שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

ראשי המחוזות בלשכה לנאמן: לשקול השעייה זמנית של אלשיך

מבקשים משר המשפטים להעביר את הטיפול בעניינה של השופטת לוועדה לבחירת שופטים, או שיגיש נגדה קובלנה לביה"ד המשמעתי של השופטים

משה גורלי 08:2413.08.12

ראשי חמשת המחוזות בלשכת עורכי הדין פנו לשר המשפטים יעקב נאמן כדי שיפעיל את סמכותו ויעביר את הטיפול בעניינה של השופטת ורדה אלשיך לוועדה לבחירת שופטים, או שיגיש נגדה קובלנה לבית הדין המשמעתי של השופטים. "עם הגשתה של קובלנה כאמור, מן הראוי שתפנה לכב׳ הנשיא בבקשה שישקול השעיה זמנית של כב׳ השופטת", מייעצים ראשי המחוזות לשר.

 

המהלך מבטא את מורת הרוח מהתגובה המתונה של נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס - להסתפק בנזיפה חמורה. "על השר להפעיל את שיקול דעתו באופן עצמאי... לשר יש סמכות מקבילה לזו של כב׳ הנשיא, והוא רשאי, ואף מחויב, לשקול עשיית שימוש בסמכות זו במנותק מהחלטתו של כב׳ הנשיא...", מזכירים ראשי המחוזות לשר שביכולתו לפעול גם בניגוד לדעת הנשיא.

 

השופטת ורדה אלשיך השופטת ורדה אלשיך צילום: אלכס קולומויסקי

 

במכתב הם מפרטים את הפגמים בהחלטת גרוניס. למשל, את ניסיונו לחלץ הקלות לאלשיך מדוח הנציב גולדברג. גרוניס הסיק שאלשיך אמנם תיקנה את הפרוטוקול שלא כדין, אבל באופן המשקף את המציאות. "הוא (גרוניס – מ.ג.) מסיק שהשינויים מהווים 'תיקוני אמת'. ואולם קריאה מדוקדקת בהחלטת הנציב מגלה שלא כך הם פני הדברים", כותבים ראשי המחוזות. לעניין העדר ההמלצות בדוח גולדברג הם כותבים: "אין להבין את היעדרן של המלצות כאלה מהחלטת הנציב כ'הסדר שלילי', כאילו הנציב אינו רואה הצדקה לנקיטת צעדים כאמור".

 

יעקב נאמן, שר המשפטים יעקב נאמן, שר המשפטים צילום: מיקי אלון

 

המכתב מפרט את התוצאות הקשות מהטיפול המרוכך: פגיעה קשה באמון הציבור במערכת השיפוטית ופגיעה בערך השוויון – הטיפול באלשיך, אל מול החומרה שבה טופלה בעבר השופטת הילה כהן שהודחה בידי הוועדה לבירת שופטים.

 

ראשי המחוזות מסיימים בגינוי החלטתה של השופטת אלשיך, בתיק שנדון בפניה בשבוע שעבר ובו התייחסה לפרשה: "במסגרתה הגדישה כב' השופטת את הסאה והגדירה את דו"ח הנציב בלא פחות מ"עורבא פרח". כל מילה נוספת בעניין מיותרת!".

 

שר המשפטים, לפי הנאמר במכתב, ממתין לחוות דעת של היועצת המשפטית של משרד המשפטים עו"ד לאה רקובר. חוות הדעת טרם הוכנה, אולם ההערכה היא שהשר נוטה לאמץ את מסקנותיו של הנשיא גרוניס ולא להחמיר את הטיפול בשופטת. השר ומשרד המשפטים בחרו שלא להגיב לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x