שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

לאחר 9 שנות מאבק: הד ארצי תפצה את "החברים של נטשה" ב-1.7 מיליון שקל

חברי הלהקה טענו כי החברה רמסה את זכויותיהם ברגל גסה והתעשרה על חשבונם לאחר ששינתה את שיטת החישוב מאחורי גבם ופגעה בתשלומים שהגיעו להם ללא קבלת הסכמה

זוהר שחר לוי 13:1207.04.13
ניצחון ללהקת החברים של נטשה: לאחר תשע שנים של מאבק משפטי, קבע בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי בתל אביב כי הד ארצי תפצה את הלהקה ב-1.7 מיליון שקל ( סכום הפיצוי הוא 840 אלף שקל, כולל ריבית והצמדה משנת 1999).

 

בשנת 2004 הגישו חברי הלהקה, באמצעות עו"ד גיל ורגון ממשרד ורגון דנון ושות', תביעה בסכום של 2.5 מיליון שקל נגד הד ארצי ובעלי תפקידים בה בטענה כי החברה רמסה את זכויותיהם ברגל גסה. בתביעה צוין כי הלהקה מעריכה את ההיקף הריאלי של התביעה בלמעלה מ-8 מיליון שוקל, אבל מפאת גובה האגרה צומצם סכום התביעה.

 

ארקדי דוכין ומיכה שטרית בהופעה (ארכיון) ארקדי דוכין ומיכה שטרית בהופעה (ארכיון) צילום: חיים הורנשטיין

 

ארקדי דוכין, מיכה שטרית, מיקי הררי, שלמה אמקייס, ז'אן פול זימבריס וארז אבנת, טענו בתביעתם כי מזה למעלה מעשור מנצלים בהד ארצי באופן שיטתי ומחושב את העובדה כי הם שולטים בלעדית בנתוני המכירה של התקליטים ואת תמימותם של התובעים כאומנים, רומסים את זכויותיהם, עושקים אותם ומתעשרים על חשבונם. לדברי החברים, בניגוד להסכמים באותם הימים נקבע כי התמלוגים ללהקה ישולמו על פי מחיר מחירון של הד ארצי, שינתה החברה את שיטת החישוב, מאחורי גבם ופגעה בתשלומים שהגיעו להם ללא קבלת הסכמה מחברי הלהקה.

 

מנגד טענה הד ארצי, באמצעות עו"ד רקפת פלד ממשרד גולדפרב זליגמן, כי חברי הלהקה הסכימו לשינוי באופן תשלום התמלוגים לאור תופעת הפירארטיות שהייתה בשוק באותם ימים. עוד צוין כי הד ארצי לא עשתה כל שימוש שלא כדין ביצירות הלהקה.

 

בית המשפט דחה את טענת הד ארצי, לפיה חברי הלהקה הסכימו לשינוי באופן תשלום התמלוגים. "אקדים ואומר כבר מבראשית", כותב השופט טובי בפסק הדין, "כי לא מצאתי שחר לטענה זו ולצערי לא נתתי אמון בעדותם של עדי הד ארצי. לא זו בלבד שהד ארצי לא השכילו להמציא שמץ של ראייה בכתב המצביעה על הסכמתם של חברי הלהקה לשינוי הבסיס המוסכם לחישוב התמלוגים המגיעים להם, אלא שמחומר הראיות עולה שהתובעים לא היו מודעים, כלל ועיקר לפגיעה, בזכויותיהם כמתחייב מההסכמים, ואין צריך לומר שלא הוכח כי הסכימו לכך".

 

עוד קובע בית המשפט כי לא יתכן שהד ארצי קיבלה את הסכמתם של כל האומנים לשינוי בשיטת התשלום אך לא הצליחה להעיד אפילו אמן אחד שיתמוך בטיעוניה. "לו אמת בפי הד ארצי", כך נכתב, "כי למן שנת 1995 היה שינוי גורף בבסיס חישוב התמלוגים לכלל האומנים, נפלא ממני הכיצד זה לא נמצא אף לא אחד מעשרות האומנים שיעיד על כך".

 

יחד עם זאת דוחה פסק הדין את טענתם של חברי הלהקה על שימוש שלא כדין שיצירות הלהקה במסגרתם של תקליטי אוספים. "התובעים", נכתב בפסק הדין, "לא השכילו להוכיח שהד ארצי עשתה שימוש ביצירות בהעדר הסכמה ובלא לשלם בגינם תמלוגים". בסופו של יום תשלם הד ארצי סכום של 1.7 מיליון שקל לחברי הלהקה וכן 25 אלף שקל עבור הוצאות משפט.

 

עו"ד ורגון, המייצג את חברי הלהקה, מסר: "אנחנו שמחים על פסק הדין, הן משום שהגיעה העת והן משום שהוא עושה צדק היסטורי. פסק הדין קובע את מה שאנחנו כבר יודעים – שהסכמים צריך לקבל, גם אם מדובר באומנים שלא תמיד בקיאים בעניינים האלו".

 

מחברת הד ארצי נמסר בתגובה: "ראשית חשוב להדגיש כי מדובר בתביעה שהוגשה בשנת 2004, כאשר הד ארצי היתה בבעלות חנני רויכמן. 

בניגוד לסכום התביעה המקורי בה נטען כי הד ארצי חייבת לתובעים למעלה מ-8 מיליון  שקל, בית המשפט קבע כי יש לשלם לחברים של נטאשה רק 10% מהסכום המבוקש. יש לציין כי, מעריב ממנה רכש רויכמן את הד ארצי תשפה את הד ארצי על כל סכום התביעה.

עוד יודגש, כי לפני כשנה ניתן פסק דין באותו עניין, במסגרת תביעות הדדיות שהוגשו על ידי הד ארצי ועל ידי מיכה שטרית, אף הן בנוגע להתחשבנויות כספיות, ובמסגרתן תביעתו של מיכה שיטרית נדחתה על הסף והוא חוייב לשלם למעלה מ- 600 אלף שקל להד ארצי. הד ארצי לומדת את פסק הדין ותשקול הגשת ערעור.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x