$
בארץ

לפיד בהחלטה דרמטית: מסגרת התקציב תגדל ב-6.5 מיליארד שקל

פריצת התקציב תאפשר לממשלה לבצע קיצוץ קטן מהמתוכנן, ולרכך את הגזירות המתוכננות ל-2013. עם זאת, הקיצוץ בתקציב 2014 יהיה גדול בהרבה - ויסתכם בכ-18 מיליארד שקל. המהלך יובא לאישור הממשלה ביום ראשון

אמנון אטד 00:2102.05.13

אחרי שבשבוע שעבר החליט שר האוצר יאיר לפיד להגדיל את יעד הגירעון, שכזכור הוכפל רק לפני תשעה חודשים, מבצע הלילה לפיד מהלך שנוי במחלוקת נוסף ומגדיל גם את מסגרת התקציב הכוללת. על פי ההצעה שיגיש שר האוצר לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב, מסגרת התקציב לשנת 2013 תגדל ב- 6.5 מיליארד שקל מעבר לסכום שמתיר לה הכלל הפיסקאלי שאישרה הממשלה לפני שלוש שנים. מהלך זה יאפשר לממשלה לבצע קיצוץ קטן מהמתוכנן בתקציב, בהיקף זהה לסכום שבו יוגדל התקציב.

 

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: עמית שאבי

 

הגדלת התקציב תבוצע בדרך של הגדרת התוספת כ"קופסה", שהיא למעשה תוספת חד-פעמית שאינה נכללת בבסיס התקציב. במהלך שש השנים האחרונות השתמשה הממשלה בשיטה זו שלוש פעמים: כדי לממן את תוכנית ההתנתקות ואת מלחמת לבנון השנייה, וכדי להתמודד עם המשבר הכלכלי בשנת 2009.

 

גם לאחר פריצת מסגרת התקציב, יסתכמו הקיצוצים בתקציב הממשלה בשנתיים הקרובות בסכומים שכמוהם לא נרשמו במשק הישראלי בשלושת העשורים האחרונים: תקציב 2013 יקוצץ בכ-7 מיליארד שקל, ואילו הקיצוץ בתקציב 2014 יהיה גדול בהרבה ויסתכם בכ-18 מיליארד שקל. בנוסף לכך יציע האוצר לממשלה להטיל בשנתיים הקרובות מסים נוספים בסכום של כ- 13-14 מיליארד שקל.

 

לאחר שיעד הגירעון לשנת 2014 הועלה בשבוע שעבר מ-2.75% מהתוצר ל-3%, יציע עכשיו האוצר לממשלה להגדיל גם את יעד הגירעון לשנה הנוכחית מ-3% ל-4.9%. משמעות נתון זה היא שהגירעון השנה צפוי להסתכם בסכום אסטרונומי של כ-50 מיליארד שקל. ללא הטלת המסים הנוספים עלול היה הגירעון להיות השנה אף גדול יותר ולהסתכם בכ-5.7% מהתוצר, שהם כמעט 60 מיליארד שקל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x