוספות של כמיליארד שקל בשנה הבאה, אך כבר עתה ניתן לומר כי הדבר לא ישפיע מהותית על הגזירות התקציביות, שכן מלכתחילה הניחו באגף התקציבים של המשרד כי יהיה חיסכון בהוצאות השכר בסדר גודל כזה.

 

 

 

בתמורה ההסתדרות תקבל מניעת פגיעה בדמי ההבראה, הביגוד והטבות אחרות שאמורים היו לקבל עובדי המגזר הציבורי עוד השנה ואולי גם פיצוי מסויים על דחיית פעימת התוספת בשנה וחצי.

 

הישג אחר של ההסתדרות עשוי להיות בגזרת עובדי הקבלן. כפי שפורסם השבוע ב"כלכליסט", מדובר על סוגייה שעמדה במוקד השיחות בין הצדדים, שכן 70 אלף עובדי הקבלן במגזר הציבורי עוד לא החלו לקבל את ההטבות שההסתדרות והאוצר התחייבו עליהן, כגון העלאת שכר מינימום לעובדי הניקיון והשמירה במגזר הציבורי ל-4,600 שקל לחודש ברוטו, קרן השתלמות ועוד. ההסכם צפוי להכיל מנגנון שיפתור את הסוגייה.

 

למעשה, הפתרון שמדובר עליו כרגע הוא היה הפתרון שהסתמן לכל אורך הדרך. גם כאשר עיני הצהיר כי לא ייתן לפגוע בשכר עובדי המדינה הוא לא בהכרח הגדיר האם דחייה של תוספת השכר וקבלת פיצוי מתאים היא פגיעה או לא. במקרה שמדובר על פיצוי בשיעור של הגדלת התוספת בעוד אחוז או שניים כדי למנוע שחיקה של השכר - עיני עשוי לצאת מרוצה מצד אחד ולפיד יצא מרוצה מהצד השני, שכן העסקה תאפשר לו להעביר את התקציב.

 

עם זאת, לפיד עוד לא יכול לנוח. הוא יצטרך לבצע מהלכים דומים ביחס להסתדרות הרפואית, שהכריזה בשבוע שעבר על סכסוך עבודה לאחר שראשיה לא קיבלו הבטחה מלפיד כי לא ייפגע ההסכם שנחתם עימם. בהסתדרות הרפואית חוששים כי יש לאוצר כוונה להקפיא את תוספות השכר שאמורים לקבל הרופאים באוגוסט הקרוב ובאוגוסט בשנה הבאה. מדובר על תוספות שכר בעלות שנתית של כמיליארד שקל, שבאוצר עשויים לקצץ כדי לעמוד ביעד הגרעון בתקציב המדינה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x