שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

בית המשפט יודע גם לנשוך, לא רק לנבוח

ההחלטה לשלוח בכיר בחברה ציבורית לכלא על עבירת מידע פנים מחזקת את ההרתעה של רשות ני"ע

עו"ד אמיר שרף 08:0212.09.12

ביום חמישי האחרון נפל דבר בשוק ההון הישראלי, כאשר בכיר בחברה ציבורית נשלח לראשונה לריצוי מאסר בפועל בשל עבירת מידע פנים שבה הורשע. זהו שינוי דרמטי ביחס למדיניות הענישה שנקטו עד כה בתי המשפט בישראל. עד עתה השתמשו בתי המשפט ברטוריקה גבוהה בקשר לעבירת מידע פנים, שאותה הגדירו

כ"עבירה חמורה הפוגעת בלב לבו של שוק ההון ובאמינותו". אולם בפועל, רמת הענישה נותרה קלה יחסית - קנסות כספיים של עשרות או מאות אלפי שקלים, ובמקרים החמורים כמה חודשי עבודות שירות.

 

זריקת עידוד לאכיפה של הרשות

 

עתה, לראשונה כאמור, החליט שופט בית המשפט הכלכלי בתל אביב חאלד כבוב לשלוח אדם למאסר בפועל בשל עבירה זו. אפרים קדץ, לשעבר סמנכ"ל שיווק ומכירות ומ"מ מנכ"ל בחברה הציבורית אלספק הנדסה, נשלח לריצוי עשרה חודשי מאסר בפועל, ובנוסף נגזרו עליו שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי של 25 אלף שקל. קדץ הורשע בשתי עבירות של שימוש אסור במידע פנים בכך שרכש מניות של החברה שבה עבד בהיקף של כ־70 אלף שקל, ערב חתימת הסכם משמעותי עם חברה ספרדית. מעניין כי השופט כבוב החמיר עם קדץ והחליט לחרוג ממתחם הענישה שהיה מקובל עד כה, בעיקר בשל מעמדו הבכיר של קדץ בחברה.

 

ההחלטה מהווה זריקת עידוד משמעותית לרשות ניירות ערך ולפרקליטות מיסוי וכלכלה, במאמצי האכיפה שלהן בטיפול בהפרות מידע פנים, במיוחד לנוכח "הכתף הקרה" שלה הן זכו בשנים האחרונות מבתי המשפט שטיפלו בתיקים אלו. יחס זה של בתי המשפט עד כה הביא למספר הרשעות נמוך באופן מביך, ביחס למאמצי האכיפה של הרשות והפרקליטות: ארבע הרשעות בלבד בהפרות מידע פנים, בעשור שבין 2001 ל־2010 — וגם אלה בדרך כלל בעסקאות טיעון קלות.

 

"המחוקק קרא להחמיר בענישה"

 

סימנים מקדימים לאירוע זה ניתן היה לראות בהחלטות אחרות של השופט כבוב מהזמן האחרון (בפרשת קאופמן וגורבץ), וכן כפי שציין גם בהחלטה קודמת בפרשה הנוכחית: "הגיעה העת לצמצם את הפער בין הרטוריקה הקשה שנקט בית המשפט בעבירות כלכליות, לבין רמת הענישה המקלה שהיתה נהוגה במחוזותינו בעבירות מסוג זה. זאת, נוסף על העובדה כי בעניין עבירת סחר במידע פנים, קרא המחוקק, באופן שאינו משתמע לשתי פנים, במסגרת התיקון לחוק ניירות ערך, להחמיר בענישה". עוד קבע השופט כבוב כי נדרשת החמרה מהותית ברמת הענישה הנהוגה, אולם ראוי שההחמרה תתבצע באופן הדרגתי כדי לאפשר לציבור להפנים את השינוי ולכוון את התנהגותו בהתאם.

 

נראה כי אנו עומדים בפתחו של עידן חדש בתחום האכיפה הפלילית בהפרות חוקי ניירות ערך. במקרים המעטים שבהם רשות ניירות ערך תבחר בנתיב ההליך הפלילי לטיפול בהפרות מידע פנים, ולא בהליך המינהלי הפשוט והמזורז, ותצליח להשיג הרשעה בבית המשפט, דבר לא פשוט כשלעצמו, אנו צפויים לראות עונשים דומים ואף חמורים יותר. בשל העובדה שהשופט כבוב כבר הוכיח כי הוא "מאיים" ומקיים, ראוי להתייחס ברצינות רבה גם להצהרתו בדבר ההחמרה המהותית וההדרגתית שלה אנו צפויים במקרים עתידיים.

 

הכותב הוא שותף וראש מחלקת שוק ההון במשרד עורכי הדין תדמור ושות'. בעבר כיהן כסגן היועץ המשפטי ברשות ניירות ערך. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x