שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

שרי אריסון במשא ומתן מתקדם למכירת מגופי דורות לפורטיסימו

העסקה בין הצדדים צפויה להיחתם בשבועות הקרובים, כשעל פי המתווה המתגבש קרן פורטיסימו תיקח על עצמה את החובות של דורות בהיקף של 60–70 מיליון שקל, ואריסון תצא מההשקעה הלא מוצלחת עם הפסד של סכום דומה

גולן חזני 08:1531.10.12

שרי אריסון מנהלת משא ומתן מתקדם למכירת חברת המגופים דורות לקרן פורטיסימו, כך נודע ל"כלכליסט". העסקה בין הצדדים צפויה להיחתם בשבועות הקרובים, כשעל פי המתווה המתגבש תיקח פורטיסימו על עצמה את החובות של דורות בהיקף של 60–70 מיליון שקל, ואילו אריסון תצא מההשקעה בהפסד של סכום דומה. פורטיסימו תקבל את מלוא 96% מהמניות שבהם מחזיקה אריסון.

 

יובל כהן, שותף מנהל בפורטיסימו יובל כהן, שותף מנהל בפורטיסימו

 

מגופי דורות נרכשה על ידי אריסון ב־2008 והיתה ההשקעה הראשונה של מיזם המים השאפתני "מיה" שהקימה אריסון. אריסון שילמה 105 מיליון שקל עבור 96% מממניות חברת המגופים דורות, שמחזור המכירות שלה עמד אז על 130 מיליון שקל. קיבוץ דורות ממנו רכשה אריסון את המניות המשיך להחזיק ב־4% מהחברה. בהודעת הרכישה ציינה קבוצת אריסון כי מדובר בהשקעה אסטרטגית שמהווה חלק מתמהיל ההשקעות המתבצעות בימים אלו בתחום זה בישראל ובעולם". בראש מיזם המים עמד בעת הרכישה בוקי אורן.

 

החל מ־2002 רשם מפעל מגופי דורות, שהוקם לפני 66 שנה, צמיחה של כ־20% לשנה במכירות. זאת תוך התבססות על מערך מוצרים רחב בתחום מגופי הפיקוד והבקרה, בעיקר לתחום החקלאות ולרשויות המוניציפליות. יותר מ־80% מתוצרת המפעל שמעסיק 220 עובדים מיועדים ליצוא.

 

אולם הרכישה לא התבררה כהשקעה מוצלחת, והמחיר ששולם עליה התגלה כגבוה משוויה הריאלי. דורות ומיה הן חברות פרטיות ותוצאותיהן לא מתפרסמות, אך לפני כשנה וחצי חשף "כלכליסט" את התוצאות של מיה ב־2010. המספרים של דורות הצביעו על דריכה במקום ואף נסיגה בהכנסות לאורך השנים. אם ב־2007 עמדו מכירותיה של דורות על 130 מיליון שקל, הרי שאת 2010 סיימה החברה עם מכירות של 110 מיליון שקל. הצמיחה של החברה נבלמה לחלוטין ורק ב־2011 המכירות התקרבו אל ההערכות.

 

בשורה התחתונה סיימה דורות את שנת 2010 בהפסד של 1.25 מיליון דולר, כששיעור הרווח הגולמי שלה עמד על 34.7% מההכנסות והסתכם ב־11.3 מיליון דולר באותה שנה. גם המחשבה שהמגופים שמייצרת דורות יהוו את הבסיס לפרויקטים של מיה לא הוכיחה את עצמה, והקשר בין שתי הזרועות שטחי ביותר כיום. אריסון ניסתה למכור את דורות מספר פעמים בשנתים האחרונות, כשגאון אגרו היתה המועמדת האחרונה לרכישת החברה. העסקה לא יצאה לפועל בסופו של דבר. מקבוצת אריסון נמסר: "אין תגובה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x