• תפריט
משפט

קצין משטרה לשעבר יפצה על לשון הרע

יגאל אנקורי פרסם ספר ובו חזר על אישומים נגד "כנופיית מע"צ" שזוכו לחלוטין לפני כ־15 שנה. ישלם 100 אלף שקל לתובעים על השמצתם

זוהר שחר לוי 08:2318.02.13

יגאל אנקורי, קצין משטרה בדימוס, ישלם 100 אלף שקל לשלושה מחברי "כנופיית מע"צ" על שכינה אותם בספר שכתב על עבודתו בשירות כ"חבורת עבריינים" למרות ששמם טוהר. כך פסקה בשבוע שעבר השופטת ריבה ניב מבית משפט השלום בתל אביב. "מטרת הפיצויים הנה, בין היתר, לחנך את הציבור ולהרתיע אותו מלפגוע בכבודו של הזולת".

גדעון הררי, אורי גולבארו ויוסף רחימי הואשמו ב־1978 בפשעים רבים. לאחר שהורשעו וריצו עונשי מאסר, הודה קצין משטרה שהיה מעורב בחקירה שהעדויות נגבו מהם תוך שימוש באלימות קשה ובהשפלות ושעדויותיהם זויפו. ב־1998 ביטל המחוזי בתל אביב את הרשעתם והם זוכו מכל חשד.

 

שמונה שנים לאחר זיכויים, פרסם אנקורי ספר ובו פרק שעסק בפרשת מע"צ. הספר תיאר את הכנופיה כ"קבוצה אנרכיסטית, מאורגנת ומפירת חוק תוך שהוא מתאר חלק מהעבירות שלכאורה ביצעו ומביע צער על זיכויים. שלושה מחברי "הכנופיה", הררי, גולבארו ורחימי, הגישו תביעת דיבה נגד המחבר ודרשו 200 אלף שקל פיצוי. לטענת התובעים, שיוצגו על ידי עו"ד ורד פרי, הפרסומים היו "משמיצים ופגעו קשות במוניטין שלהם ובשמם הטוב". לגרסת סטימצקי, היא לא ידעה כלל את תוכן הספרים וכי לא התקבלה אצלה כל פניה בדרישה להורידם מהמדפים. מנגד, טען אנקורי, באמצעות עו"ד יהל מרחבי, שהספר מיועד לאנשי מקצוע במשטרה ובפרקליטות ואינו אמור לעניין את הקהל הרחב. "לא רציתי לפגוע בשמם הטוב של התובעים", העיד אנקורי, "ונקטתי בצעדי זהירות של חשיפת מלוא העובדות המשפטיות".

 

השופטת ניב קבעה ש"אין ספק כי מטרת הכותב לנקות את שמו", אך לדבריה מהספר עולה שהוא ממשיך להאמין באשמת התובעים על אף החלטת בית המשפט, ומביא אמונתו זו לציבור, בכנותו את התובעים 'עבריינים. הביקורת המוטחת ב'חוקרי המשטרה עלובי הנפש ומפירי החוק'", לפי פסק הדין, "מביאה בתיאוריו של הכותב למסקנת הקורא כי הזיכוי של התובעים בטעות יסודו. הואיל וזיכויים הנו עובדה חלוטה, תיאור זה מהווה הוצאת לשון הרע כנגדם, כמשמעותו בחוק".

 

השופטת מצאה שהספר אכן הוציא את דיבת התובעים ולכן פסקה שאנקורי יפצה אותם ב־100 אלף שקל. "תיאורם של התובעים קובע עליהם עובדות נחרצות, כמי שהודאתם לא באה עקב המכות שהוכו. בנסיבות אלו לא ניתן לפטור את אנקורי מאחריות להוצאת לשון הרע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x