שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חמש שנים אחרי: שוב טענות למחדל בקופת הגמל של תע"א

ב־2008 איבדו כ־20 אלף עמיתי קופת הגמל של התעשייה האווירית 450 מיליון שקל בעקבות שורת טעויות בניהול הקרן. כעת, מנהל ההשקעות הראשי שפוטר מהקופה הגיש תביעה החושפת טעויות נוספות. הנהלת קופת הגמל: "לקופה הגנה טובה מפני התביעה"

שניר הנדלר 06:5830.12.12

חמש שנים לאחר חשיפת הכשלים בקופת הגמל של עובדי תע"א, שבעקבותיהם הפסידו כ־450 מיליון שקל בקופת הגמל שלהם, שוב התגלו מחדלים בניהול הקופה, שמנהלת נכסים בהיקף של כ־3 מיליארד שקל.

 

 

תביעה שהוגשה כנגד האגודה השיתופית של עובדי התעשייה האווירית לניהול קופת גמל בבית הדין לעבודה בתל אביב בידי מנהל ההשקעות הראשי שפוטר מהקופה, חושפת טעויות חוזרות ברישום שווי האחזקות הכספיות של עמיתי הקופה, שחלקן אף הביאו להפסד בכספי העמיתים.

 

לפי התביעה, במרץ האחרון ביצעו מנכ"ל הקופה דוד קייזרמן וחשבת הקופה פעולה כספית חריגה שנוגעת לתחום אחריותו של התובע, ללא ידיעתו ובניגוד לממצאי הבדיקה המיוחדת שהוקמה לאחר חשיפת הכשלים ב־2008. מדובר בהעברת כספי עמית מהמסלול הכללי למסלול המנייתי, שהביאה לחריגה גדולה בתנאי המסלול במהלך ימי סוף השבוע, שהיה גם סוף הרבעון הראשון.

 

התעשיה האווירית התעשיה האווירית צילום: תעשייה אווירית

 

על פי תנאי המסלול המנייתי, לפחות 75% מהכסף במסלול צריך להיות מושקע במניות. אך מאחר שהפעולה לא נעשתה בידיעת מנהל ההשקעות של הקרן, העברת כספי העמית במזומן למסלול המנייתי הביאה את שיעור האחזקות במניות ביומו האחרון של הרבעון הראשון לפחות מ־70%.

 

לטענת מנהל ההשקעות, פיטוריו נעשו לאחר שדיווח בוועדת ההשקעות על המחדל של המנכ"ל והחשבת, לאחר "שהמנכ"ל דיווח דברים בלתי נכונים בעליל לוועדת ההשקעות". על פי כתב התביעה, דיווחים אלה של מנהל ההשקעות לא נשאו חן בעיני המנכ"ל והחשבת, והוצגו בידי המנכ"ל כ"הלשנה", לשון התביעה.

 

מכתב התביעה עולים מחדלים חמורים נוספים שבוצעו בקופה בשנה האחרונה. כך למשל טוענת התביעה לחוסר זיהוי של תשלום ריבית בגין ני"ע מסחרי ויצירה של רישום חסר בשווי הנכסים, רישום שיערוך שגוי לאג"ח לא סחיר ועדכון לקרן נאמנות זרה שלא בוצע.

 

כאמור, מחדלים אלה באים לאחר שבינואר 2008 כ־20 אלף עמיתי קופת הגמל של התעשייה האווירית איבדו 450 מיליון שקל בקופת הגמל שלהם על רקע ירידה חדה של 8% בתשואה שהשיגה הקופה בינואר - ירידה שמחקה למעשה את כל רווחי הקופה בשנה וחצי שקדמו למקרה. הסיבה לתשואה השלילית נבעה מהגדלת הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות ובכללם הגדלת החשיפה לשוקי חו"ל. בעקבות ההפסד החריג וגל הפדיונות שפקד את הקופה התכווץ היקף הנכסים בקופה מכ־5 מיליארד שקל בדצמבר 2007 לכ־3 מיליארד שקל בספטמבר השנה.

 

מהאגודה נמסר כי "עקב תפקוד לקוי הוחלט על ידי האגודה שלא להאריך את העסקתו של מנהל ההשקעות הראשי. הנ"ל הגיש תביעה אחת לבית הדין לעבודה ובהמלצת בית הדין מחק אותה ונערך לו שימוע נוסף בפני דירקטוריון הקופה. הדירקטוריון החליט פה אחד שאי הארכת העסקתו הייתה מוצדקת. הוא הגיש כעת תביעה נוספת ולראשונה העלה טענות חדשות ומופרכות. לקופה הגנה טובה מפני התביעה והיא תתמודד איתו בביהמ"ש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x