שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית המרכזית 2012

ליברמן: "הירידה במחירי הדירות תלויה רק בהתחלות בנייה"

לדברי מנהל מינהל מקרקע ישראל בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט", "משנת 2011 יש התחלה של ירידת מחירים כי יש יותר התחלות בנייה. אבל מחסור בעובדים זרים ובאשראי מאט את הקצב"; ניסים בובליל: "מסים נוספים זה לא פתרון"

תומר אביטל וענת ציפקין 15:3011.09.12

"בנק ישראל אומר שהריבית זו הסיבה לירידת מחירי דירות. זו גם סיבה, אך הסיבה המרכזית היא התחלות בנייה. ככל שיש התחלות גדולות יותר המחיר נמוך יותר. משנת 2011 יש תחילת ירידת מחירים כי יש יותר התחלות. אבל מחסור בעובדים זרים ואשראי מאט את קצב התחלות הבנייה", כך אמר היום (ג') מנהל מינהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט" במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בת"א.

ליברמן הדגיש כי בעת שיווק "התפיסה היא לראות את כל המעגל - לא כמה דירות אני מוציא בשנה, אלא היכן אני מוציא, באיזה איכות ועבודה תוך כדי שיתוף פעולה. שיווק איכותי זה לדאוג שכל חסמי השיווק- סקרים למיניהם והוצאות כספיות לחסמי בניה יוכלו להיות מסונכרנים ולא שיהיו בהמשך בעיות ביוב, מים ורק בתוך 5 שנים אפשר יהיה להוציא דירה".

 

בנצי ליברן בוועידה הכלכלית המרכזית בנצי ליברן בוועידה הכלכלית המרכזית צילום: עמית שעל

  

לדבריו, "אחד הדברים שאנו משנים היום זה שאנו עובדים על תכנית אחת מתואמת עם כלל הגורמים כדי שיהיה שיווק אפקטיבי ולא שמכרנו אך אפשר להשתמש בדירה רק תוך כמה שנים - כי זה לא שיווק".

 

לדברי ליברמן, "השיווקים במחוז המרכז הם אלו שיכולים לגרור הורדת מחירים. "שיווקים בין חדרה לגדרה, כאשר רובריקת ההיצע תהיה משמעותית תוך סנכרון עם עובדים זרים ואשראי - רק אז תהיה השפעה על מחירי הדירות עצמם. אחת הסיבות שהקבלנים לא בונים זה גם הרשויות.

 

"אנחנו מנסים יחד עם השלכות המחוזיות ומשרדי הממשלה לאפיין ולמפות את אותם 30-25 אלף יחידות דיור במרכז שישווקו בצורה איכותית. אנחנו רואים את עצמנו כחלק מאותה שרשרת חשובה ואיכותית. יחד עם ניסיון לחשוב אחרת ננסה לעמוד באתגר הממשלתי לעמוד בהיקפי שיווק איכותיים במרכז הארץ", סיכם ליברמן.

 

ניסים בובליל: מסים נוספים זה לא פתרון

 

נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל אמר בוועידה: "הדברים לרוב מאוד פשוטים, כשמדברים על פתרונות לשוק הדיור. למה לא להעתיק ממה שכבר הצליח? אריק שרון נתן אז בונוסים. אתמול התבשרנו על רעיון חדש של האוצר. קבלנים שיש להם קרקע ולא רוצים לבנות - בתוך שלוש שנים ישלמו קנס. האם קיים דבר כזה? אדם שלא ירצה לעבוד אם הוא יודע שהמחירים יעלו והוא לא יבנה? מדובר ברעיון של הוספת מסים, שיגרמו בסופו של דבר לעליית מחירי הדיור.

 

"בתקופה האחרונה פרצו מחירי הדיור שוב קדימה, לאחר שכבר נבלמו. אם בוחנים את היקף המשכנתאות לאורך זמן, רואים שבשנה האחרונה היתה ירידה משמעותית בלקיחת משכנתאות. אנשים ישבו על הגדר, אולם בתקופה האחרונה החלו לקחת משכנתאות. נכון שלא הצלחנו להגיע לרמה של שנה קודמת, אבל עדיין רואים שמקום המדינה ועד היום, אין חדלות פירעון של לוקחי המשענצתאות. כמעט כולם משלמים את המשכנתא שלהם.

  

ניסים בובליל בוועידה ניסים בובליל בוועידה צילום: נמרוד גליקמן

 

מי שחושש ליציבות הבנקים בגלל לוקחי המשכנתאות - אין לו מה לחשוש, בטח שלא במדינת ישראל. נתון נוסף שיש להתייחס אליו הוא מחירי השכירות, שרק עולים בהתמדה, ולא משנה מה היו צעדי בנק ישראל, ובדיעבד, רואים שכל החלטה של הנגיד הקשורה לתחום הנדל"ן, הביאה באופן ישיר לעלייה של מחירי השכירות לזוגות הצעירים. תפקידה של המדינה הוא לדאוג לזוגות הצעירים, ולא להיפך.

 

"בכל הקשור למלאי הדירות של עשרות אלפי יחידות דיור שאומרים שיש בשוק, הציג בובליל נתון: יש 600 דירות גמורות בלבד למכירה עם טופס 4 על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. יש עשרות אלפי יחידות דיור בבנייה, אף אחד לא יכול לגור בדירה שלא קיבלה טופס ארבע ותעודת גמר. נושא נוסף הוא התחלות הבניה ברבעון האחרון של 2012, שירדו בצורה מאוד משמעותית. ברבעון האחרון- הותחלה בניה של 9200 יחידות דיור.

 

"מי שמצפה מהקבלנים והיזמים שיילכו ויבנו במאות ואלפים מצד אחד, ובצד השני אומר להם, צאו לבנות ואנחנו נגרום לכם לפשוט את הרגל - הוא טועה. לא נלך להתאבד. אנשים האמינו לראש הממשלה או שר האוצר שיוריד את מחירי הדיור, ולכן הקבלנים והיזמים לא קפצו על כל עסקה. מצד שני בנק ישראל הגביל את הבנקים בתקרת האשראי שהם יכולים להעניק, ובנק לאומי ובנק הפועלים כמעט הפסיקו לתת אשראי לענף הדנלן, וזה גרם צמצום בהתחלות הקניה, ואנחנו רואים חזרה מאסביבית של הקונים בשבועות האחרונים.

 

"הפתרונות הם כדלקמן – יש מאות אלפי יחידות דיור לבנות מחר בבוקר במרכזי הערים ואזורי הביקוש. מדברים על ביצוע פינוי בינוי בצורה מאסיבית בכל מרכזי הערים. זה צדק חברתי , מדוע לא נותנים לנו לבצע פינוי בינוי. כשממשלת ישראל מחליטה להקים וד"לים, היא לא מכניסה קרקע שמיועדת לפינוי בינוי. אם זה יקרה, נוכל לספק אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש. נוכל לחדש את מרכזי הערים ולבנות במרכזי הערים. מה כל כך קשה בלעשות את זה ? מיסים נוספים זה לא פתרון. צריך לתת לקבלנים וליזמים לעשות את זה, זה פשוט מאוד. בנושא ענף הבניה צריך לבדוק את המאזנים של חברות הבניה , אם מישהו ימצא יותר מ08%-7% רווח, זה לא ייתכן. זה מחיר הוגן ורווח סביר לסיכונים שאנחנו לוקחים על עצמנו", סיכם בובליל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x