$
ישראל בוקסר
ישראל בוקסר ישראל בוקסר הוא מרצה לכלכלת ישראל במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה לכל הטורים של ישראל בוקסר

ישראל ביתנו לא תדאג לבית לעולים

בניגוד להצהרותיה, חברי המפלגה הצביעו באופן מגמתי נגד יוזמות לדיור ציבורי ולדאגה לאינטרס של עולים מחבר העמים. הסתבכותו המשפטית של ליברמן מערערת אף היא את אמינותם

ישראל בוקסר 07:5328.12.12

הסיטואציה המשפטית בה מצוי ליברמן פגעה בדמיתו הציבורית ומציבה בפני נתניהו בעיות ואתגרים המתבטאים בירידה במספר המנדטים ומאי מימוש של פוטנציאל האיחוד.

 

ליברמן יצר לעצמו תדמית של אדם חזק, פרגמטי ואמין. המוטו שלו, שבא לידי ביטוי במשפט "אצלי מילה זה מילה", ייחד אותו במידה רבה מפוליטיקאים אחרים וגם מהתרבות המקומית שאיננה מייחסת יותר מידי חשיבות לקיום הבטחות ולמהימנות אישית של פוליטיקאים. תגובותיו לפני התפטרותו ולאחריה דווקא אופיינו בהצהרות סותרות ובהתפתלויות. הן סדקו את תדמיתו וערערו במקביל גם את היציבות של מפלגתו, ואת הערך המוסף שהיא מביאה לאיחוד.

 

ישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת. צלמו ודמותו של ליברמן ישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת. צלמו ודמותו של ליברמן צילום: עטא עוויסאת

 

ישראל ביתנו היא צלמו ודמותו של ליברמן, העושה בה כבשלו ומנסה להקנות לה כיוון וערכים שמשקפים את אישיותו ועקרונותיו. פרשת השגריר בבלארוס הולכת ומסתעפת עם סגן השר דני איילון. בפועל מסתבר שישראל ביתנו לא מספקת את הסחורה, בעיקר לבוחריה, הטוענים שהשיקול שמשפיע עליהם במיוחד בבואם לבחור מפלגה הוא ענייני כלכלה וחברה על פי סקר שנערך על ידי מינה צמח. הדברים מתבטאים בסתירה המהותית הקיימת בין המצע של המפלגה וההצהרות חבריה, לבין הפעילות הפרלמנטרית המתבטאת בהתנגדות לשלל הצעות חוק בתחומים שונים, להלן:

 

רשת בטחון חברתית

ישראל ביתנו כותבת במצעה: "נבטיח רשת בטחון חברתי שתדאג לאוכלוסיות שאינן מסוגלות לקיום כלכלי עצמאי. תפיסת העולם החברתית נשענת על תורת חמשת המ"מים של זאב ז'בוטינסקי, לפיה על המדינה לספק לאזרחיה מעון, מזון, מלבוש, מורה ומרפא, במידה ואין בידם להשיג זאת בכוחות עצמם". כיצד הדבר משתלב עם הצבעות הנגד שלה להצעת חוק למימון שירותי בריאות לקשישים בחודש ינואר 2009? או להצעה למינוי ועדה ציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות מחודש יוני 2011, או להצעת חוק להגדלת סכום להשתכרות בנוסף לקצבה, ללא פגיעה בתקציב המדינה מחודש יוני 2011?

 

מצוקת הדיור הכי מפריעה לליברמן?

אביגדור ליברמן אמר ל-Ynet ב-26.7.11: "מה שלי הכי מפריע בתחום השיכון הוא שיש אוכלוסייה שלעולם לא תגיע לבד לדירה: גמלאים ופנסיונרים שלא הייתה להם דירה מעולם". כיצד זה משתלב עם הצבעות הנגד של מפלגתו להצעת חוק לדיור ציבורי בפריפריה מאוקטובר 2011, או לחוק דיור סוציאלי מחודש ינואר 2012, או להצעת חוק לזכויות בדיור הציבורי למשפחות עולים חד הוריות מחודש פברואר 2012?

 

מצע המפלגה תומך בפריסת הגנה סוציאלית של המדינה על עסקים קטנים ועצמאיים, לדוגמא במתן דמי אבטלה. ההסכם הקואליציוני עם הליכוד ערב הקמת הממשלה ב-2009 כולל התחייבות להעברת תיקון לחוק הביטוח הלאומי שיאפשר תשלום דמי אבטלה לעצמאים. כיצד התחייבות זו משתלבת עם הצבעות הנגד של המפלגה לחוק דמי אבטלה לעובד עצמאי מחודש יולי 2009, או אי קידום הצעה בנושא לאורך כל הקדנציה בכנסת ה-17 על ידי אלכס מילר וסטס מיסז'ניקוב, וכן אי קידום חוקים נוספים הנוגעים לנושאים החשובים לעליה מחבר המדינות כמו חד הוריות, מיסים עקיפים, עובדי קבלן ועוד (המידע באדיבות ד"ר עירית קינן מהמכון לאחריות אזרחית).

 

החשבון יוגש בקלפי

 

כפי שראינו, פיו וליבו של ליברמן אינם שווים. ישנה ירידה ניכרת באטרקטיביות ובייחודיותם של ליברמן ומפלגתו וספקות באשר לערך המוסף האלקטורלי שהם מביאים איתם לליכוד ביתנו, בייחוד כאשר משווים זאת לאמינות ולתנופה שמוקרנים ע"י בנט והבית היהודי. שלישית, הביצועים הכלכליים של המפלגה במשרד האנרגיה ובכלל, לא הביאו לשיפור במצבם של תומכיה.

 

שורת ההתנגדויות של ישראל ביתנו לכל הצעות החוק בנושא הדיור, מביאים למצב בו ההצהרות האחרונות על כוונה להוריד את מחירי הדיור ב-30%, נתפסות כתעמולה זולה. ההצהרות של ח"כים בכירים לפיהם "משרד השיכון יהיה שלנו לאחר הבחירות ולא נסכים לשליטה של מפלגה סקטוריאלית בתחום מרכזי זה", מעוררים חזית חדשה מול ש"ס. בנוסף, הן מעוררות אצל הציבור תהיות כיצד הסכימו ישראל ביתנו והליכוד במשך שנים לדומיננטיות של המפלגות הסקטוריאליות? הרי מצב זה הרחיב והשפיע מהותית על האי שוויון במדינה.

 

הסתירות מעידות על רדידות, פופוליזם וחוסר אמינות של הליכוד ביתינו. האם ציבור המצביעים עתיד לקחת זאת בחשבון? יתכן שנראה את החשבון בקלפי.

 

ד"ר ישראל בוקסר, מרצה לכלכלת ישראל במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x