שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית המרכזית 2012

משה גפני: "אין בתקציב 2013 בשורה בנושא הדיור"

יו"ר ועדת הכספים בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט": "כדי להוריד את מחירי הדירות זה לא מספיק שמנהל מקרקעי ישראל יוציא קרקעות. המחירים לא יירדו אם המדינה לא תכניס את היד לכיס. אין מציאות אחרת"

תומר אביטל 14:2811.09.12

"הצעתי הצעת פשרה שאם היא תתקבל אני מקווה שחברי ועדת הכספים יצביעו בעד", כך הכריז יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט" לגבי נושא הרווחים הכלואים. גפני הצהיר כי "יש עניין גדול שהכסף הזה ייכנס לקופת המדינה וחלקו לפחות יושקע לארץ. אני נוהג כמו מפאי"ניק טוב שהולך לפשרות".

 

גפני תקף בנאומו את הממשלה לגבי אי-העשייה בתחום הנדל"ן. "האם אנחנו הולכים לתקציב או לבחירות - אני לא יודע אבל לא יילכו על תקציב שיש ספק שאפשר להעביר אותו. בכל מקרה אני כבר מתחיל לדעת במה מדובר ואין בתקציב 2013 בשורה בנושא הדיור", כך אמר גפני אחר הצהריים. "אין לי בשורה בנושא הנדל"ן. הממשלה הצליחה בדברים רבים שקשורים לכלכלה אבל המדינה לא עשתה מספיק בנושא הנדל"ן. כדי להוריד את מחירי הדירות זה לא מספיק שמנהל מקרקעי ישראל יוציא קרקעות - והוא מוציא קרקעות. המחירים לא יירדו אם המדינה לא תכניס את היד לכיס. אין מציאות אחרת".

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני יו"ר ועדת הכספים משה גפני צילום: נמרוד גליקמן

 

לדברי גפני, "אנחנו הוספנו כל מיני סעיפים בחוקים בוועדה. הוספנו סעיף שאחוז הריבית על משכנתאות לזכאים יעמוד על 3% ובאמת רק אז התברר שאנשים התחילו לקחת משכנתאות. זה המקרה היחיד וזה עלה למדינה 150 מיליון שקל וזה עוד יגיע לחצי מיליארד שקל. מה שכן - עשו חוקים שמהם המדינה הרוויחה. היתה לי מלחמת עולם עם אנשי האוצר שלא הסכימו כי זה סעיף שצריך בשבילו כסף מקופת המדינה".

 

יו"ר ועדת הכספים הוסיף, "אספר לכם על שיטות האוצר - נציג האוצר ראה שאני חרדי ובהתחלה צעק שלא יהיה הסיפור של הורדת מחיר המשכנתאות. אך כשכולם יצאו הוא אמר לי אני מבין שאתה רוצה לעזור במשכנתאות אז בוא נעשה את הסיוע במשכנתאות למשפחות ברוכות ילדים. הוא רצה שאני אגיד כן והוא ירוץ לתקשורת. זו השיטה של האוצר אך אמרתי לו שפנה אלי זוג צעיר".

 

לדבריו, "אני התנגדתי לתקציב הדו שנתי שהוא אחת הסיבות לבעיות שאנו עומדים בפניהן היום. הולך להיות תקציב קשה ממה שחשבתי. לא שהמצב הכלכלי של ישראל כה קשה אבל הולך להיות תקציב שיכסה גירעון של 15 מיליארד שקל. יש מקורות של 5 מיליארד שהציבור לא ירגיש, ועוד 10 מיליארד שהציבור ירגיש בצורה קשה מאוד".

 

גפני סיכם, כי "פערי המעמדות כה גדולים והם הופכים ליותר ויותר גדולים. זו סכנה יותר ממשבר כלכלי. כשילד בשכונת הארגזים יודע מה מקבל המקביל שלו בכפר שמריהו - והיום יודעים הכל - זה מביא למשבר שאי אפשר להתאושש ממנו. יש את זה בהיסטוריה של כל אומות העולם. יש פתרונות - צריך לשנות מדיניות ולהביא כסף ממקומות אחרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x