שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מכבי מעכבת תשלומים לבתי החולים

קופת החולים הודיעה לבתי החולים ולספקים כי היא דוחה את התשלומים לסוף החודש בשל קשיים בתזרים המזומנים. מנהל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, בתגובה להודעת מכבי: "בתוך פחות מחודש יתחיל מחסור בציוד רפואי בבית החולים"

מיקי פלד 08:3306.12.12

הלחץ התקציבי במערכת הבריאות מתחיל להראות את אותותיו בשטח, ובכיריה מזהירים כי עלולה להיווצר תגובת שרשרת שתפגע בחולים.

 

ל"כלכליסט" נודע כי במכתב שנשלח השבוע אל מנהלי בתי החולים, הודיעה קופת החולים מכבי כי היא דוחה לסוף החודש את התשלום לבתי החולים בגין טיפול במבוטחי הקופה בשל "קשיים בתזרים המזומנים", לשון המכתב.

 

רן סער מנכ"ל מכבי שירותי בריאות. קשיים בתזרים רן סער מנכ"ל מכבי שירותי בריאות. קשיים בתזרים צילום: עמית שעל

 

לפחות בשלב זה, לדחיית התשלום של מכבי לא תהיה השלכה על אופן הטיפול שיקבלו מבוטחיה של מכבי בבתי החולים, אך לשאלה על ההשפעות האפשריות של דחיית התשלום ענה מנהל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, כי "נאלצנו לעצור תשלומים לספקים ואם לא יהיה פתרון מהיר כלשהו, בתוך פחות מחודש יתחיל מחסור בציוד רפואי בבית החולים". במכבי לא מסרו מה גובה התשלומים שהיא חייבת לבתי החולים, אבל לדברי פרופ' ביאר, החובות של ארבע הקופות לרמב"ם בלבד הוא כ־100 מיליון שקל.

 

במכתב לבתי החולים הודיעה מכבי כי היא דוחה את התשלום ב־25 יום, ל־28 בחודש, וגם זאת בתנאי כי "יתקבל תקציב חודשי מהמדינה ובהתאם ליכולת לשלם בתאריך זה".

 

מכבי היא לא היחידה שהודיעה על קשיים תזרימיים. בשיחה עם "כלכליסט" לפני שלושה שבועות אמר מנכ"ל שירותי בריאות כללית אלי דפס, כי ללא פתרון תקציבי מהמדינה גם כללית תיאלץ להפסיק בינואר תשלום לבתי החולים הממשלתיים. שתי הקופות הקטנות, מאוחדת ולאומית, כבר ביקשו מספקים להאריך את האשראי שהם נותנים להן, ואף לקצץ בחלק מהמקרים בתשלומים.

 

בשבוע שעבר עוד היה נראה כי קופות החולים, משרד האוצר ומשרד הבריאות בדרך להסכם גם על התקצוב הייעודי וגם על נוסחת מדד יוקר הבריאות. אולם, לדברי גורמים במערכת, מה שמעכב את הסגירה הסופית של ההסכם הוא שביתת האחיות שהחלה ביום שני השבוע.

 

במשרד האוצר אמנם אומרים כי אין עיכוב בסגירת ההסכם, אך ברור כי מכיוון שתקציב סל הבריאות כולל גם את עלות השכר של הצוותים הרפואיים, הרי שעלות ההסכם לתוספת שכר לאחיות תשפיע על תוספת התקציב שידרשו הקופות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x