שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עכשיו הכיס: הממשלה תאסור על מסתננים להוציא כספים

השרים יתבקשו לאשר מחר את קידומו המהיר של תזכיר חוק דרקוני שנועד לאסור על המסתננים לשלוח כסף לקרוביהם. העונש: מאסר בן חצי שנה או קנס של 29 אלף שקל

תומר אביטל 20:3821.07.12

הממשלה מחריפה את הצעדים נגד המסתננים: מחר בבוקר (א') יתבקשו השרים לאשר את קידומו המהיר של תזכיר חוק דרקוני שנועד לאסור על המסתננים להוציא כסף מהמדינה. מדובר לא פעם בכספים שהמסתננים הרוויחו ביושר מעבודתם ושהם שולחים לקרוביהם שנותרו בארצות המוצא. החוק קובע למסתננים עונש מאסר בן חצי שנה או קנס של 29 אלף שקל.

 

מעבירי הכספים עצמם צפויים לעונש גדול אף יותר - מאסר של שנה או קנס בגובה פי שניים מהסכום שהוצא עבור המסתנן. עם זאת, החוק לא יאסור על הוצאת כספים בעת גירוש או עזיבה לצמיתות מהארץ אך בתנאי שהסכום לא יחצה את מחצית שכר המינימום כפול מספר חודשי השהייה של המסתנן. מעבר לכך ייאלץ המסתנן להוכיח כי מדובר בשכר שקיבל בישראל או בפיצויים.

 

פליטים אפריקאים בכלא קציעות פליטים אפריקאים בכלא קציעות צילום: אלכס קולומויסקי

 

לאחר אישור השרים יועבר החוק מיד לוועדת הכנסת שם תפעיל הקואליציה לחץ כדי לאשר אותו בקריאה ראשונה עד סוף השבוע - לפני היציאה לפגרת הקיץ. כמו כן, בממשלה מקווים לסיים את הליך החקיקה באופן יוצא דופן במהלך פגרת הקיץ שתסתיים באוקטובר.

 

החוק הוא תולדה של צוות בראשות מזכיר הממשלה צבי האוזר שראש הממשלה בנימין נתניהו מינה כדי לצמצם את התמריצים הכלכליים להסתננות לישראל מאפריקה. בדברי ההסבר לחוק טוען משרד המשפטים כי חלק גדול מ־60 אלף המסתננים בישראל הם מהגרי עבודה. "הטלת איסורים ומגבלות על העברת כספים תביא לצמצום התמריץ הכלכלי שבהסתננות ותשמש תמריץ לעזיבת מסתננים את ישראל", כתב הצוות.

 

במשרד המשפטים אישרו את החקיקה החריגה והסבירו כי מדובר ב"איזון ראוי בין זכותה של ישראל להגן על עצמה מפני תופעה הולכת וגוברת של הסתננות לשטחה, לבין חובתה לנהוג באופן הומני כלפי כל מי שנמצא בשטחה". שר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי בירכו על ההצעה ואף דרשו לבטל סעיף בחוק המאפשר לממונה על ביקורת הגבולות להתיר למסתנן "מטעמים הומניטריים מיוחדים" להוציא את הכספים מישראל.

 

אסף וייצן, עו"ד במוקד לסיוע לעובדים זרים, מסר בתגובה: "הלוואי שהממשלה היתה משקיעה עשירית מהיצירתיות שהיא מגלה בדיכוי מבקשי המקלט במתן מענה לבעיות האמיתיות שניצבות בפני החברה הישראלית". לדבריו, "החוק החדש רק יוביל ליצירת שוק שחור. הוא לא יתרום לדבר פרט לרווחיהם של מספר חלפני כספים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x