שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

חייבים להחליף דיסקט

גם כשהממשלה מנסה להביא סוגיה אסטרטגית לשולחן היא עושה זאת מאוחר מדי

תומר אביטל 14:0113.10.12
ה"מטבחון הכלכלי" שקיים היום הוא הקבינט חברתי-כלכלי. שרי הקבינט מקיימים דיונים בדלתיים סגורות ומתעסקים בעיקר בהחלטות פוליטיות, כאלו שצריך להעביר מתחת לרדאר. בחלק לא מבוטל של הזמן הם בכלל מתגוששים. בקדנציה הזו הקרב העיקרי היה בין שרי האוצר והתמ"ת. זאת אולי אחת הסיבות שבמקום
למצוא פתרונות לסוגיה חברתית-כלכלית חשובה כמו העלאת גיל הפרישה הם דנו בין היתר בהזרמת 18 מיליון שקל לגני ש"ס, הכפלת שכר רבני הערים ושדרוג שכר לראש המטה של אהוד ברק.

 

חייבים להחליף דיסקט. בפורומים הקיימים התקבעה נורמת כיבוי שריפות. גם כשהממשלה מנסה להביא סוגיה אסטרטגית לשולחן היא עושה זאת מאוחר מדי. דוגמא מצוינת היא הוועדה להגברת התחרות במשק - הממשלה התעוררה לכבות את השריפה רק לאחר שהחברות ורשתות השיווק התמזגו לגופים רבי עוצמה שהצליחו לעכב ולטרפד את המסקנות שהרעו עימן אך יכלו להטיב עם הציבור הרחב.

 

אין עוררין שהפורומים החדשים שיוקמו בממשלה מהווים יוזמת "אנטי-שליפות" מבורכת. טיפול מראש יגביר את אחוזי הצלחה של הוועדות ויצרף, לשם שינוי, את הדורות הבאים כפקטור שצריך להתחשב בו. היא אפילו זולה וישימה. היוזמה האסטרטגית, אומרים בוועדה, לא נועדה לשנות את שיטת המשטר או להקים משרד חדש. "החלקים של הפאזל ישנם - פשוט נחבר אותם אחרת", אמר חבר בוועדה. לדבריו, "ויסקונסין היא דוגמה מצוינת. ניסינו ליצור פורומים שכאשר תתעורר שאלה לגבי המובטלים אז במקום לחשוב 'איך להפחית קצבאות?', ידונו בשאלה 'איזה שוק עבודה אנחנו רוצים לראות?'".

אולם הרכבת הפאזל ללא שבירת מונופול השליטה של האוצר וקידום רפורמה מהמסד לטפחות בכוח האדם במגזר הציבורי - עלולה להסתפק בשינוי מוקדי הכוח, במקום ביזורו.

 

ואם זה לא מספיק, היכולת להרוג ולקדם תהליכים תישאר בידי ראש הממשלה שעדיין ייאלץ להתחשב בשותפים קואליציוניים. רבים מהם, בשיטה הנוכחית שככל הנראה תישאר איתנו זמן רב, הם בעלי טבע ואמפירי ומתמקדים ב"כאן ועכשיו". נבחרי הציבור לא עושים זאת כחלק מתורה בודהיסטית נעלה אלא כדי לספק דרישות סקטוריאליות קצרות רואי ואגוצנטריות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x