$
בארץ

לפיד על הגזירות: "ידענו שיהיה קשה. מעמד הביניים ייפגע בטווח הקצר"

שר האוצר כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "אנשים כועסים, אבל זו המשמעות של לקחת אחריות. לא צריך לתת לכעס לעוור אותנו אל מול האמת: האפשרות האחרת היתה קריסה של המשק". הוא הוסיף: "הפעם הלכנו גם למקומות שבהם איש לא העז לגעת: למס החברות, למוצרי היוקרה, לחוק עידוד השקעות הון"

כלכליסט 12:0007.05.13

"מעמד הביניים נפגע בטווח הקצר, אבל הקיצוץ הזה הוא רק חלק מתוכנית כוללת שתקטין את יוקר המחיה" - כך כותב היום (ג') שר האוצר יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו כתגובה על הגזירות הכלכליות שבהצעת התקציב שהוגשה לפנות בוקר לממשלה. 

 

לפיד כותב: "כן. זה קשה. ידענו שיהיה קשה, אבל זה לא אותו דבר כשזה באמת מגיע. זה קשה, ואנשים כועסים, אבל זה בדיוק הפירוש של לקיחת אחריות: לעשות את מה שקשה, בידיעה ברורה שיכעסו עליך".

 

לפיד ממשיך וכותב: "לא שאני מתלונן חלילה. לציבור קשה יותר, אבל לא צריך לתת לכעס לעוור אותנו אל מול האמת: האפשרות האחרת היתה קריסה של המשק, לא פחות. אם היינו יושבים בחיבוק ידיים, הבור התקציבי היה גדל וגדל, החובות היו מתנפחים, השירותים החברתיים היו מתמוטטים. בכל פעם שאתם רואים בטלוויזיה ככרות אפופות עשן של מדינה שהתפוררה, תדעו שמאחוריהן עמדו פוליטיקאים בזבזניים שלא עמדו בלחצים. זה לא הולך לקרות במשמרת שלי. בדרך הזו, לפחות זה יהיה קצר. תוך שנתיים המדינה כבר תיראה אחרת לגמרי".

 

יאיר לפיד. "זה לא יקרה במשמרת שלי" יאיר לפיד. "זה לא יקרה במשמרת שלי"

 

שר האוצר כותב עוד: "ולפעמים קשה זה גם צודק. בפעם הראשונה מזה שנים מעמד הביניים הישראלי אינו היחיד שמשלם את המחיר. הפעם הלכנו גם למקומות שבהם איש לא העז לגעת: למס החברות, למוצרי היוקרה, לחוק עידוד השקעות הון, לסקטורים ומגזרים שעד היום היו חסינים פוליטית.

 

"אנחנו נצא מזה ביחד"

 

"אנחנו צריכים גם להיות מסוגלים להרים עיניים לרגע מעל מה שפורסם היום, ולראות את התוכנית כולה. נכון שמעמד הביניים נפגע בטווח הקצר, אבל הקיצוץ הזה הוא רק חלק מתוכנית כוללת שתקטין את יוקר המחיה, תוסיף מקומות עבודה, תוזיל את הדיור, את המים, תביא לשיוויון בנטל ותשפר את חייו של האדם העובד. בתקופות קשות תמיד יש שתי אלטרנטיבות: להחליט שאתה לבד, או לצאת מהן ביחד. אנחנו נצא מזה ביחד, וטוב יותר מאיך שנכנסנו".

 

משרד האוצר הגיש לפנות בוקר למזכירות הממשלה את הצעת התקציב ל-2014-2013, לפיה מס ההכנסה יעלה ב-1.5% לכל מדרגות המס, המע"מ יעלה ב-1% ל-18%, מס החברות יעלה ל-26%, מ-1 באוגוסט השנה תופחת קצבת הילדים ל-140 שקל בחודש. יוטל מס על מוצרי מותרות כמו סיגרים, ג'קוזי ופרוות. כמו כן מוצע קיצוץ של 25 מיליון שקל בשנה בתקציב טיסות השרים לחו"ל, עקרות בית יחויבו בתשלום ביטוח בריאות ורכבי הממשלה יוחלפו רק אחת לחמש שנים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x