$
בארץ

בדיקת כלכליסט

רווחים כלואים כן, ריכוזיות לא: נתניהו מקדם רק את מה שנוח לו

במהלך פגרת הבחירות, הממשלה והכנסת רשאיות לקדם חקיקה וצווים שעומדים בתנאים שהוגדרו על ידי משרד המשפטים. אז למה ראש הממשלה הכריז על "קיפאון מערכות" כללי וממשיך לקדם מהלכים שתואמים את האינטרסים הפוליטיים שלו?

תומר אביטל ומשה גורלי 07:0417.12.12

ראש הממשלה בנימין נתניהו סתם בשבוע שעבר את סכר החקיקה והודיע כי הוא יישאר סגור עד לאחרי הבחירות. בשיתוף יו"ר הכנסת רובי ריבלין, השניים הכריזו כי אנו נמצאים בעת פופוליסטית רווית אינטרסים ולכן אין לקדם חקיקה ממשלתית או פרטית בפגרה, למעט בעניין שהוא "צורך מיידי ודחוף למדינת ישראל". אלא שהמחסום שהציבו נתניהו וריבלין בין מקבלי ההחלטות לספר החוקים והתקנות של מדינת ישראל איננו מחויב במציאות. גם במהלך פגרת בחירות רשאית הממשלה והכנסת היוצאת לקדם חקיקה וצווים שעומדים בתבחינים מסוימים.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה, כי למרות ההכרזה על "קיפאון מערכות" מרצון של נתניהו, הממשלה תמשיך לקדם הכרעות מגוונות בימים הקרובים. נציין כי הממשלה מסוגלת למעשה להמשיך ולקדם את הנושאים העומדים על שולחנה עד יומה האחרון - כל עוד אלו זכו לאישור היועצים המשפטיים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו. הממשלה תמשיך לקדם הכרעות מגוונות בימים הקרובים ראש הממשלה בנימין נתניהו. הממשלה תמשיך לקדם הכרעות מגוונות בימים הקרובים צילום: אי פי איי

 

"צורך מיידי ודחוף"

 

מזכירות הממשלה ומשרד המשפטים, שני הגופים העיקריים האמונים על קידום החלטות ממשלתיות, נהפכים לצומת קריטית בימי הבחירות. בעוד מזכירות הממשלה כפופה לראש הממשלה ולכן מעלה לישיבות את ההחלטות שעולות בקנה אחד עם רצונותיו של ראש הממשלה, משרד המשפטים פועל לפי אמות מידה שונות - החלטות משמעותיות ומהלכי חקיקה אמורים לזכות להכשר המשפטי הדרוש רק אם הם חלק מתהליך שהחל לפני ההכרזה על הקדמת הבחירות ורק אם לא מדובר במהלך "מאז'ורי". מינויים ומכרזים, אם כן, מוקפאים כמעט לחלוטין בעוד בהכרעות מורכבות יותר ההחלטה מתקבלת לגופו של עניין.

 

היועצים אמורים, בין היתר, להתחשב בעלויות התקציביות של ההחלטה, ההשפעה שלה על מבנה הממשלה או המשק, ולהתחשב גם בנושאים דחופים דוגמת שאלת פריסת החובות של ערוץ 10 או שביתת האחיות, בהם יש "צורך מיידי ודחוף" לקבלת החלטות למרות הפגרה.

 

 

לא רק הדחופים מקודמים

 

למרות כל האמור לעיל, הממשלה החליטה בשבועות האחרונים לקדם שורה של מהלכים בלי לקבל את אישורם המיוחד של היועצים המשפטיים. כך למשל ממשיכים משרדי ראש הממשלה והאוצר לקדם במרץ את הפרטת תעש בימים אלו ובמהלך הפגרה כבר אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית חוקים בעלי השלכות נרחבות כמו החוק לשחרור הרווחים הכלואים, שמעניק לחברות גדולות הטבות מס של מיליארדי שקלים, או מן עבר השני חוק המרחיב את יכולת הממשלה להתקין הנחות על תעריפי מים לציבורים מיוחדים, דוגמת נכים וקשישים.

 

בנוסף, אישרה הממשלה את רפורמת קדמי להגברת התחרות בשוק המזון, אשר ביקשה להגדיל את התחרות בענף ולהסדיר את יחסי הספקים והקמעונאים. הרפורמה עמדה תקועה תקופה ארוכה וזכתה לאישור כאשר הבינו בממשלה את יכולתה ליצור מצג של מלחמה ביוקר המחיה.

 

מעבר לכך, בנק ישראל החל ליישם את המלצות הוועדה להגברת התחרות בענף הבנקים, אשר ישבו על המדוכה מדצמבר 2011, וועדת הכלכלה תתכנס בימים הקרובים לדון ולהצביע על תקנות המועצה לענף הלול בדבר מכסות לייצור ביצים לשנת 2013 על אף התזמון הבעייתי. כמו כן, הקבינט החברתי כלכלי ייפגש מחרתיים ויאשר שורה של מהלכים ממשלתיים שחלקם כרוכים בתקציבים ובהשלכות משקיות.

 

השרים יתבקשו אף לאשר את בקשת שר האוצר לתוספת גמלאות עבור חלק מעובדי המדינה, ולהעביר החלטה לשיקום תשתיות ביישובים כפריים. בנוסף יאושר מאחורי דלתיים סגורות תקציב רשות השידור לשנת 2012, תתקיים הצבעה על הסכם עם הקרן למורשת הכותל המערבי והשרים יכריזו על מתחם לה גווארדיה מזרח כמתחם לעיבוי בנייה על מנת לאפשר תוספת בנייה במקום.

 

חשובים, אבל יחכו לבחירות

 

לצד המהלכים המקודמים, מהלכים אחרים שהיו על סף חתימה הוקפאו ללא סיבה משפטית נראית לעין. רק אתמול הודיע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לאחיות השובתות שעליהן להמתין להחלטה בעניינן, כיוון שאין זה ראוי לחתום על הסכם שכר משמעותי לפני בחירות. באופן דומה, נתניהו החליט לדחות את החתימה על הסכם שמים פתוחים להגברת התחרות בענף התעופה השבוע, למרות שמשרדי התחבורה והתיירות עמלו בשלוש השנים האחרונות על ההסכם באמונה כי הוא יניב תועלת כלכלית לענף התעופה ולכיסו של התייר הישראלי.

 

בד בבד, אחת הנגזרות של ההכרזה על עצירת קידומו של החוק לצמצום הריכוזיות היא תקיעתם של חוקים ורפורמות אחרים חרף היעדרותן של משוכות ליישמן כבר עכשיו. באופן דומה הוקפאו גם החוק להעמקת הגבייה, שנועד לשפר את יכולות הגבייה של רשות המסים ולהקנות לה יכולות להתמודד עם הון שחור, והחוק להחמרת הטיפול במסתננים.

 

מלבד זאת, לבוידעם מוכנס גם מתווה המיסוי הירוק לרכבים, עליו מסרב לחתום השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, וכך גם האישור הממשלתי להיטל עיכוב בנייה להאצת עבודת הקבלנים והפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים. כך, בצורה כמעט שרירותית, מהלכים מסוימים מקודמים ואחרים לא.

 

מלשכת נתניהו לא נמסרה תגובה עד לסגירת הגיליון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x