בארץ

חוק ההסדרים: הסבסוד למוסדות חרדיים יקוצץ

טיוטת חוק ההסדרים של שר האוצר קובעת כי התנאי להכרה במוסד שאינו רשמי יהיה לימודי אנגלית, מתמטיקה ועברית בהיקף של 55% משעות הבסיס. עוד בתוכנית: הנפקת 20% ממניות רפאל והתעשייה האווירית בבורסה

תומר אביטל 07:5224.04.13

חוק ההסדרים שיוגש לאישור הכנסת כולל בין היתר קיצוץ המימון למוסדות חינוך שאינם רשמיים, אשר לא מלמדים את לימוּדי הליבה - כך עולה מטיוטת החוק. על פי הדו"ח, יסובסדו רק מוסדות חרדיים שמלמדים 55% לפחות מלימוּדי הליבה.

מטיוטת פרק החינוך עולה כי יוגבר הפיקוח במוסדות חרדיים במקצועות מתמטיקה, אנגלית ועברית. תנאי הכרה למוסד מוכר שאינו רשמי יעמוד על 55% מכלל שעות לימוד הבסיס והיסוד במוסד רשמי, ובהשתתפות במבחנים בינ"ל דוגמת PISA. בנוסף השתתפות המדינה בתקציב המוסדות שאינם רשמיים יופחת ל-75% מתקציבי שעות הלימוד של מוסדות רשמיים. שר החינוך אף יקים ועדה שתבחן דרכים להעלאת אחוז הזכאים לתעוד בגרות בקרב האוכלוסיה החרדית.

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: עמית שאבי

 

עוד עולה מהטיוטה כי ייושמו צעדים לייעול עשיית עסקים בישראל. בין היתר ימוחשבו טפסי המע"מ לטובת תהליך רישום נכס, ויורחבו אופני תשלום המסים באופן מקוון עד סוף השנה. עד 2017 תוקם מערכת מידע לביצוע העברת בעלות על נכס.

 

בתוך כך, מציע משרד האוצר בתקציב 2014-2013 גם הקמת רשות לשידורים מסחריים בטלויזיה וברדיו, פריסה מסיבית של מצלמות נגד עברייני תנועה שייסעו בנתיבים ציבוריים, ושינוי מערך האגרות בבתי המשפט כדי לייעל את ההליך המשפטי.

 

הצעת חוק ההסדרים, שפרטיה נחשפו בבלוג של שלי יחימוביץ' ובערוץ 10, כוללת גם החלטה להנפיק לציבור 20% ממניותיה של חברת רפאל, ו-20% ממניותיה של התעשיה האווירית. בדברי ההסבר מנמקים אנשי האוצר כי ההנפקה נדרשת לאור הצרכים התקציביים וגם לקידום שקיפות והתייעלות החברות.

 

עוד קובע חוק ההסדרים את אשרור החלטות להעמקת גביית המס וצעדים למלחמה בהון השחור. בין היתר מעגן החוק קנסות כבדים על מוכרי טבק תוך כדי העלמת מסים (עיצום בסך 25 אלף שקל), ותיקונים במודל המיסוי של "חברה משפחתית" כדי למנוע תכנוני מס.

 

הגבלת פעילות רשתות השיווק הגדולות

 

בד בבד החוק גם מכיל, כפי שנחשף ב"כלכליסט", את מסקנות ועדת קדמי להגברת התחרות בענף המזון. ההמלצות אושרו בחודש אוקטובר בידי הממשלה, אולם לא הובאו לאשור הכנסת בגלל הקדמת הבחירות.

 

בין היתר המליצה ועדת קדמי להגביל ולפקח על פתיחת סניפים חדשים של רשתות קמעונאיות גדולות באזורי ביקוש, וקמעונאים גדולים יחויבו לפרסם באופן מקוון את מחירי כל המוצרים באופן שוטף. עוד מוצע בטיוטת חוק ההסדרים, כי החוק יכלול את תיקוני החקיקה בתחום יבוא המזון לישראל. במסגרת זאת, ישונו נהלי משרד הבריאות במטרה לקצר ולייעל את הליכי היבוא ולאפשר יבוא מקביל של מוצרי מזון.

 

בכל הקשור לתחבורה ציבורית - יוקם צוות בין משרדי לגיבוש תוכנית למתן תמריצים לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית במקומות עבודה. התכנית - שתכלול צעדים להפחתת השימוש ברכבים פרטיים- תפעל בין השנים 2013-8 והיקפה התקציבי לא יעלה על 40 מיליון שקל בחמש השנים הללו. באוצר מקווים שהתכנית תסייע בארגון הסעות לעובדים ותיושם לפני תום השנה. בנוסף ייפרס מערך מצלמות מסיבי כדי להעניש עברייני תנועה שייסעו בנתיבי תחבורה ציבורית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x