שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

המסמר האחרון בארון רפורמת המס

ההחלטה שתוגש לאישור הממשלה תסתום את הגולל על חזון המסים המופרך של נתניהו

אמנון אטד 08:2229.07.12

ההחלטה שתוגש מחר (ב') לאישור הממשלה היא במידה רבה המסמר האחרון בארון הקבורה של רפורמת המסים של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בסוף השנה שעברה אישרה ועדת הכספים, בשינויים מסוימים, את המלצות ועדת טרכטנברג ובלמה את המשך תנועתה של ספינת הדגל של נתניהו: המתווה הרב־שנתי להפחתת שיעורי מס הכנסה על יחידים (שכירים ועצמאים), שמלווה אותנו ברציפות מ־2003. עכשיו הולך האוצר צעד גדול נוסף קדימה, ופשוט סותם את הגולל על חזון המסים המופרך של נתניהו.

 

רק ביוני הסביר לנו עדיין שר־העל לענייני כלכלה נתניהו כי "כשאתה מכביד את נטל המסים, אתה מדכא צמיחה. לכן אני חושב שהגדלת יעד הגירעון ל־3% היא המינון הנכון". בהמשך ציין אמנם נתניהו כי גם אחרי הגדלת יעד הגירעון יהיה צורך "להעלות מסים מסוימים". אבל חבילת מסים בהיקף שנתי עצום של כ־9.5 מיליארד שקל שהוא מגיש כעת לאישור הממשלה היא הרבה מעבר לכך.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

החטא הקדמון

 

החטא הקדמון במדיניותו הכלכלית של ראש הממשלה הוא דבקותו חסרת הפשרות ברפורמה במס הכנסה. עם כניסתו לתפקיד שר האוצר, בתחילת 2003, אימץ נתניהו תיאוריה כלכלית שנויה במחלוקת על התרומה של הפחתת שיעורי מס הכנסה לצמיחה. מאז סירב נתניהו, שהפך בינתיים לשר־על לענייני כלכלה, לסגת מאותה תיאוריה, למרות רשימת המתנגדים לה, שהלכה והתארכה מיום ליום וכללה את הדרג המקצועי הבכיר באוצר ובבנק ישראל, פרופסורים מהאקדמיה, ונציגים של גופים בינלאומיים חשובים כמו קרן המטבע הבינלאומית וה־OECD.

 

הרפורמה במס הכנסה היתה רעה כי מעבר לעובדה שהיא הקטינה את הכנסות המדינה והגדילה במקביל את הגירעון בתקציב, היא גם נתנה לאלה שכבר יש להם, וגם לקחה מאלה שיש להם הרבה פחות. את מה שעוללה לנו הרפורמה במס הכנסה של נתניהו היטיבה לסכם טבלה קטנה בדו"ח השנתי האחרון של מינהל הכנסות המדינה. אם ועדת טרכטנברג לא היתה עוצרת את המהלך, שאמור היה להתבצע עד 2016, היה החשבון הכולל שמוגש לנו מסתכם בסכום הבלתי נתפס של 32 מיליארד שקל למימון הפחתת מס הכנסה על יחידים, וב־10 מיליארד שקל נוספים למימון הפחתת מס החברות. עבודות שונות שנעשו בנושא הראו כי עשרות מיליארדי השקלים שהרפורמה הספיקה כבר לגרוע מקופת המדינה התחלקו ברובם בין שלושת העשירונים העליונים בלבד.

 

כל אנשי המקצוע התנגדו

 

לצד "כלכליסט", שדן בשנים האחרונות שוב ושוב בהשלכות השליליות של הרפורמה במס הכנסה, הלכה כאמור רשימת המזהירים מהמשך הפעלתה והתארכה מיום ליום. עם חזרת נתניהו לראשות הממשלה, בעיצומו של המשבר הכלכלי, הודיעו כל בכירי האוצר על התנגדותם להמשך ביצוע הרפורמה. עמם נמנו אז מנכ"ל המשרד ירום אריאב, הממונים על התקציבים רמי בלינקוב ואודי ניסן והחשב הכללי שוקי אורן. המשנה לנגיד לשעבר פרופ' אביה ספיבק ציין כי כלכלנים בכירים מהארץ ומחו"ל, ובכלל זה מה־OECD, נוטים להסכים שברמות המס הנוכחיות בישראל, הפחתת שיעורי מס הכנסה לא צפויה לתרום לצמיחה. במשך שנים שמע נתניהו את כל העצות של המומחים הרבים שיצאו נגד המשך הרפורמה במס הכנסה. שמע, ולא הפנים דבר - עד סוף השבוע שעבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x