שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

סלקום תפצה לקוחות ששילמו על חבילת גלישה

מי שרכש מסלקום מכשיר סלולרי דור 3 וחויב לשלם על חבילת גלישה יפוצה בעקבות הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהגישה רזגל אנרגיה בשם אלפי לקוחות

זוהר שחר לוי 07:3226.12.12

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה במסגרת תובענה ייצוגית נגד חברת סלקום. במסגרת ההסדר תפצה חברת הסלולר את חברי הקבוצה, לקוחות שחויבו לשלם על חבילת גלישה כשרכשו מכשירי דור 3, בסכום של 3.8 מיליון שקל.

 

מי שהגישה את הבקשה לתובענה ייצוגית כבר ב־2007 היתה רזגל אנרגיה בע"מ, לקוחה של סלקום. בתובענה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עוה"ד יוחי גבע ואמיר ישראלי, טענה החברה כי "סלקום כופה על כל לקוח הרוכש ממנה מכשיר סלולרי מסוג דור שלישי לרכוש גם חבילת גלישה חודשית באינטרנט הסלולרי". החברה אף הציגה את מסמכי ההתקשרות שלה עם סלקום, שם נקבע באופן מפורש כי אסור עליה לחדול מהתשלום עבור חבילה זו.

 

התניה מנוגדת לחוק

התניה זו של סלקום, כך נטען, מנוגדת להוראה לפי חוק התקשורת ואף אינה סבירה, משום שבפועל לא קיים כל צורך טכני או אחר בחבילת הגלישה לשם עשיית שימוש במכשיר מסוג דור שלישי.

 

חברת רזגל ביקשה לייצג את קבוצת לקוחות סלקום שרכשו מכשיר מסוג דור 3 ונכפה עליהם לקנות את חבילת הגלישה. לדברי התובעת, מדובר בלפחות 105 אלף לקוחות. הפיצוי הנדרש ללקוחות אלה, צוין, עומד על יותר מ־6 מיליון שקל.

במסגרת הסדר פשרה שקיבל את אישורה של שופטת המחוזי ענת ברון, נקבע שסלקום תשלם לחברי הקבוצה הטבה בגין חיובם בחבילת גלישה בשיעור של 50% מהסכום הכולל שבו חויבה הקבוצה. עוד על פי המתווה, מי שיהיו זכאים לקבלת ההטבה הם מנויים שרכשו מסלקום מכשיר מסוג דור שלישי ובתקופה הרלבנטית חויבו בתשלום חודשי בגין חבילת גלישה, אך לא השתמשו כלל בשירותי דור שלישי המצריכים גלישה באינטרנט או השתמשו בהם באופן זניח בלבד. התקופה הרלבנטית לפי ההסדר היא בין יולי 2006 ליולי 2008.

 

עו"ד ברק טל. רק 61 אלף זכאים עו"ד ברק טל. רק 61 אלף זכאים צילום: אוראל כהן
תשלום בתוך שלושה חודשים

לפי נתונים ראשוניים של סלקום, המיוצגת בהליך באמצעות עוה"ד ברק טל וחניטל בלינסון, הקבוצה מונה כ־61 אלף חברים הזכאים לפיצוי בסכום של 3.8 מיליון שקל. תשלום הההטבה יבוצע על ידי סלקום בתוך שלושה חודשים. החברה שהגישה את התביעה תקבל לפי ההסדר 40 אלף שקל, ובאי כוחה יקבלו מסלקום שכר טרחה של 300 אלף שקל.

 

"בצדו של הסדר הפשרה קיימת תועלת ציבורית מסוימת", כתבה השופטת ברון בפסק הדין, "באשר הוא מביא לאכיפת הדין על סלקום ולהרתעתה מפגיעה בלקוחותיה, גם אם מדובר בנזק אישי בשווי כספי נמוך. עם זאת, יוזכר כי השאלה המשפטית שבמחלוקת היא מורכבת, כאשר חרף התנגדותה לנטען נגדה בבקשת האישום, סלקום פעלה לכל אורך הדרך בהתאם להנחיות שקיבלה ממשרד התקשורת בנושא גביית תשלום עבור חבילת הגלישה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x