$
סביבה

במהלך עמוד ענן: צינור להכפלת כמות ההתפלה במתקן פלמחים הונח בים

עלות הנחת צינור היניקה עומדת על כ-50 מיליון שקל, כחלק מפרויקט כולל להכפלת כושר הייצור של מתקן "דרך הים"

חן פונדק 14:3027.11.12

חברת GES, מקבוצת גרנית הכרמל של עזריאלי, השלימה תוך כדי מבצע עמוד ענן את הנחת צינור יניקה של מתקן ההתפלה בפלמחים בקרקעית הים.

 

הצינור יצא לדרך כבר לפני שבועיים ומבצע הנחת הצינור היה אמור להיות מושלם כבר ביום ראשון הקודם, אולם עקב המצב הביטחוני נדחו העבודות לחיבור הצינור למתקן ההתפלה והוא נאלץ להמתין בלב ים. במבצע שיקוע הצינור שנערך לאורך הלילה של יום שלישי שעבר ונמשך עד לצהרי יום רביעי, השתתפו כלי שייט ואנשי צוות מישראל, טורקיה וקפריסין.

 


 

צינור היניקה הוא אחד השלבים הקריטיים בפרויקט הכפלת כושר יצור מי הים המותפלים במתקן "דרך הים", מ-45 מיליון קוב בשנה ל-90 מיליון קוב בשנה. עלות הנחת צינור היניקה עומדת על כ-50 מיליון שקל כחלק מפרויקט כולל להכפלת כושר הייצור של מתקן ההתפלה, שהחל לפני כשנה ועלותו הכוללת צפויה להסתכם בחצי מיליארד שקל. מדובר בצינור באורך 1.1 ק"מ ובקוטר של 1.6 מ', שחלקיו יוצרו בנורבגיה והועברו לנמל לימסול בקפריסין.

 

השאיבה מהצינור תחל עם השלמת התהליך והבדיקות הנדרשות בעוד כחודש. בתחילת שנת 2013 יעלה קצב הייצור השנתי של המפעל לקצב של 75 מליון קוב מים בשנה, באמצע השנה הבאה יושלמו עבודות ההכפלה של המתקן וכושר התפלה מקסימאלי יעלה ל- 90 מיליון קוב מים בשנה.

 

יגאל הנגבי, מנכ"ל שותפות ההקמה: "מדובר בפרויקט מורכב שדורש דיוק ותכנון לוגיסטי והנדסי, עליו נוסף הצורך להתמודד עם התנאים הביטחוניים. אני שמח לבשר כי המבצע להנחת הצינור הסתיים בהצלחה, ועם השלמת התהליך לתושבי מדינת ישראל יהיו יותר מים מותפלים ופחות תלות בגשמים, מי תהום ושאיבה ממי הכנרת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x