$
בארץ

משרד האנרגיה צפוי להעניק רישיון רשמי לחיפושי נפט ברמת הגולן

הרישיון יוענק לחברת ג'יני אינטרנשיונל שמתכננת לבצע אותם באמצעות ידי חברת IEI. בעבר ממשלות ישראל מנעו את המהלך מחשש לעימות עם הסורים

ליאור גוטמן 19:1220.02.13

משרד האנרגיה צפוי להודיע מחר (ה') על הענקת רישיון רשמי לחיפושי נפט ברמת הגולן. הרישיון יוענק לחברת ג'יני אינטרנשיונל שמתכננת לבצע אותם באמצעות ידי חברת IEI. בשיחה עם "כלכליסט", מסביר מנכ"ל חברת IEI רליק שפיר שבידי החברה מידע על מרבצי נפט שנמצאים במרכז ובדרום הרמה, שמתבססים על נתונים ישנים שהיו בידי המדינה.

בעבר נעשו ניסיונות לחפש נפט ברמת הגולן אולם ראשי ממשלות ישראל מנעו את המהלך מחשש לעימות עם הסורים. לפני כחצי שנה הניע שר האנרגיה לנדאו תהליך לחדש את החיפושים במקום מתוך אמונה שמצבה הרעוע של סוריה מחד, והיותה חלק מציר הרשע חיזבאללה-איראן מצד שני, יקלו על הענקת רישיונות חיפושי הנפט במקום מבלי לעורר את הקהיליה הבינלאומית.

 

רמת הגולן. מאמינים שמצבה הרעוע של סוריה יקלו על רישיונות חיפושי הנפט באזור רמת הגולן. מאמינים שמצבה הרעוע של סוריה יקלו על רישיונות חיפושי הנפט באזור צילום: אפי שריר

 

לדברי שפיר, עלות החיפושים נאמדת בכמה מיליוני דולרים כאשר השלב הראשון יהיה פענוח נתוני עבר מחדש והעברתם לעיבוד ולבדיקה ססמית. לאחר מכן תצטרך החברה להחליט היכן ומתי לקדוח, כאשר לוחות הזמנים, או ההיתכנות למצוא במקום מאגרי נפט, אינם וודאים בשלב זה. חברת IEI כבר פעילה בתחום חיפושי הנפט והיא מקדמת בשנה האחרונה מיזם להפקת נפט מפצלי שמן באזור בית שמש ובית גוברין. יו"ר חברת ג'יני אינטרנשיונל הוא תא"ל (מיל.) אפי איתם, שלחם בתקופת מלחמת יום הכיפורים בקרבות הבלימה ברמת הגולן. לפני כעשור כיהן איתם כשר התשתיות הלאומיות (שמו הקודם של משרד האנרגיה).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x