$
קריירה

בת 37, בהריון והיישר מהמתחרה - תכירו את מנכ"לית יאהו החדשה

מאריסה מאייר, סמנכ"לית בגוגל ובת זוגו לשעבר של לארי פייג', מונתה למנכ"לית יאהו. העובדה שהיא צפויה ללדת באוקטובר לא מנעה מ-11 חברי הדירקטוריון להצביע פה אחד בעד מינוייה; "בשבילי עבודה זה כיף, וכיף זה עבודה"

מעין מנלה 14:0417.07.12
אמנם למנכ"לים לא מפרסמים לרוב מודעות דרושים אבל אף אישה בת 37, בהריון וללא ניסיון קודם בניהול חברה לא הייתה מעיזה לענות למודעה אם ענקית הטכנולוגיה יאהו הייתה מפרסמת אחת כזאת. בעצם, כנראה גם אם היה מדובר בחברה קטנה יותר ומפורסמת פחות. 

 

מאריסה מאייר, אשר מונתה אתמול לתפקיד מנכ"לית יאהו, ושהייתה עד אתמול מנהלת בכירה בגוגל, בולטת בנוף המנכ"לים הגברים בחברות הטכנולוגיה הגדולות. מאייר כנראה כבר רגילה להיות אישה יחידה בין גברים. כשהצטרפה לגוגל ב-1999, כעובדת מס' 20 בחברה, היא הייתה המהנדסת האישה היחידה בחברה.

 

מאריסה מאייר, מנכ"לית יאהו מאריסה מאייר, מנכ"לית יאהו צילום: בלומברג

 

התפקיד החדש יהיה הפעם הראשונה שבה מאייר תנהל חברה. זאת אחרי שעבדה בגוגל במהלך 13 שנים וסייעה למייסדי החברה לארי פייג' וסרגיי ברין, יחד עם היו"ר אריק שמידט להפוך אותה לחברה שמרוויחה בחודש מה שיאהו מרוויחה בשנה. יאהו היא חברה שנסחרת היום לפי שווי של 19 מיליארד דולר.

 

ואם כל זה לא מפתיע מספיק, אז כדי להפוך את העניין ליוצא דופן אף יותר, תצא מאייר בעוד חודשים ספורים לחופשת לידה. היא ובעלה, המשקיע והיזם, זאק בוגו, מצפים לילד ראשון. בראיון למגזין פורצ'ן גילתה אתמול מאייר שהתאריך שבו היא צפויה ללדת הוא ה-7 באוקטובר. היא גם אמרה שהיא יידעה את דירקטוריון יאהו על ההיריון, מה שלא מנע מכל 11 חברי הדירקטוריון להצביע פה אחד בעד מינויה. האם זה אומר משהו על כישוריה הנדירים של מאייר או שמא מרמז דווקא על מצבה העגום של יאהו?

 

מניית יאהו צללה מאז שסירבה להצעת מכירה מצד מיקרוסופט להימכר תמורת 47.5 מיליארד דולר, או 33 דולר למניה במאי 2008. המנייה נסגרה אתמול במחיר של 15.65 דולר ולא נסחרה מעל 20 דולר למניה מאז ספטמבר 2008. 

 

הרווח השנתי של יאהו הצטמצם מ-7.2 מיליארד דולר ב-2008 ל-4.98 מיליארד ב-2011 כאשר החברה צופה רווח של 4.47 מיליארד דולר השנה. באפריל הודיעה יאהו על פיטורים של 2,000 עובדים במטרה לחסוך 375 מיליון דולר בשנה. מאייר תהיה המנכ"לית החמישית של יאהו בתוך חמש שנים ולא תהיה האישה הראשונה בתפקיד. המנכ"ל הקודם, סקוט תומפסון החליף את קרול בארץ אשר פוטרה בפתאומיות בספטמבר שעבר על רקע יחסי אנוש בעייתיים ובעיקר עקב כישלונה להביא לשיפור במצב האתר. תומפסון עזב בבושת פנים אחרי שנחשף שהוא טען בקורות החיים שיש לו תואר אשר מעולם לא קיבל.

 

במהלך השנים שבהן עבדה בגוגל שימשה מאייר כמהנדסת, מנהלת מוצר ומנהלת ובהמשך הפכה לאחראית על כמה מהמוצרים הפופולריים ביותר של גוגל כגון גוגל אימג'ס ו-iGoogle. תפקידה האחרון בחברה היה סמנכ"לית של שירותי לוקאל, מפות ומקומות. אך עם כל זאת, מבט מהיר בקורות החיים מגלה שמאייר מעולם לא הייתה מנכ"לית של חברה, קטנה או גדולה.

 

מימין מאריסה מאייר, לארי פייג' וסרגיי ברין מימין מאריסה מאייר, לארי פייג' וסרגיי ברין צילומים: בלומברג

 

הנשמות הטובות עשויות להגיד שהתקדמותה המטאורית בגוגל קשורה גם לעובדה שהיא הייתה בת זוגתו של המייסד המשותף של ענקית החיפוש, לארי פייג' במשך שלוש שנים. זה היה בשנים הראשונות של החברה ומאז גם היא וגם פייג' נישאו לאנשים אחרים.

 

למרות זאת, כאשר פייג', המנכ"ל הנוכחי של גוגל, ערך את סבב הקידומים הקודם בשנה שעברה, מאייר לא קודמה לעבוד ישירות תחתיו. בעקבות הדילוג על מאייר נראה היה כי היא מיצתה את יכולת ההתקדמות שלה בגוגל. פייג', אגב, מיהר לפרגן למאייר ובהודעה לעיתונות אמר כי "נתגעגע לכישרונות שלה".

 

בהודעה נפרדת גם יו"ר גוגל אריק שמידט פירגן למאייר ואמר שהיא "אשת מוצר מצוינת, מאוד חדשנית ומקצוענית אמיתית שתמיד רוצה את המיטב עבור המשתמשים. יאהו עשתה בחירה נהדרת".

 

האישה הצעירה ברשימת הנשים החזקות של פורצ'ן

 

מגזין פורצ'ן בחר במאייר כאחת מ-50 הנשים החזקות בעסקים במשך ארבע שנים ברציפות, כולל בשנה שבה הייתה בת 33 והייתה האישה הצעירה ביותר שאי פעם נכללה ברשימה.

 

מאייר, אשר עדיין משתמשת בשירותי גוגל פלוס כתבה אתמול בפרופיל שלה: "אני מאוד נרגשת להתחיל את התפקיד שלי ביאהו מחר".

 

אין ספק שמאייר היא אחת הנשים המוכשרות בעמק הסיליקון. יש לה תואר שני במדעי המחשב מאוניברסיטת סטנפורד היוקרתית ובמהלך הקריירה שלה נרשמו מספר פטנטים על שמה בתחום הבינה המלאכותית ועיצוב ממשקים.

 

עם זאת, אולי זאת הגישה שלה לעבודה שהפכה אותה למיוחדת מספיק כדי לזכות בתפקיד. "בשבילי עבודה זה כיף, וכיף זה עבודה", אמרה מאייר "אני מאוד מתרגשת לגבי האתגרים הגדולים ביאהו, ואני לא יכולה לחכות להתחיל לעבוד עליהם. זה הולך להיות מאוד מאוד ממריץ".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x