$
מחפשי עבודה

9 טיפים להתגבר על מגבלת הגיל בראיון עבודה

אפליה על בסיס גיל עדיין נפוצה, אבל ייתכן שפחות ממה שנהוג לחשוב. ובאילו עוד אסטרטגיות תוכלו להשתמש כדי לשפר את סיכוייכם להתקבל לעבודה בגיל מבוגר?

סוכנויות הידיעות 12:5328.11.12

אפליה על בסיס גיל עדיין נפוצה, אבל יש אסטרטגיות שמחפשי עבודה מבוגרים יכולים להיעזר בהן כדי לשפר את סיכוייהם להתקבל לעבודה.

 

האתגר הראשון הוא לא להתייאש. אמנם החוקים נגד אפליה צמצמו את התופעה, אבל קשה לעקור מהשורש את הסטריאוטיפים הנפוצים בקרב המעסיקים, אמר דייויד נוימרק, מרצה לכלכלה ומנהל המרכז לכלכלה ומדיניות ציבורית באוניברסיטת קליפורניה.

"יש מספיק עדויות לאפליה המקשה על עובדים מבוגרים יותר, במיוחד בצד ההעסקה", אמר נוימרק. עם זאת, ייתכן שהאפליה אינה נפוצה כפי שנהוג לחשוב, אמרה מרי איילין וויליאמס, מחברת הספר Land the Job You Love: 10 Surefire Strategies for Jobseekers Over 50 (השיגו את המשרה שאתם אוהבים: 10 אסטרטגיות בטוחות למחפשי עבודה מעל גיל 50).

 

קורות חיים (אילוסטרציה). כל ההיסטוריה התעסוקתית שלכם מופיעה בקורות החיים שלכם? טעות קורות חיים (אילוסטרציה). כל ההיסטוריה התעסוקתית שלכם מופיעה בקורות החיים שלכם? טעות צילום: שאטרסטוק

 

בסדנאות למחפשי העבודה שהיא מעבירה, וויליאמס אומרת שרק 25-30% מהמשתתפים מציינים כי חוו אפליה על בסיס גיל. אפליה על בסיס גיל "קיימת, אבל לא פוגעת בכולם", היא אומרת.

 

הנה 9 טיפים להתגברות על מגבלת הגיל לעובדים מבוגרים:

 

1. תתמקדו בהווה

 

במקום לדבר על העבר, ספרו כיצד המיומנויות שלכם יכולות לתרום למעסיק בהווה ובעתיד, אמרה אנדריאה קיי, יועצת קריירה. "אתם לא רוצים לבטל את כל מה שעשיתם, אבל תנסחו זאת במונחים של מה שהחברה צריכה היום", היא אמרה.

תביעו את הנכונות שלכם לנסות גישות חדשות. לדוגמה, אפשר לומר "כשעבדתי בחברה זו-וזו הייתי אחראי על פרויקט וביצעתי אותו בצורה מסוימת, אבל אני יודע שיש הרבה דרכים לגשתצ אליו. אפשר להשתמש בתוכנה אחרת. אני מצפה לעבוד עם העובדים כאן על הגישה הטובה ביותר לפרויקט".

 

2. תתייחסו מראש לאפליה המרומזת

 

מחפשי עבודה מבוגרים יכולים לנסות ולהילחם בסטריאוטיפים הסמויים של המראיין באופן פעיל, אמרה וויליאמס. לדוגמה, אם המראיין מניח שעובדים מבוגרים לא מסתדרים עם עובדים צעירים, אתם יכולים לומר "אני אוהבת ללמוד מאנשים בכל הגילאים".

 

שימו לב: יש גבול דק בין ביטול סטריאוטיפים מראש והעלאת סימני שאלה בנוגע לרגישות שלכם כלפיהן. "אם אתם מרגישים רמז כלשהו, אפשר להתייחס אליו, אבל צריך להעלות את הדברים האלה בזהירות", אמרה קיי.

 

3. תנצלו שאלות קשות לטובתכם

 

אם למשל המראיין רוצה לדעת למה אתם מחפשים עבודה בדרג נמוך יותר מהמשרה הקודמת שלכם, תהפכו את השאלה לחיובית, אמרה וויליאמס. אפשר לומר "נהניתי להיות מנהלת במשך שנים. בנקודה זו בקריירה שלי, הגעתי למסקנה שאני נהנית לעבוד על פרויקטים בעצמי", או "אני מרגישה שככה אני יכול לחנוך צעירים ביעילות רבה יותר".

 

תערכו מחקר על המשרות ותהיו מוכנים לשאלות קשות, כדי שתוכלו לומר דברים כמו "אני יודעת שהמשרה דורשת ידע בתוכנה זו-וזו. בדיוק סיימתי קורס עליה ואני משתמשת בה ליצירת גיליונות אלקטרוניים. הנה דוגמה".

 

4. תכירו את הטכנולוגיה

 

סטריאוטיפ נפוץ הוא שאנשים מבוגרים לא יודעים להשתמש בטכנולוגיות עדכניות. תתייחסו לכך ותאמרו "אני אוהב ללמוד דברים חדשים", אמרה וויליאמס. תתנו דוגמה של משהו שלמדתם לאחרונה. אם אתם לא בטוחים במיומנויות הטכנולוגיות שלכם, תשלימו פערים. אתם יכולים גם לשקול להוסיף לקורות החיים שלכם סעיף "התפתחות מקצועית מתמשכת" ולציין בו את הקורסים שלקחתם, אמרה וויליאמס.

 

5. תשדרגו את קורות החיים שלכם

 

כל ההיסטוריה התעסוקתית שלכם מופיעה בקורות החיים שלכם? טעות. "רוב האנשים מעל גיל 50 חושבים שקורות החיים הם אולר שוויצרי, שמתאר את כל מה שאתם יכולים לעשות וכל מה שאתם מחפשים במשרה", אמר מרטין ייט, מחבר ספרי ניהול קריירה. "קורות החיים האלה אף פעם לא יגיעו למעסיקים הפוטנציאליים".

 

במקום זאת, התאימו את קורות החיים למה שהמעסיק מחפש. חפשו שש מודעות דרושים למשרה שאתם מחפשים, ואז מצאו דרישה המשותפת לכולן. בהמשך, מצאו דרישה המשותפת לחמש מהמודעות, ארבע, שלוש וכו'. "כשתסיימו, תהיה לכם תבנית של סדרי העדיפויות של צרכי המעסיקים בתחום זה והמילים שבהן הם משתמשים לתיאורם". לאחר מכן "עברו על ההיסטוריה התעסוקתית שלכם ושלפו את כל מה שמוכיח שאתם יכולים לבצע את התפקיד".

 

6. תמכרו את הכישורים שלכם

 

תארו את הניסיון שלכם במונחים של מיומנויות ספציפיות המוכוונות לחברה מסוימת.

"המעסיקים מתמודדים עם סוגיות וצריכים לפתור בעיות בכל רגע נתון", אומרת וויליאמס. "הם צריכים מישהו עם מיומנויות מתאימות". במקום לומר "אני מומחה ב...", ווילאמס הציעה לנסות לומר "הבוסים שלי תמיד החמיאו לי על..." או "אנשים אומרים שאני...", או "אני מתגאה ביכולת שלי..."

 

7. תילחמו בפחד

 

"ברור שיש אפליה נגד עובדים מבוגרים יותר, אבל אסור לכם לפחד מזה", אמרה קיי. "תאמרו לעצמכם: 'אני מעולה במה שאני עושה. אני יעיל, אני שווה. יש לי הרבה מה להציע'".

ייט מסכים. "נכון, אתם מבוגרים. מה היתרון בזה? יש לכם מה להציע. מה נקודות המכירה הייחודיות שלכם?"

 

8. תתאימו את המראה שלכם לתפקיד

 

אתם לא חייבים לצבוע את השיער. אבל כדאי שהתסרוקת, המשקפיים והבגדים שלכם יהיו מעודכנים, אמרה קיי. "ראיתי כמה אנשים עם שיער אפור, אבל התספורות שלהם היו מעולות, המשקפיים שלהם היו נהדרים והבגדים מגניבים. הם לא נראו לי זקנים, אלא מגניבים", אמרה קיי.

תוודאו גם שאתם מעבירים מסר בלתי-מילולי שאתם יכולים למלא את התפקיד: יציבה זקופה, לחיצת יד חזקה וקול חזק.

 

9. תסיימו בחיוב

 

תסיימו את הראיון באופן חיובי, כדי להפריך את ההנחה שלעובדים מבוגרים אין הרבה אנרגיה. אתם יכולים לומר: "עכשיו שדיברנו, אני אפילו עוד יותר מעוניינת במשרה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x