שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

"תמלוגי הגז יכסו רק 600 מיליון שקל. רה"מ יודע שצריך לקצץ 19 מיליארד שקל"

כך אמר אולמרט בפורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה, בתגובה לדברי נתניהו שהתמלוגים יכסו את הגירעון. עוד אמר כי יש לקצץ בתקציב הביטחון

הדר קנה 11:5817.01.13

"ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שיש מקור שיכסה את הגירעון - תמלוגי הגז בשנה הקרובה. אנחנו מקווים שאכן באפריל 2013 תתחיל תפוקה מלאה משדה תמר. בשנת 2013 במקרה הטוב,המקסימום שיהיה אפשר לקבל יהיה כ-600 מיליון שקל. ראש הממשלה יודע שצריך לקצץ 19 מיליארד שקל", כך אמר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה שנערך היום (ה') בתל אביב.

אולמרט העביר ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה הנוכחית ובעיקר על נתניהו בנוגע לתקציב הביטחון: "נצטרך לקצץ בראש ובראשונה בתקציב הביטחון. אני מכיר את מערכת הביטחון בצורה אינטימית. בשנה האחרונה התקציב שבוצע בפועל היה 120% מהתקציב המאושר. זה למעלה מ-10 מיליארד שקל. זה לא הוצא לצרכים שחיוניים עכשיו למדינת ישראל."

 

אולמרט. "בשביל מה להשקיע מיליארדים בזחלנים ממוגנים?" אולמרט. "בשביל מה להשקיע מיליארדים בזחלנים ממוגנים?" צילום: אלכס קולומויסקי

 

אולמרט המשיך ואמר: "בשביל מה צריך להוציא 10 מיליארד שקל על זחלנים ממוגנים- לאן נסיע אותם? לאפגניסטן? לבולגריה? מה אני שומע מראש הממשלה? אני שומע לא נעלה מסים ולא נקצץ בתקציב הביטחון. יש מישהו שיכול להראות לנו איך אפשר להוריד גירעון מהמימדים המפלצתיים שאליו הוא הגיע אם לא נקצץ הדברים הללו?".

 

משם עבר אולמרט לבקר את התנהלות ראש הממשלה בנושאים הכלכלים: "יש עובדה אחת נחרצת - מדינת ישראל נמצאת ערב הבחירות בגירעון של 39 מיליארד שקל שהוא כפול מהתקציב המאושר האחרון. עד לימים האחרונים כמעט ולא עסקו בזה. בכירי הממשלה ידעו והסתירו מהציבור שהתקציב יהיה חייב לתת מענה לכישלון הקולוסאלי של הממשלה בניהול התקציב. את המענה יצטרכו לתת על חשבונו של ציבור הבוחרים. הם החליטו להקדים את הבחירות לפני שיצטרכו לחשוף בפני הציבור את האמת".

 

לדבריו של אולמרט, "אילו הייתי לרגע במקומו של ראש הממשלה עכשיו הייתי בא לציבור הישראלי ואומר שיש לנו בעיה קשה. מה שיקרה זה קיצוץ בתקציב,העלאת מסים והראשונים שישלמו יותר מס יהיו הציבור הזה שנציגו יושבים כאן- אלו שיושבים בעשירונים הגבוהים ביותר. הנהגנו- בממשלה שאני ישבתי בראשה- מס הכנסה שלילי- הגדלת שכר מעבר לשכר המינימום לאנשים שעובדים".

 

"אני אומר לראש הממשלה", כך אולמרט, "המשבר הכלכלי התחיל ב-2008 ולא ב-2009 והיה לחץ אדיר על הממשלה לתת רשת ביטחון להגן על מוסדות פיננסים. בראש האוצר עמד שר רוני בר און שאף פעם לא הבטיח להילחם בטייקונים, אבל ברגע המבחן היה לו אומץ ונחישות ואמר לא, ולא היינו צריכים להוציא אגורה מתקציב המדינה להציל איזשהו מוסד פיננסי".

 

אולמרט התייחס לתוצאות המחאה החברתית באומרו כי הממשלה הסיטה את המחאה החברתית "לכיוון הטייקונים, אבל כשהיה צריך לתרגם את מסקנות הוועדה לחוקים - לזה אנחנו מחכים עד היום." עוד הוסיף "אני חושב שמה שצריך להגיד לציבור היום - מה הממשלה תעשה עוד חודש. איפה יקצצו? איזה מסים יעלו? איך יחלקו את העול בצורה נכונה ומאוזנת?"

 

"אם אין לרה"מ תוכנית כזו היום", אמר אולמרט, "הוא איננו ראוי להיות ראש הממשלה. בסוף צריך לקבל החלטות - וככל שתקבל אותן ביושר והגינות כך תזכה לאמון הציבור."

 

בהתייחס לגירעון הוסיף כי "אני חושב שהציבור מבין מה זה גירעון ויודע מה האמצעים שינקטו נגדו והוא מסתכל בתערובת של תדהמה וחוסר אמון על הסיסמאות הריקות מכל תוכן ולא אומרים לו בוא תהיה שותף המהלכים שיצילו את הכלכלה. הטענות הכוזבות כאילו הבעיות שלנו הוא תוצאת משבר גלובלי הם דברי הבל. דווקא הכלכלה הישראלית צמחה ב3.6% וזה מעיד שהבעיות שלנו לא הושפעו המשבר במדינות אירופה או ארה"ב."

 

אולמרט דיבר על רמת התעסוקה וכינה אותה "סבירה", אך סייג כי "אי אפשר לומר שהגירעון הוא מחוץ לשליטה שלנו. הוא כתוצאה מהעובדה שהממשלה החליטה להגדיל את ההוצאה מידי שנה על פי תיאוריה שהייתה אז על צמיחה. ייצרו תחזית הכנסות שאין בינה לבין המציאות לא כלום. זה כישלון של ראש הממשלה ושר האוצר בראש ובראשונה."

 

בכנס נכחו ביו היתר: גד פרופר, נתן חץ, גד זאבי, ראובן שיף, יהודה טלית, עמוס שפירא, עדי לבנת, רוני פורטיס, פנחס בוכריס, משה מנו ועוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x