$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - הגורם לצמיחת המשק: הרחבת מפעל אינטל

התוצר והיצוא צמחו ברבעון השני בניגוד לתחזיות. מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" עולה כי הזינוק ביצוא נבע בעיקר מאירוע נקודתי אחד - הרחבת פעילות מפעל אינטל בקריית גת

אמנון אטד 12:2619.08.12
אומדני החשבונות הלאומיים שפרסמה הלמ"ס בסוף השבוע הצליחו כזכור להפתיע את כולם. בניגוד להערכות המוקדמות שצפו כי ההאטה במשק תימשך, הצביעו אומדני הלמ"ס על עלייה של 3.2% בתוצר ברבעון השני לעומת 2.8% ברבעון הראשון של השנה. בהודעתה, ציינה הלמ"ס כי העלייה בתוצר משקפת, בין היתר, עלייה גדולה יחסית בשיעור שנתי של 10.3% ביצוא הסחורות והשירותים, לעומת ירידה של 0.9% שנרשמה בו ברבעון הראשון.

 

אולם מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" מתברר כי לא מדובר בהתאוששות פתאומית ולא צפויה של הפעילות הכלכלית, אלא באירוע נקודתי בודד, שאינו קשור ואינו משפיע על כלל הפעילות במשק. הזינוק המרשים לכאורה שנרשם ביצוא נובע ברובו הגדול מהרחבת הפעילות של מפעל השבבים של חברת אינטל בקריית גת. פס הייצור החדש של החברה נכנס לפעולה במהלך הרבעון הראשון של השנה, והמפעל החל לייצא את תוצרתו לחו"ל ברבעון השני.

 

אינטל בקריית גת. פס הייצור החדש החל לפעול אינטל בקריית גת. פס הייצור החדש החל לפעול צילום: מאיר אזולאי

 

הגברת היצוא של מפעל אינטל הגדילה את היצוא הישראלי ברבעון השני של השנה בכ- 1%, שהם כ-4.1% במונחים שנתיים. ענף היצוא הוא מנוע הצמיחה החשוב במשק. היצוא התעשייתי מהווה כ-90% מסך יצוא הסחורות, ומשקל

ענף היצוא כולו בתוצר, ללא יהלומים, מגיע לכ-33%. מכאן עולה כי העלייה של 4% בשיעור שנתי שתרם מפעל אינטל ליצוא הישראלי ברבעון השני הגדילה את התוצר בכ-1.3%, שהם כ-40% משיעור הצמיחה שנרשמה בפרק זמן זה.

 

הסיפור של חברת הייטק גדולה אחת שמסוגלת לשנות את הנתונים הסטטיסטיים של המדינה כולה אינו חדש. רק בשבוע שעבר פורסמה סקירה מיוחדת של מינהל הכנסות המדינה באוצר, שפירטה בין היתר את הפערים בין משקלן של החברות הגדולות במשק בסך ההכנסה, לבין משקלן בסך החיוב במס. נתוני הסקירה תיארו את התרחבות הפער משנת 2004 ואילך. אולם בשנת 2009 נרשמה התפתחות הפוכה והפער דווקא הצטמצם. לדברי מחברי הסקירה, ההסבר לכך לא היה היפוך המגמה, אלא אירוע חד פעמי של רווח הון חריג שנוצר ממכירת חברת הייטק גדולה אחת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x