משפט

החילוט לא נועד לעו"ד

עוה"ד קובי ואורי גולדמן ביקשו ששכרם ישולם מכספים שנתפסו אצל הנאשם בהונאת הדלקים. בית המשפט המחוזי דחה את בקשתם והם התפטרו מהתיק

זוהר שחר לוי 08:2903.04.13

סנגוריו של יניב קנרש, הנאשם המרכזי בפרשת ההונאה בענף הדלק, הודיעו על התפטרותם לאחר שבית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את בקשתם לשחרר כספים שנתפסו אצל קנרש במהלך החקירה למימון הגנתו. המשך ייצוגו של החשוד יועבר לסנגוריה הציבורית.

 

ביוני אשתקד עצרו חוקרי רשות המסים והמשטרה תשעה חשודים בפרשה ועיכבו לחקירה 15 אנשים נוספים.

 

עורך דין אורי גולדמן עורך דין אורי גולדמן צילום: ענר גרין

 

המעורבים חשודים בהפצה ובקיזוז של חשבוניות מס פיקטיביות ממכירת דלק בהיקף של 3.5 מיליארד שקל. במסגרת החקירה נתפסו רכוש וכסף בשווי של עשרות מיליוני שקלים. קנרש הוא מהנאשמים המרכזיים בפרשה, וכתב האישום נגדו כולל סדרת עבירות ובראשן שימוש בחשבוניות פיקטיביות בהיקף של מאות מיליוני שקלים במסגרת שיווק ומכירה של דלקים באמצעות חברה שניהלה עסקי דלקים בצפון. תחילה הואשם גם בעבירה של הלבנת הון, עבירה שנמחקה מהתיק לאחרונה.

 

עורכי הדין מבקשים עוד חלק קטן

 

לפני כמה חודשים קבע בית המשפט שחלק מהכספים שנתפסו אצל קנרש במהלך החקירה, 120 אלף שקל, ישמשו למימון הצילום של חומרי החקירה. החלטת השופט ניתנה בהמשך לבקשת סנגוריו של קנרש, עוה"ד קובי ואורי גולדמן ממשרד גולדמן ושות', שביקשו שהמדינה תישא בעלויות הגבוהות באמצעות הכספים שתפסה. בהמשך לאותה בקשה פנו הסנגורים לבית המשפט וביקשו לממן את שכר הטרחה המגיע להם מייצוגו של הנאשם, 800 אלף דולר, מהכספים שנתפסו על ידי המשטרה במהלך מעצרו של קנרש. בפנייתם לבית המשפט ציינו הסנגורים כי מאחר שהמדינה תפסה בעת מעצרו של קנרש 36 מיליון שקל, הרי שניתן לשחרר חלק קטן מהכסף למימון הייצוג.

 

עורך דין קובי גולדמן עורך דין קובי גולדמן צילום: ענר גרין

 

שופט המחוזי בבאר שבע אריאל חזק דחה את הבקשה והפנה את הנאשם לייצוג הסנגוריה הציבורית. "פשיטא", נכתב בהחלטה, "כי אין להסכים למצב שבו יפרע הנאשם את חובותיו או יממן הגנתו מרכוש שקיימת לגביו הנחה לכאורית שאינו שייך לו". לפי החלטת בית המשפט יש להניח שקנרש, כמו עבריינים כבדים אחרים, דאג להשאיר במקום מסתור כספים נוספים, משום שהוא וחבריו ממשיכים להסתייע בייצוג פרטי אף שלכאורה כל רכושם נלקח מהם. "קיימת אפשרות סבירה שהנאשמים באותן עבירות יצליחו להותיר בידם די כסף שלא ייתפס בידי המדינה וישמשם לשכירת שירותי פרקליט". השופט מאמץ את עמדת הפרקליטות ולפיה כסף שנתפס על פי חוק איסור הלבנת הון הוא כספו של הציבור, ושאין להסכים למצב שבו יפרע הנאשם את חובותיו או יממן את הגנתו מרכוש שייתכן שכבר אינו שייך לו.

 

בהחלטתו שואל השופט חזק האם, כמדיניות ציבורית, לא יהיה עדיף לחסוך הוצאות מהסנגוריה הציבורית ולהורות על מימון ההגנה מתוך כספים תפוסים, גם במחיר שבו יזכו עבריינים למימון הגנה משופרת מתוך כספים שבסופו של יום ייחשבו ככספי הציבור. לדבריו, לשאלה זו עדיין אין תשובה והיא תלויה בנתונים סטטיסטיים שטרם נבדקו.

 

יפנו לעליון כדי לחלץ את שכרם

 

בעקבות ההחלטה התפטרו עורכי הדין מייצוגו של קנרש. משרד גולדמן ושות' כבר ניהל את רוב ההליך, ולכן שוקלים במשרד פנייה לבית המשפט העליון תוך שילוב הסנגוריה הציבורית כידיד בית המשפט ולשכת עורכי הדין, כדי לחלץ את שכר טרחתם.

 

עו"ד קובי ואורי גולדמן ממשרד גולדמן ושות' מסרו: "בית המשפט פסק לפי הנטל הנוהג בהליך אזרחי ולא בהליך פלילי, שכן הוא מניח שקיימת אפשרות שנותר לנאשם בעבירות צווארון לבן 'כסף בצד'. הנחה כזו אינה יכולה לעמוד במבחן ההליך הפלילי, לבטח לאור חזקת החפות. בנוסף, המשמעות היא שכל התיקים שבהם הרשויות תפסו את כל רכושו של הנאשם, ובעיקר תיקים שכוללים אישומים בעבירות של איסור הלבנת הון, תמיד יתנהלו על ידי הסנגוריה הציבורית. זהו נטל אדיר שייפול בסופו של יום על הציבור. משרדנו נאלץ להפסיק את הטיפול בתיק, אלא אם ההחלטה תתהפך בבית המשפט העליון, שאליו אנו שוקלים לערער".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x