$
ישראל בוקסר
ישראל בוקסר ישראל בוקסר הוא מרצה לכלכלת ישראל במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה לכל הטורים של ישראל בוקסר

הקרב על המתלבטים בבחירות

מנהיגי המפלגות מתחבטים באילו אסטרטגיות לנקוט כדי לממש את הפוטנציאל האלקטורלי של כשני מיליון מצביעים מתלבטים

ישראל בוקסר 07:5514.12.12

בבחירות האחרונות נמנו 3,373,490 קולות כשרים מתוך 5,278,985 בעלי זכות בחירה, אחוז ההצבעה עמד על 65.2% והמודד למנדט עמד על 27,246 קולות. בניכוי הפסולים והמצביעים למפלגות שלא צלחו את אחוז החסימה מראה שכ-1.76 מיליון אזרחים לא הצביעו. מספר בעלי זכות בבחירה לכנסת ה-19 עומד על כ-5.65 מיליון. באם ההערכות שכ-2 מיליון אזרחים ימנעו מהצבעה יתממשו, יהיה המודד למנדט כ-30,400 קולות. אילו אסטרטגיות עשויות לנקוט 6 המפלגות הגדולות (עפ"י הסקרים האחרונים) כדי לגרום לאותם נמנעים, מתלבטים ואחרים להצביע עבורם? מי מתוכן תממש טוב יותר את הפוטנציאל האלקטורלי?

 

האיחוד הלאומי נתפסת ע"י נתניהו כאיום בגלל התעצמותה, האמינות הגבוהה של נפתלי בנט והאפשרות שגם חלק מתומכיו של פייגלין יצביעו עבורו ולא עבור נתניהו בעייתית. הגודל של הגוש הימני המסורתי מתערער כאשר ח"כים מהליכוד מצהירים על שאיפתם שש"ס והחרדים לא יהיו בקואליציה הבאה.

 

נפתלי בנט. התעצמותו מאיימת על נתניהו? נפתלי בנט. התעצמותו מאיימת על נתניהו?

 

בפני נתניהו עומדות כמה דילמות: א. טרם מומש הפוטנציאל של 42 מנדטים הנובע מהאיחוד. ב. כיצד ועל חשבון מי אפשר להגדיל את מספר המנדטים כדי לא להזדקק לחסדיהם של ש"ס והחרדים מחד ולאיום שמציב בנט מאידך.

 

הדילמה שעומדת בפני ש"ס שונה: כיצד להגדיל את מספר המנדטים כדי להוות כוח שיאלץ את נתניהו לשלבה בקואליציה שלו.

 

בהקשר זה חשוב להציב את הדגשים הקיימים של המפלגות:

 

הליכוד ביתנו הולכת על הקו הפוליטי ובורחת מדיון על נושאים כלכליים. האיחוד הלאומי מעדיפה גם את הקו הפוליטי נטו, התחדשות וצעירים. ש"ס הולכת על הפאן החברתי העדתי. באשר לגוש המרכז-שמאל: נראה שפניהן של רוב המפלגות לקואליציה. ככל שכוחן יגדל, יעלה המחיר שהן יוכלו לדרוש מנתניהו. הדגשים הנוכחיים בתעמולה של שלושת המפלגות: העבודה דגש כלכלי, התנועה מדגישה את האלטרנטיבה פוליטית, ויש עתיד הולכת על מקוריות וריאליזם.

 

תעמולת בחירות צפויה וקיצוץ תקציבי

 

החשש הגדול של הליכוד ביתנו מהאיחוד הלאומי יביא אותו להמשך נקיטה של קו ימני, שהתחיל עם ההצהרה על הבנייה ב-E1. אסטרטגיה זו מצפה להחליש את הגידול של האיחוד הלאומי ולהחזיר הביתה קולות שאבדו. השאלה: האם זה יעבוד וכמה? בנט ידגיש את מדיניות הזיג זג של נתניהו, יאיים גם על ש"ס וימשיך להפעיל ולנהל במיומנות תעמולה מתוחכמת ואפקטיבית במגוון ערוצים.

 

יאיר לפיד, בנימין נתניהו ושלי יחימוביץ'. מחזרים אחרי כל קול יאיר לפיד, בנימין נתניהו ושלי יחימוביץ'. מחזרים אחרי כל קול

 

העבודה ברחה מהדיון הפוליטי, מה שגרם, לכאורה, לעזיבתו של פרץ. איזה מקורות נותרו לה להגברת הכוח? הפיצול של גוש המרכז שמאל מראה דווקא סימנים של התרחבות, בשל הניואנסים הייחודיים של המפלגות בתוכו, בייחוד של יש עתיד ושל התנועה, המביאים לתובנות לגבי האסטרטגיות שצפויות להינקט על ידם המבוססות גם על פוטנציאל הבוחרים הגלום בגודלה המקורי (28 ח"כ) של קדימה.

 

הכלכלה המוזרה של יחימוביץ' ודרעי שנרדם

 

נתניהו עומד בפני אתגרים מורכבים. ראשית, הליכוד ביתנו צריך לגדול כדי להכתיב קואליציה שתשרת את אילוציו ועמדותיו הפוליטיות והכלכליות. שנית, הוא לא ירצה להיות מחושק בידי האיחוד הלאומי שעשויה למנוע ממנו גמישות בניהול המדינה. שלישית, הוא לא יכול להרשות לעצמו להבריח מצביעים ימינה. בהתאם תוסתר הנטייה הרציונלית ליצירת קואליציה עתידית עם חלק ממפלגות גוש המרכז או כולן, שנראית כדאית, לאור מחירה הנמוך (ביחס לש"ס ולחרדים) והכורך לבצע קיצוץ תקציבי.

 

המלכוד מחייב מבחינתו נקיטה באסטרטגיה של התרחבות שתכלול גם שכנוע מאסיבי של חלק מאותם שני מיליון נמנעים ומתלבטים. כיצד לעשות זאת כאשר הוא בורח מהתחום הכלכלי? גם יחימוביץ' מצויה במלכוד. העלמת הגישה הפוליטית נוחה אולי בטווח הקצר, העמימות עשויה להבריח מהעבודה לא מעט מצביעים רציונליים שמאלה, למרצ או למרכז, אל התנועה ויש עתיד. גם התוכנית הכלכלית שלה לא נתפסת אצל בוחרים רבים כריאלית. לא מעטים סבורים שמדובר בלהטוט כושל ולא הגיוני.

 

ש"ס לא פורצת מספיק קדימה. כניסתו של דרעי שהייתה אמורה לייצר תנופה והתלהבות, לא צלחה עד כה בגין הטריאומווירט המלאכותי. היא עשויה לחזור ולהדגיש את הפן העדתי-דתי תוך ציון העובדה שאחוז המזרחיים ברשימת הליכוד ביתנו הוא הנמוך ביותר.

 

האם מפלגתו של בנט תהיה הפתעת הבחירות? האם לפיד יתקרב למימוש חזונו - 15 מנדטים? האם ללבני יש פוטנציאל להכפיל את הכוח? האם החששות של נתניהו מהחלשות כוחו יתאמתו? יתכן.

 

היריבות המרה והפעילות הצפויה במגרש המשחקים האמיתי, ישכיחו את סערת הפריימריז ויביאו את הדרמה הפוליטית לשיאים חדשים וכנראה גם להפתעות שהציבור מקווה שיתנו להצבעתו ערך רציני.

 

ד"ר ישראל בוקסר מרצה לכלכלת ישראל במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x