$
בארץ

לוחמי חיל הים השתלטו על הספינה לעזה

לוחמי השייטת עלו על הספינה הפינית "אסטל" שביקשה להפר את הסגר הימי ולהגיע לרצועת עזה. דובר צה"ל: "ההשתלטות בוצעה ללא הפעלת כוח. נבדק שלומם של המפליגים, והוצעו מזון ושתייה". הספינה עושה את דרכה לנמל אשדוד

יואב זיתון, ynet 13:0120.10.12

השתלטות חלקה: מדובר צה"ל נמסר כי כוח של חיל הים עלה הבוקר (שבת) על הספינה הפינית "אסטל" שביקשה להפר את הסגר הימי על רצועת עזה. "ההשתלטות בוצעה ללא הפעלת כוח", נמסר בהודעת הצבא. "נבדק שלומם של המפליגים ומוצע להם מזון ושתייה". הספינה מובלת בשעה זו על ידי חיל הים לנמל אשדוד.

 

ההשתלטות בוצעה על ידי לוחמי שייטת 13, לאחר שספינות טילים של חיל הים הקיפו את הספינה. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי "העלייה על הספינה התבצעה בהתאם להחלטת הדרג המדיני ועל פי החוק הבינלאומי ולאחר שמוצו כל הפניות, הן ישירות לספינה והן באמצעות הצינורות הדיפלומטיים, למנוע מהספינה מלהגיע לחופי עזה.

 

"משהבהירו אנשי הספינה כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט, כאמור, להשתלט על הספינה ולהביאה לנמל אשדוד. הכוח פעל על פי תכנון ונקט בכל הפעולות הנדרשות על מנת להבטיח את שלומם של החיילים ושל המפליגים על סיפון הספינה".

 

בצה"ל הוסיפו כי "עם הגעת הספינה לנמל אשדוד יועברו הנוסעים לטיפול גורמי המשטרה ורשות ההגירה במשרד הפנים. דובר צה"ל ביקש להדגיש כי "כל גוף או מדינה המבקשים להגיע לעזה או להעביר סיוע הומניטרי יכולים לעשות זאת באופן חוקי ומסודר בכל עת דרך המעברים היבשתיים ובתיאום עם הרשויות בישראל".

 

מוקדם יותר דרור פיילר, פעיל ישראלי שנמצא על הספינה, צוטט בכלי תקשורת פרו-פלסטיניים באומרו כי "אסטל הותקפה ב-10:15". לדבריו, חמישה או שישה כלי שיט הקיפו את הספינה ולוחמים רעולי פנים מנסים לעלות על הסיפון. פיילר האשים כי ההשתלטות נעשית במים בינלאומיים.

 

על הספינה: חברי פרלמנט ממדינות באירופה

 

מארגני המשט היושבים בשבדיה "Ship to Gaza Sweden" דיווחו כי על סיפון "אסטל" כ-30 איש. בהם חברי פרלמנט משבדיה, נורבגיה, יוון וספרד. בין הפעילים הפרו-פלסטיניים, גם אזרחים ישראלים. יוזמי ההפלגה מסרו כי בכוונתם להעביר לרצועה ציוד הומניטרי, הכולל 42 טון של מלט, ציוד רפואי, ספרים וצעצועי ילדים.

 

בימים האחרונים השלימו בחיל הים ובאגף המבצעים את ההכנות לקראת הגעתה של הספינה הפינית שעל סיפונה מפליגים פעילים ישראלים ואירופים.

 

בצה"ל התקיימו מספר דיונים בהשתתפות מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג, ואף תורגל מודל לקראת היתקלות אפשרית. בצבא הדגישו במהלך השבוע כי ההכנות לקראת עצירת הספינה התבצעו לאחר שנכשלו המאמצים הדיפלומטיים לכך.

 

לדברי גורמים בצה"ל, כל מטרת הפעילים היא לייצר פרובוקציה תקשורתית בינלאומית, ולפיכך נערכו בדובר צה"ל בכוחות מתוגברים, כולל תיעוד ההשתלטות מכמה זוויות והעברת החומר לשידור תוך זמן קצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x