$
בארץ

הדו"ח הסופי של ועדת המלט יוגש לממשלה במאי

ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלו מגובש הדו"ח להגברת התחרות בענף. אם השרים יאמצו אותו, הכנסת צפויה לאשר את תיקוני החקיקה לפני אוגוסט

תומר אביטל 07:5208.04.13

דו"ח המלט הסופי, ובו מסקנות הוועדה להגברת התחרות בענף המלט, יעלה לאישור הממשלה במהלך מאי. אם השרים יאמצו אותו, הכנסת צפויה לאשרר סופית את תיקוני החקיקה הדרושים עוד במושב הקרוב, כלומר לפני אוגוסט.  

ועדת המלט, בראשות הממונה על התקציבים באוצר גל הרשקוביץ, כונסה בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג על שורת צעדים להגברת התחרות בשוק המלט, ובהם עדכון נוסחת הפיקוח על מחירו ויצירת תשתית מעודדת יבוא. ענף המלט נשלט בידי נשר, שהוכרזה כמונופול כבר בסוף שנות השמונים. כתוצאה מכך מחיר המלט מפוקח על ידי משרד הכלכלה והמסחר, ואין לנשר אפשרות לשנותו מבלי לקבל אישור.

 

גל הרשקוביץ גל הרשקוביץ צילום: אלכס קולומויסקי

 

ל"כלכליסט" נודע כי הוועדה, שכוללת נציגים מרשות הספנות, רשות ההגבלים העסקיים, משרד הבינוי והשיכון, המועצה הלאומית ומנכ"ל משרד רה"מ, סיימה לערוך את שימועיה הסופיים כשבוע לפני ליל הסדר. בימים האחרונים נפגשו חברי הוועדה והכריעו בסדרת ישיבות אם לקבל את ההערות שהעלו הגורמים השונים בענף שיושפעו מהמסקנות (היבואנים, המובילים והיצרנים), כך שבימים אלו מגובש הדו"ח הסופי. לשר האוצר יאיר לפיד תהיה המילה האחרונה אם לבצע שינויים נוספים בדו"ח - לפני הגשתו לממשלה.

 

המלצות הוועדה קובעות בין היתר הקצאת רציף ייעודי למלט בנמלים תוך עידוד הגדלת הכמות המיובאת, איסור יבוא של קלינקר (חומר הגלם למלט) ומלט על ידי נשר, יצירת תנאים להקמת מפעל ייצור נוסף שאיננו בבעלות נשר, שיפור הפיקוח על מחיר המלט כך שיתבצע ביוזמת הרגולטור ולא רק לבקשת המפוקח, וקביעת מחיר מקסימום לכל סוגי הצמנט האפור שמספקת נשר.

 

בכל הקשור להוזלת הדירות - על פי הנתונים בדו"ח הוועדה עלות המלט היא רק 31% ממחיר הבטון, ולכן החלק האפקטיבי של המלט בעלות הבנייה הוא 3.5%. מכיוון שעלות הבנייה מהווה רק 40% מעלות הדירה, משקלו של המלט מהמחיר לרוכשי הדירות מגיע ל־1.4% בלבד. המשמעות היא שהורדה של 10% במחיר המלט תוריד את מחירה של הדירה הממוצעת בכ־2,000 שקל בלבד.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x